Domov Ekonomika Sulík 35 miliónov za VSE vysvetliť nevie

Sulík 35 miliónov za VSE vysvetliť nevie

0
0

Minister hospodárstva Richard Sulík koncom júla informoval, že štát si neuplatní predkupné právo na nákup 49 percent akcií spoločnosti Východoslovenská energetika (VSE) Holding, a.s, za čo štát zinkasuje 35 miliónov eur. Za tento „obchod“ sa na jeho hlavu zniesla tvrdá kritika opozície.

Akcie, ktoré sa štát rozhodol nekúpiť, plánuje od skupiny RWE kúpiť koncern E.ON ako súčasť ich celosvetovej dohody. E.ON už na Slovensku vlastní 49 percent akcií v Západoslovenskej energetike (ZSE), a.s.

Súčasťou podpísaného memoranda majú byť aj ďalšie výhody, okrem iného predkupné právo na kúpu paroplynovej elektrárne Malženice.

Je to výsledná cena z jednaní

Otázkou ostáva, ako dospel minister hospodárstva k sume 35 miliónov, ktoré má štát za vzdanie sa predkupného práva zinkasovať.

Ani cez víkend v diskusnej relácii Na telo televízie Markíza to vysvetliť nedokázal.

„Je to výsledná cena z jednaní,“ povedal len. Podľa Sulíka Slovensko nemalo na to, aby využilo svoje predkupné právo na kúpu 49-percentného podielu vo VSE.

„Tá cena bola strašne vysoká. Môžem povedať, že bola medzi 700 a 800 miliónov eur,“ dodal Sulík, ktorý je presvedčený, že pre Slovensko sa nič nezmení, naďalej zostáva majoritným akcionárom u východoslovenských energetikov.Je to strategická chyba

Bývalý minister hospodárstva a nezaradený poslanec Národnej rady SR Peter Žiga považuje kroky súčasného vedenia ministerstva hospodárstva za chybný krok.

„Urobili ste strategickú chybu. Štát by sa mal uchádzať o vlastníctvo v energetických podnikoch. Mali ste použiť peniaze z EÚ na kúpu energetiky. Získali by sme vplyv na strategický podnik.

Prečo 35 miliónov? Ukážte mi nejakú ekonomickú analýzu. Kto vám odsúhlasil, že sa štát nebude uchádzať o predkupné právo?,“ opýtal sa súčasného ministra Žiga.

Podľa neho mal na kúpu podniku VSE pripravené peniaze aj štátny Slovenský plynárenský priemysel (SPP), z ktorého chcel bývalý minister hospodárstva urobiť štátny energetický holding, ktorý by kontroloval štátne akcie v energetických podnikoch.

Lepšie Nemci ako Smeráci

Súčasný minister hospodárstva Sulík je presvedčený, že je lepšie ak energetické podniky manažuje zahraničný investor ako štát.

„Smeráci čo manažujú, je vždy niečo v strate. To je lepšie nechať manažovať Nemcov, aspoň je z toho rok čo rok zisk. Vám dať manažovať Saharu minie sa vám piesok,“ odkázal bývalému ministrovi Sulík.

„To sú také odkazy na úrovni Miletičky,“ reagoval Žiga. „Ani Miletičku by som vám nedal manažovať,“ uzavrel Sulík s tým, že štát s nemeckým investorom vyrokoval navyše trojročné predkupné právo na kúpu paroplynovej elektrárne v Malženiciach, ktorá je pre slovenskú elektrizačnú prenosovú sústavu dôležitým zdrojom elektriny.

ano, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

ČAPLOVIČ: Mystifikátor

Je tragédiou spoločnosti, ak sa do jej popredia dostane človek s pochybnou minulosťou. Muž…