Domov Zahraničie Súdny dvor EÚ rozhodol: žaloby Slovenska a Maďarska o povinné kvóty zamietol

Súdny dvor EÚ rozhodol: žaloby Slovenska a Maďarska o povinné kvóty zamietol

0
0

Súdny dvor Európskej únie minulý týždeň po viac ako dvoch rokov rozhodol v neprospech podanej žaloby Slovenska a Maďarska v súvislosti povinných kvót voči prerozdeľovaniu migrantov v rámci členských krajín Európskej únie. Slovensko podľa vyjadrení premiéra Roberta Fica toto rozhodnutie rešpektuje.

Žaloba oboch krajín voči povinnému prerozdeľovaniu migrantov podaná v roku 2015 v súvislosti so vzniknutou veľkou migračnou krízou v dôsledku bojov s hnutím Daeš, tzv. organizáciou islamský štát, odkiaľ utekalo množstvo ľudí, z teritória zmietaného bojmi.

Jednou z reakcií štátov Európskej únie ako sa s touto situáciou príchodu veľkého počtu migrantov vyrovnať bolo v rámci solidarity medzi štátmi EÚ zavedenie tzv. povinných kvót.

Povinné kvóty

Je skrátený výraz pre dočasný mechanizmus povinného premiestňovania žiadateľov o azyl v Európskej únii. Tak aby krajiny, ktoré boli najviac postihnuté prílevom migrantov do Európskej únie, získali solidárnu pomoc od ostatných krajín EÚ.

Rozhodnutie Súdneho dvora EÚ

Mechanizmus povinných kvót pre pomoc Taliansku a Grécku s okolo 160 tisíc migrantami prichádzajúcimi na ich územie v roku 2015 nebol schválený tzv. legislatívnym aktom, a teda nevznikla požiadavka jeho odobrenia v národných parlamentoch.

Hlavný bod v žalobe Slovenska a Maďarska, bol zameraný práve na toto nelegislatívne rozhodnutie, ktoré podľa týchto krajín malo byť dodržané.

Rozhodnutie Súdneho dvora EÚ však konštatovalo, že na prijatie tohto opatrenia nebolo potrebné uplatniť princíp podľa článku 78 odseku 3 Zmluvy o fungovaní Európskej únie.

A teda náhly príliv migrantov do EÚ umožňoval prijatie dočasného mechanizmu bez nutnosti schvaľovania na národnej úrovni, keďže nešlo o legislatívny akt ako sú štandardné zmluvy.

Reakcie Slovenska a Maďarska

Maďarsko bolo jednoznačne proti tomuto rozhodnutiu Súdneho dvora EÚ, podľa maďarského ministra zahraničných vecí Pétra Szijjártóa je toto rozhodnutie „poburujúce a nezodpovedné“.

Maďarsko bude naďalej bojovať proti prerozdeľovaniu, keďže aj súčasná forma nie je veľmi úspešná a taktiež sa bude zasadzovať za posilňovanie vonkajších hraníc EÚ.

Slovensko, podľa vyjadrenia premiéra Roberta Fica, bude rozhodnutie rešpektovať, no postoj k povinným kvótam sa nezmení, tiež ich považujú za neefektívne.

Napriek tomu Slovensko už dávnejšie prejavilo solidaritu a prijalo z Grécka 16 migrantov, čo je aj tak malé percento podľa schválených kvót 902 migrantov, ktorých by sme mali prijať.

Prerozdelenie utečencov od roku 2015

Od roku 2015, kedy bol prijatý mechanizmus takzvaných povinných kvót, malo byť prerozdelených okolo 160 tisíc migrantov, no podarilo sa premiestniť a prerozdeliť len okolo 10 percent z nich.

Jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…