Domov Zahraničie Summit EÚ a Africkej únie nastavil smerovanie spolupráce medzi kontinentmi

Summit EÚ a Africkej únie nastavil smerovanie spolupráce medzi kontinentmi

0
0

Minulý týždeň sa uskutočnilo už piate vrcholné stretnutie medzi predstaviteľmi Africkej únie a Európskej únie, ktorého cieľom bolo definovať budúce smerovanie spolupráce medzi oboma kontinentmi.

Africká únia

Africká únia je integračným zoskupením 55 štátov kontinentu Afriky, ktorá nahradila Organizáciu africkej jednoty. Na polročnej báze sa stretávajú najvyšší predstavitelia štátov na Zhromaždení hláv štátov. Sekretariát Africkej únie má sídlo v Addis Abebe.

Európska únia patrí k najväčším donorom humanitárnej a rozvojovej pomoci pre krajiny Afriky. Tiež je EÚ najväčším investorom a najväčším obchodným partnerom mnohých krajín Afriky.

Spoločná dohoda

Obe únie prijali spoločné vyhlásenie, ktoré stanovilo priority pre partnerstvo medzi EÚ a AÚ v štyroch hlavných strategických oblastiach. Sú nimi podpora budovania ekonomických príležitostí pre mládež, pretože až 60 percent populácie je vo veku do 25 rokov.

Taktiež je to podpora vzájomnej mobility medzi študentmi a akademickými pracovníkmi ako aj riešenie pašeráctva a nelegálnej migrácie. Medzi priority zaradili aj oblasti budovania mieru a bezpečnosti, ako aj nastavenie spolupráce v oblasti správy vecí verejných.

Ako riešiť migráciu?

Už dlhšie európski lídri poukazujú na schopnosť riešenia masovej migrácie len v spolupráci s africkými krajinami. Aj tento summit podporil túto iniciatívu, kedy EÚ súhlasila s vytvorením spoločnej pracovnej skupiny pre migráciu s Africkou úniou a OSN.

Pracovná skupina bude mať za cieľ chrániť životy migrantov a utečencov, napomáhať dobrovoľným návratom migrantov do krajín ich pôvodu, ako aj pomoc utečencom, ktorí potrebujú medzinárodnú ochranu.

Hlavné ciele Africkej únie

Medzi hlavné ciele Africkej únie zaraďujeme hlavne dosahovanie väčšej jednoty a solidarity medzi africkými krajinami s cieľom zlepšiť politickú a sociálno- ekonomickú integráciu kontinentu, ako aj podporovať mier, chrániť ľudské práva a slobody, rozvíjať demokraciu s cieľom zvýšiť životnú úroveň afrických národov a mnohé ďalšie ciele.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Najvhodnejšie potraviny pre správne naštartovanie dňa

Raňajky sú najdôležitejšie jedlo dňa. Toto je jedna z najdôležitejších zásad zdravého živo…