Domov Slovensko Sulík predložil kandidátku. Rajtár i Galko na nej chýbajú

Sulík predložil kandidátku. Rajtár i Galko na nej chýbajú

0
0

Strana Sloboda a solidarita (SaS) zažíva turbulentné obdobie. Čo akosi zvýrazňuje rovnaký trend v celej opozícii. Rozprávať by o tom vedel aj Igor Matovič.

Zdá sa však, že predseda SaS sa zbytočným rečnením nezapodieva a už skôr povedal, kto súčasťou kandidátky nebude. SaS tak tento týždeň zverejnilo konkrétnu podobu kandidátky.

Sulíkova kandidátka

Predseda SaS predstavil prvých 15 mien na kandidátke SaS. Jednotkou je ako inak Richard Sulík, dvojku dostala europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová, trojka je stále ešte rezervovaná pre Janu Kiššovú.

Z ostatných kandidátov v prvej pätnástke najviac vyčnieva Václav Mika, ktorý kandidoval na riaditeľa verejnoprávnej televízie i na primátora Bratislavy.

Ruku do ohňa

Presne tento prívlastok použil šéf SaS ešte na minulotýždňovej tlačovej konferencii. Hovoril o ľuďoch, na ktorých sa vie stopercentne spoľahnúť a vie vďaka nim zabezpečiť, že strana SaS bude stabilnou.

Aktuálna podoba kandidátky však ešte nemusí byť finálnou. Richard Sulík zvolal nominačný kongres strany na 5. októbra. V Jasnej sa majú členovia strany jasne dohodnúť, ako bude vyzerať finálna podoba kandidátky.

Ukázal im dvere

Cieľom Richarda Sulíka je stabilizovať stranu a stanoviť jednoznačnú líniu. To však plánuje bez ľudí, akými sú Ľubomír Galko, Jozef Rajtár alebo poslankyňa Natália Blahová.

Tých Richard Sulík vyzval na odchod zo strany SaS. Dôvodom má byť, že predstavili odnož strany, ktorú nazvali Demokratické jadro SaS. Blahová sa nechala počuť, že je zo slov predsedu strany nemilo prekvapená.

Vyjadrila sa, že takýto koniec v strane si rozhodne nezaslúžili. „To sme si nezaslúžili. Sú to ľudia, ktorí sú nositeľmi programu, ktorým sa on teraz hrdí,“ povedala predsedníčka klubu SaS Natália Blahová. Jeho konanie považuje za nezodpovedné.

Kiššová ponuku odmietla

Podpredsedníčka SaS Jana Kiššová mala byť pôvodne na treťom mieste kandidátky. Sama však túto ponuku odmietla. „Na kandidátke, na ktorej nemajú byť naši najväčší bojovníci proti mafii, byť nechcem.

Neviem, ako by sme vysvetľovali náš úprimný záujem bojovať za spravodlivú krajinu bez oligarchov, keď tých najuveriteľnejších bojovníkov sa predseda zbavil,“ povedala Kiššová, čím narážala predovšetkým na straníkov Blahovú a Rajtára.

Kandidátok bude viac

Zaujímavosťou je, že kongres SaS nebude rozhdovať len o Sulíkovej kandidátke. Tú svoju sformovali aj „nechcení“ na čele s Ľubomírom Galkom. Bude zaujímavé sledovať, ako sa situácia v ešte nedávno líderskej opozičnej strane vyvinie.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…