Domov Zahraničie Summit G20 priniesol dočasné obchodné prímerie medzi USA a Čínou

Summit G20 priniesol dočasné obchodné prímerie medzi USA a Čínou

0
0

Počas ostatného víkendu sa v argentínskom Buenos Aires uskutočnil summit 20 najsilnejších ekonomík sveta, tzv. stretnutie lídrov G20, ktorí prejednávali viaceré pálčivé problémy sveta, od tých ekonomických až po bezpečnostné.

Počas stretnutia skupiny G20 sa malo uskutočniť viacero významných bilaterálnych stretnutí, pričom najviac očakávané malo byť stretnutie prezidentov Donalda Trumpa s Vladimirom Putinom, ktoré sa ale podľa očakávaní pre konflikt v Azovskom mori medzi Ruskom a Ukrajinou nakoniec neuskutočnilo.

Stretnutie ešte počas predchádzajúceho týždňa americký prezident Trump bez bližšieho spresnenia zrušil.

Hlavná téma summitu G20

Lídri skupiny G20 vyzvali na reformu Svetovej obchodnej organizácie, ktorá v dôsledku rastúceho napätia v globálnom obchode nedokáže efektívne reagovať na nové výzvy.

Ako odznelo na summite, predstavitelia najväčších svetových hospodárstiev podporili prepracovanie globálnej organizácie, ktorá upravuje medzinárodné obchodné spory.

Svetová obchodná organizácia

Svetová obchodná organizácia so sídlom v Ženeve má viac ako 160 členov, organizácia má skratku WTO z anglického názvu World Trade Organization.

Táto medzinárodná organizácia sa zaoberá pravidlami medzinárodného obchodu medzi členskými krajinami a tiež rieši spory medzi členskými krajinami. Jedným z hlavných cieľov je odstraňovať tarifné a netarifné prekážky vo vzájomnom obchode.

Obchodné prímerie

Najviac očakávaným bodom celého summitu bolo stretnutie medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a čínskym prezidentom Siom Ťin-pchingom.

Vzájomná večera trvala viac ako dve hodiny a nakoniec priniesla dočasné obchodné prímerie na 90 dní, ktoré obaja lídri podporili a dohodli sa, že počas tohto obdobia USA nezavedú zvýšenú 25-percentnú daň na dovoz čínskeho tovaru v hodnote 200 miliárd dolárov a Čína sa zaviazala nakúpiť nespresnené množstvo poľnohospodárskych, priemyslových a energetických produktov z USA.

Počas tohto 90-dňového obdobia budú vyjednávači z USA a Číny diskutovať o celom rade otázok vzájomných obchodných bariér. Predmetom rokovaní budú otázky posilnenia práv duševného vlastníctva, zastavenie údajných krádeží technológií a iné zásadné témy obchodu medzi USA a Čínou.

Lídri G20 so svojimi polovičkami pred slávnostnou večerou.

Závery stretnutia G20

Nakoniec nezáväznú dohodu podpísali všetci lídri, ale samotné rokovania medzi členskými krajinami poukázali na silné rozdelenie názorov. Lídri G20 sa dohodli na potrebe reformy Svetovej obchodnej organizácie ako aj na potrebe realizácie parížskej klimatickej dohody.

Veľmi jemne sa dotkli aj migrácie, kedy však skonštatovali len nevyhnutnosť potreby jej riešenia. Nasledujúci summit G20 sa bude konať v japonskej Osake v júni 2019.

Merkelová ako sprostredkovateľka

Angela Merkelová v mene Nemecka a Francúzska ponúkla Putinovi pri bilaterálnom stretnutí sprostredkovanie rozhovorov medzi Ruskom a Ukrajinou, s tým že Putin tento návrh prijal a súhlasil, že tieto štyri krajiny by mali pokračovať v rozhovoroch na úrovni poradcov.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Maratón pod 2 hodiny! Kipchoge posunul hranice možného

Kenský vytrvalec Eliud Kipchoge ako prvý človek v histórii pokoril hranicu dvoch hodín na …