Domov Slovensko Stretnutie V4 a Rakúska. Kurz Mochovce nechce

Stretnutie V4 a Rakúska. Kurz Mochovce nechce

0
0

Premiéri krajín Vyšehradskej štvorky sa stretli vo štvrtok minulý týždeň v Prahe a prizvali i rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza. Lídri hovorili o klimatických zmenách, uhlíkovej neutralite a riešili i finančný rozpočet. Zároveň to bol práve rakúsky kancelár, kto Pellegrinimu prezentoval staronovú výčitku.

Slovenský premiér po stretnutí povedal, že takýto otvorený dialóg je len dôkazom toho, že tieto krajiny k sebe majú výnimočne blízko. Poznamenal, že na väčšinu tém mali totožné názory a našli spoločné riešenia.

Klíma, financie, priemysel

Český premiér Andrej Babiš otvoril aj tému európskeho priemyslu. Poznamenal, že okrem klimatických zmien je dôležitý i rozvoj vnútorného trhu.

Babiš tým chcel naznačiť, že v Európskej únii sú krajiny, ktoré treba istým spôsobom donútiť k znižovaniu emisií, inak pôjdu klimatické opatrenia výrazne bokom.

Kurz povedal, že pre Rakúsko je dôležité, aby peniaze z fondov Európskej komisie nekončili v jadrovej energii, čím narážal i na dostavbu Mochoviec.

Členské štáty sa ešte v decembri dohodli na uhlíkovej neutralite do roku 2050. Výnimku dostalo Poľsko, ktoré bude o tomto opatrení ešte rokovať v lete.

Lídri V4 a rakúsky kancelár riešili i európsky finančný rámec a takisto otázku migrácie. Zhodli sa, že súhlasia, aby EÚ pomáhala krajinám, z ktorých do Európy migranti prúdia.

Mochovce sú pre Rakúsko zlo

Bol to práve rakúsky premiér Sebastian Kurz, ktorý na jar minulého roka na svojom profile na sociálnej sieti napísal: „Musíme všetkými prostriedkami zabrániť dostavbe jadrovej elektrárne Mochovce.

Z tohto dôvodu je potrebná národná jednota. Vláda sa na všetkých úrovniach angažuje proti dostavbe. Preto som telefonoval so slovenským premiérom Petrom Pellegrinim, aby som ho odhovoril od dostavby jadrovej elektrárne.“ Pellegrini vtedy reagoval, že Kurz prekračuje svoje kompetencie.

Výčitke, ktorá smerovala na adresu dostavby jadrovej elektrárne v Mochovciach, sa nevyhol Pellegrini ani na stretnutí v Prahe. Kurz sa jasne ohradil voči zámeru Slovenska v dobudovaní jadrovej elektrárne Mochovce.

Predseda slovenskej vlády Peter Pellegrini však svojho rakúskeho kolegu i ostatných zúčastnených uistil, že Slovensko bude pokračovať v dobudovávaní Mochoviec v zmysle legislatívnych a bezpečnostných predpisov, a to tak, aby do roku 2050 mohlo mať uhlíkovo neutrálnu ekonomiku.

Denis Ruščák, ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Slota proti Dankovi

Vskutku nečakaný návrat do politického života učinil začiatkom týždňa bývalý predseda SNS …