Domov Slovensko Sú Kotlebovci extrémisti?

Sú Kotlebovci extrémisti?

0
0

Od vstupu strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽS NS) je extrémistická téma v kurze. Ich vstup do parlamentu mnohí, dokonca aj politici, označovali za vstup fašistov do zákonodarného orgánu. Samotní predstavitelia strany sa bránia. Ako to teda v skutočnosti je?

Extrémizmus v Trestnom zákone

Prvého januára tohto roka nadobudla účinnosť novela Trestného zákona z dielne Ministerstva spravodlivosti SR, ktorú poslanci odobrili v októbri minulého roka.

Tá sa okrem iného dotýka aj extrémizmu. Zaujímavosťou je, že proti tejto novele hlasovali spoločne s Kotlebovcami všetci poslanci za hnutie Sme rodina.

Podľa tohto zákona je trestné založiť, podporovať či propagovať skupinu, ktorej cieľom je potlačenie základných práv a slobôd, alebo ktorá hlása rasovú, etnickú, národnostnú, či náboženskú nenávisť.

Trestné sú napríklad aj rovnošaty a heslá prejavujúce sympatie hnutiu či ideológii, ktorá smeruje k potlačeniu základných práv a slobôd osôb, alebo hlása rasovú, etnickú, národnostnú, náboženskú nenávisť.

To sa týka aj prejavov sympatií k hnutiam a ideológiám v minulosti.

Trestného činu sa dopúšťa aj ten „kto verejne popiera, spochybňuje, schvaľuje alebo sa snaží ospravedlniť holokaust, zločiny režimu založeného na fašistickej ideológii, zločiny režimu založeného na komunistickej ideológii.“

Podobne sa trestného činu dopúšťa aj ten, kto schvaľuje, spochybňuje, dokonca aj zľahčuje alebo sa snaží ospravedlniť zločiny proti mieru, ľudskosti alebo vojnové zločiny, taktiež kto verejne hanobí rasu alebo etnickú skupinu či podnecuje nenávisť k nej.

Zrušenie politických strán z dôvodu extrémizmu

Podľa Zákona o politických stranách a politických hnutiach „strana nesmie svojimi stanovami, svojím programom alebo činnosťou porušovať Ústavu Slovenskej republiky, ústavné zákony, zákony a medzinárodné zmluvy.“

V prípade, že akákoľvek strana koná v rozpore s týmto zákonným paragrafom, je generálny prokurátor oprávnený podať návrh na rozpustenie takejto politickej strany.

Mnohých v zákone definovaných extrémistických trestných činov sa mali dopustiť predstavitelia Kotlebovej strany v minulosti, či sa dopúšťajú v súčasnosti.

Aj preto Generálny prokurátor v máji tohto roka podal vôbec po prvýkrát v histórii na Najvyšší súd SR návrh na rozpustenie parlamentnej strany, a to Kotlebovej strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko.

„Vyhodnotenie rozsiahlych zadovážených podkladov ukázalo, že politická strana Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko ako extrémistická politická strana s fašistickými tendenciami svojím programom a činnosťou porušuje Ústavu Slovenskej republiky, zákony a medzinárodné zmluvy.

Podľa názoru prokuratúry cieľom tejto politickej strany je odstránenie súčasného demokratického systému v Slovenskej republike,“ znelo vtedy odôvodnenie Generálnej prokuratúry.

Nie je to prvýkrát

Marian Kotleba pritom už má skúsenosti s rozpustením svojej politickej strany. Ešte v roku 2006 rozpustil Najvyšší súd stranu Slovenská pospolitosť – Národná strana.

Návrh na rozpustenie strany podával vtedy iný prokurátor – Dobroslav Trnka, no odôvodnenie znelo takmer rovnako.

Podľa názoru samotného prokurátora spomínaná strana „svojimi stanovami, svojím programom a svojou činnosťou porušuje Ústavu SR, ústavné zákony, zákony a medzinárodné zmluvy,“ uviedol vtedy generálny prokurátor.

Podľa žaloby generálnej prokuratúry stanovy strany smerovali k cieľu nahradiť demokratický systém nastolený štátnym aparátom.

Národné princípy formulované stranou boli v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky a existovali paralely medzi vtedajším programom a činnosťou strany s tými, ktoré svojho času nastolila Hlinkova Slovenská ľudová strana ešte počas existencie Slovenského štátu.

Zrušením strany Kotlebovci neskončia

Rozpustenie strany neznamená, že sa politickí rivali Kotlebovcov nadobro zbavia. Poslanci za stranu ĽS NS o svoj mandát neprídu, a teda slovenskú politiku môžu priamo ovplyvňovať naďalej.

O čo však strana príde, je štátny príspevok, ktorý sa jednotlivým stranám vypláca na základe dosiahnutého volebného výsledku.

V momente, keď Najvyšší súd rozhodne o rozpustení strany, prichádza táto strana o nárok na vyplatenie príspevku.

Strana pochopiteľne nebude môcť kandidovať ani v ďalších parlamentných voľbách, či voľbách do Európskeho parlamentu.

Toto však už, zdá sa, majú Kotlebovci vyriešené. Možno aj vzhľadom na minulé skúsenosti sa tentokrát poistili. Majú založenú „záložnú“ stranu.

Ešte v 90-tych rokoch minulého storočia bola registrovaná strana Ľudová strana, ktorej štatutármi sú od minulého roka členovia ĽS NS, a to poslanec za stranu v NR SR Martin Beluský a okresný predseda strany v Žiari nad Hronom a v Žarnovici Rastislav Kysel.

Táto strana provokatívne zmenila názov v júni tohto roka Ľudová strana Pevnosť Slovensko. Teda v prípade, že by skutočne došlo k rozpusteniu Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko, členovia strany by jednoducho prešli do novej strany a politicky sa činili naďalej.

Aj keď sa po podaní návrhu mnohí opoziční poslanci pustili do generálneho prokurátora, že takýmto krokom nahráva Kotlebovcom, ktorých percentá budú týmto ešte viac stúpať.

Prieskum realizovaný agentúrou Polis v júni ukázal, že až takmer 70% občanov Slovenskej republiky je za zrušenie tejto strany.

Čo Kotlebovci v skutočnosti chcú

Väčšina vyhlásení v programe strany sú len demagogické heslá, so značnou mierou utópie, napríklad „zastavíme ďalšie rozkrádanie štátu“, „zavedieme spravodlivý sociálny systém“, „ochránime naše životné prostredie“, či „budeme podporovať tradičné hodnoty“.

Nájdu sa medzi nimi aj také, ktoré zaváňajú extrémizmom, a to „spravíme poriadok s parazitmi v osadách“, v rámci ktorého chce strana založiť Domobranu, rozšíriť právo použitia zbrane pri ochrane majetku, či zaviesť policajné cvičenia v čiernych osadách.

Okrem toho chce strana presadiť vystúpenie Slovenska z EÚ a NATO. Teda aspoň na papieri. Pravda je, že činnosť Kotlebu smerom ku svojim sľubom jemne ochabla.

Odborník na extrémistickú otázku Radovan Bánik pre portál aktuality.sk povedal:

„Hrá sa na veľkého bojovníka proti systému, no inak z neho čerpá samé výhody, jeho strana dostane a bude dostávať obrovské peniaze od štátu za volebný výsledok a nemá dôvod, aby systém nejako narušoval.“

Tieto slová potvrdzuje napríklad aj to, že Kotlebovci nevrátili príspevok, ktorý dostávajú za svoj volebný výsledok, napriek tomu, že to bol jeden zo základných prísľubov, na ktorých stavali svoju kampaň.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…