Domov Zahraničie Stretnutie Vladimira Putina s Angelou Merkelovou sa skončilo bez dohody

Stretnutie Vladimira Putina s Angelou Merkelovou sa skončilo bez dohody

0
0

Trojhodinový rozhovor medzi ruským prezidentom Vladimirom Putinom a nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou sa uskutočnil na zámku Meseberg pri Berlíne. Rokovali najmä o vážnych svetových ako aj medzištátnych témach.

Pred rozhovorom obaja lídri oznámili médiám, že chcú spoločne rokovať o sýrskej otázke, ukrajinskom konflikte, iránskej jadrovej dohode a ďalších bilaterálnych otázkach, vrátane projektu plynovodu Nord Stream 2.

Plynovod Nord Stream 2

Projekt plynovodu Nord Stream 2, ktorý by mal dodávať plyn z Ruska do Nemecka by sa mal začať stavať v roku 2019. Plynovod Nord Stream 2 by mal byť dlhý okolo 1 200 kilometrov a prechádzať má pod Baltským morom.

Projekt plynovodu Nord Stream 2

Obaja vodcovia považujú projekt plynovodu Nord Stream 2 za čisto komerčný projekt. Na druhú stranu, ale vzhľadom na pretrvávajúce nezhody medzi Ruskom a členskými krajinami EÚ či USA, je Nemecko za tento projekt kritizované.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov povedal novinárom, že sa nedosiahla žiadna dohoda, ale stretnutie malo byť skôr určené na kontrolu vzájomných pozícií.

Geopolitická hra veľmocí

Merkelová ešte pred stretnutím zdôraznila, že Ukrajina by mala aj naďalej zohrávať výraznú úlohu pri tranzite plynu do Európy. Práve USA naliehajú na Berlín, aby zastavili projekt plynovodu Nord Stream 2, pretože podľa nich zvýši závislosť Nemecka od Ruska na energiách.

Aj samotná Ukrajina sa obáva, že daný plynovod umožní Rusku, aby mohol prerušiť obchod s tranzitom plynu z Ruska cez Ukrajinu, ako aj niektoré krajiny strednej Európy, vrátane Slovenska. Obávajú sa možného ruského zásahu a zneužívania novej trasy na geopolitické a energetické hry Ruska.

Vzťahy medzi Ruskom a Nemeckom

Väzby medzi Ruskom a Nemeckom sú napäté od ruskej anexie Krymu na Ukrajine v roku 2014. Pričom ani ostatné stretnutie neprinieslo výraznejšie oteplenie vzťahov.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

ČAPLOVIČ: Sprítomnená minulosť

V karanténe doma ostáva veľa času na premýšľanie, uvažovanie. Starí Egypťania poznali len …