Domov Slovensko Štyri krajiny si pripomenú výročie smrti Štefánika

Štyri krajiny si pripomenú výročie smrti Štefánika

0
0

Milan Rastislav Štefánik je jednou z najvýznamnejších osobností slovenskej histórie. 4. mája uplynie už 100 rokov od momentu jeho tragickej smrti. Toto významné výročie si spolu s nami pripomenú aj krajiny, ktoré boli so životom tohto velikána úzko späté.

Poctu generálovi Milanovi Rastislavovi Štefánikovi pri príležitosti 100. výročia od jeho tragickej smrti vzdajú v sobotu 4. mája preletom ponad mohylu na Bradle lietadlá štyroch krajín.

Okrem strojov leteckých síl Slovenskej republiky, sa v 12-člennej zostave predstavia aj stíhacie a dopravné stroje Českej republiky, Francúzska a Talianska.

Formáciu povedie slovenské letectvo symbolicky strojom talianskej výroby C-27 Spartan, za ktorým poletí dvojica najnovších stíhačiek Eurofighter Typhoon talianskeho letectva. Nasledovať bude trio stíhacích lietadiel Mirage 2000, ktoré do pietnej zostavy nominovalo Francúzsko.

Za nimi budú mať svoje miesto zástupcovia Českej republiky s dopravným lietadlom C-295 CASA v sprievode dvoch stíhacích strojov Aero L-159 Alca. Záver zostavy bude patriť opäť Slovensku a jeho trojici stíhačiek MIG 29.

Na Bradle, mieste posledného odpočinku generála Štefánika, sa v tom čase bude konať celoštátna spomienka pri príležitosti výročia jeho smrti.

„V sobotu 4.  mája o 13:00 táto spomienková zostava spoločne priletí k Bradlu, kde preletom vzdá poctu generálovi Štefánikovi a pozdraví účastníkov oficiálnej spomienkovej slávnosti.

Odtiaľ potom naberie kurz na piešťanské letisko, kde sa predvedie tisíckam divákov na Festivale letectva, ktorý je súčasťou spomienkových podujatí k okrúhlemu výročiu Štefánikovej smrti,“ povedal riaditeľ Festivalu letectva Hubert Štoksa.

Posledný let generála Milana Rastislava Štefánika z Talianska do rodnej vlasti si pripomenú aj piloti Slovenskej federácie ultraľahkého lietania v sobotu 4. mája skupinovým letom po trase, ktorú presne pred sto rokmi absolvoval aj Štefánik.

Poletia presne v deň 100. výročia od tohto tragického letu, ktorý sa neďaleko Bratislavy skončil smrťou vtedajšieho ministra Štefánika. Medzi pilotmi bude aj prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella.

Milan Rastislav Štefánik

Narodil sa 21. júla 1880 v Košariskách. Ako francúzsky občan sa v r. 1915 dobrovoľne prihlásil k letectvu. V roku 1918 sa stal brigádnym generálom.

Keďže sa vo Francúzsku poznal s ľuďmi z najvyšších kruhov, uviedol do nich aj T. G. Masaryka a Eduarda Beneša, s ktorými potom vo februári 1916 v Paríži založil Národnú radu československú, vrcholný orgán česko-slovenského zahraničného odboja.

Už v r. 1916 vyznačil vo svojom zápisníku nové hranice Československa, Rumunska, Juhoslávie i Maďarska. Takto boli neskôr aj prijaté Trianonskou dohodou.

Štefánik bol zakladateľom čs. diplomacie a bol vynikajúcim diplomatom a najmä vďaka nemu mohol po vojne vzniknúť spoločný štát Slovákov a Čechov.

Po dlhých rokoch strávených v zahraničí sa v nedeľu 4. mája 1919 z talianskeho Galarate vypravil letecky na návrat do vlasti. Svoj oslobodený národ i rodnú zem už neobjal živý – po páde lietadla tragicky zahynul neďaleko Bratislavy.

(zdroj: mrstefanik.sk)

red, SITA, foto: internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koronakríza znižuje počet cudzincov pracujúcich na Slovensku

Koronakríza znižuje počet cudzincov, ktorí na Slovensku pracujú. Kým ku koncu februára toh…