Domov Zahraničie Summit EÚ riešil najmä rastúce ceny energií v Európe

Summit EÚ riešil najmä rastúce ceny energií v Európe

0
0

Nárast cien energií bol jednou z hlavných tém štvrtkovej časti minulotýždňového dvojdňového summitu EÚ v Bruseli. Po ôsmich hodinách rokovaní sa vo štvrtok krátko pred polnocou lídri EÚ dohodli na záveroch z oblasti energetiky.

Konečná verzia záverov z oblasti energetiky vyzýva Európsku komisiu (EK), aby preskúmala, ako fungujú trhy s plynom a elektrinou v eurobloku a tiež špekulatívne aktivity týkajúce sa systému obchodovania s emisnými kvótami EÚ (ETS).

Členské štáty a EK musia urýchlene čo najlepšie využiť súbor nástrojov na poskytnutie krátkodobej pomoci pre najzraniteľnejších spotrebiteľov a na podporu európskych spoločností, pričom treba zohľadniť rôznorodosť a špecifickosť situácie každého členského štátu.

Rovnako by eurokomisia a členské štáty mali rýchlo zvážiť zavedenie strednodobých a dlhodobých opatrení, ktoré zaistia energie za cenu, ktorá je dostupná pre domácnosti a podniky, zvýšia odolnosť energetického systému EÚ a vnútorného trhu s energiou.

Tieto kroky by mali zaistiť bezpečnosť dodávok energie a podporiť prechod ku klimatickej neutralite. Spoločne dohodnutý text obsahuje aj výzvu pre Európsku investičnú banku (EIB) na preskúmanie spôsobov, ako môže urýchliť investície v rámci prechodu na ekologické hospodárstvo.

Rozličné predstavy

Týždenník Politico upozornil na odlišnosť názorov, ako túto krízu riešiť. Poľsko malo záujem prehodnotiť klimatický balík Fit for 55, ktorého zámerom je dramaticky znížiť emisie CO2, ale Nemecko a Írsko poľské snahy „torpédovali“.

Kým Poľsko nebolo spokojné so systémom ETS, Španielsko sa ocitlo na čele skupiny štátov, ktoré žiadajú zásadnú revíziu trhu s elektrinou v EÚ. Slovinský premiér v tejto súvislosti obhajoval jadrovú energiu, keď upozornil, že výstavba ďalších jadrových reaktorov zníži závislosť EÚ od zahraničných dodávateľov energií.

Tento návrh mal podporu Grécka a Írska a za jadro ako druh energie v boji proti klimatickým zmenám sa vyslovil aj slovenský premiér Eduard Heger.

Leyenová kritiku odmieta

Kritiku na systém predaja emisných povoleniek odmietla predsedníčka EK Ursula von der Leyenová, keď uviedla, že systém ETS neprispieva k zvyšovaniu cien energií. Šéfka eurokomisie sa sústredila hlavne na úlohu plynu pri stanovovaní cien elektriny v Únii.

Upozornila na závislosť Únie od dovozov plynu z Ruska, Nórska, Kataru a Alžírska a zraniteľnosť krajín eurobloku, pretože úroveň skladovania plynu je na úrovni 78 % a nie na želaných 90 %.

Podľa jej slov je nevyhnutný spoločný prístup pre zaistenie strategických zásob plynu, ako aj dobrovoľné spoločné zaobstarávanie tejto suroviny ako jedno z opatrení na boj proti skákajúcim cenám energií.

Merkelovej tlieskali v stoji

Odchádzajúca nemecká kancelárka Angela Merkelová zožala v piatok na svojom poslednom summite Európskej rady po 16 rokoch vo funkcii standing ovation od svojich náprotivkov z Európskej únie.

Európsky summit „bez Angely je ako Vatikán bez pápeža alebo Paríž bez Eiffelovej veže,“ uviedol predseda Európskej rady Charles Michel po tom, ako zvyšných 26 európskych lídrov v stoji zatlieskalo Merkelovej.

Merkelová je považovaná za obratnú vyjednávačku, ktorá dokázala spojiť všetkých 27 členských krajín a doviesť ich k tomu, aby napriek odlišným názorom dokázali prijať dôležité rozhodnutia.

red, TASR, foto: TASR/AP



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…