Domov História Štúrovcom nevďačíme len za spisovnú slovenčinu…

Štúrovcom nevďačíme len za spisovnú slovenčinu…

0
0

Mená ako Jozef Hurban, Ján Francisci, August Krčméry, Andrej Sládkovič či Samuel Jurkovič už veľmi dobre poznáme. Učí sa o nich na hodinách slovenčiny už na základnej škole. Málokto však vie, že táto skupina štúrovcov okrem písania básní toho spravila omnoho viac.

Pred 176 rokmi presnejšie 5. augusta 1841 sa uskutočnilo prvé predstavenie Slovenského národného divadla nitrianskeho.

Jeho činnosť odštartovalo divadelné predstavenie hra Starý kočiš Petra III. Domovom divadla bola obec Sobotište, ktorá sa nachádza na západe Slovenska, presnejšie medzi Senicou a Myjavou.

Samuel Jurkovič

O založenie divadla sa vo veľmi veľkej miere zaslúžil Samuel Jurkovič. Ten presadzoval najmä formovanie spisovného jazyka a zjednotenie národného spoločenstva.

Okrem divadla stál aj za vytvorením Matice slovenskej. Popri všetkých aktivitách v Sobotišti viedol divadelný spolok a pôsobil tu ako učiteľ.

Okrem iného v roku 1845 založil aj Spolok gazdovský v Sobotišti. Išlo o prvé úverové družstvo na európskom kontinente.

Položil tak základy slovenského družstevného hnutia a na rovnakom základe potom vznikali spolky aj v druhej polovici 19. storočia.

Prvá hra divadla

5. augusta 1841 sa brány divadla otvorili vďaka Kotzebausovej fraške, ktorá mala názov Starý kočiš Petra III. Hlavnú postavu Aničky Dobrožilovej v nej stvárnila dcéra Samuela Jurkoviča Anička Jurkovičová.

V úvode hry ochotníci predniesli „Prowolánj“, v ktorom hovorili o význame divadla a žiadali o jeho podporu. V prestávkach hru sprevádzali spevy a recitácie básní.

Ženy na javisko nepatrili

Už v 19. storočí by ste herečku na pódiu hľadali márne. Všetky ženské postavy stvárňovali muži. Vystupovanie žien v divadle bolo totiž v tom období spoločensky neprípustné.

Napriek tomu dcéra Samuela Jurkoviča, ktorá v tom čase mala len 17 rokov, sa hlavných úloh v divadle chopila. Vďaka jej výkonom sa odhodlali aj iné ženy, ktoré na divadelných doskách chceli vystúpiť tiež.

Vždy po slovensky!

Aj napriek silnej maďarizácii v 19. storočí si divadlo chránilo prívlastok slovenské. Všetky inscenácie boli po prvý raz hrané v slovenčine, aby sa tak vďaka divadlu šírilo národné povedomie Slovákov.

Divotvorný klobúk, nevoľníci a mnoho iných

Už v októbri toho istého roku sa ochotníkom podarilo nacvičiť aj ďalšiu hru. Išlo o Klicperovu veselohru Divotvorný klobúk, s ktorou sa predstavili v Obecnom dome v Myjave.

Neskôr sa už vrece s predstaveniami roztrhlo a ochotníci predstavili aj hru Gróf Beňovský či drámu Nevoľníci, v ktorej si dokonca zahral aj jeden zo zakladateľov Ján Francisci.

Vďaka tomuto divadlu sa teda podarilo rozvíjať činnosť ochotníckych divadiel a to nie len na Slovensku, ale aj v Prahe, Budapešti, Viedni či na Dolnej zemi.

puma, foto: SITA, obec Sobotište

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…