Domov Zahraničie Summit G7 priniesol rozkol medzi lídrov

Summit G7 priniesol rozkol medzi lídrov

0
0

Minulý týždeň sa v piatok a sobotu konal Summit G7, ktorý priniesol medzi najsilnejších lídrov sveta viac sváru ako zhody. Nie však počas konania summitu, ale paradoxne až po jeho ukončení.

Summit G7 tento rok hostil kanadský premiér Justin Trudeau, v dňoch 8.-9. júna 2018 v quebeckom meste La Malbaie. Hlavné témy rokovania boli najmä ekonomické, v spoločnom komuniké lídri súhlasili s potrebou slobodného, spravodlivého a vzájomne prospešného obchodu, pričom podporili dôležitosť boja proti protekcionizmu.

Čo je Summit G7?

Je to každoročný summit, ktorý spája sedem hospodársky najvyspelejších krajín sveta – Francúzsko, Taliansko, Japonsko, Kanadu, Nemecko, Veľkú Britániu a USA. Summitu sa zúčastňuje aj zástupca EÚ.

Trumpova „štandardná“ politika

Už v prvý deň summitu sa Donald Trump vyjadril, že by bolo vhodné pozvať späť za rokovací stôl aj Vladimira Putina, teda Rusko, ktoré bolo vylúčené zo skupiny, ktorá predtým niesla meno G8.

Rusko bolo vylúčené v roku 2014 kvôli anexii ukrajinského Krymu. Väčšina lídrov je zásadne proti takémuto kroku. Následne sa gro diskusie medzi lídrami dotýkalo ciel, ktoré Donald Trump uvalil na viacero najvyspelejších krajín sveta.

Lídri krajín G7.

Otázka uvalených ciel zo strany USA

Dňa 1. júna uložili USA 25 % clo na oceľ a 10 % clo na hliník, ktoré sa do USA dovážajú z Európskej únie, Kanady a Mexika. EÚ potom ohlásila odvetné tarify na tovar z USA, pričom aj Kanada a Mexiko pripravujú odvetné opatrenia.

Ďalšie témy summitu

Svetoví lídri dosiahli dohodu v otázke Ruska a požiadavky, aby Moskva prestala s destabilizujúcim správaním v otázke Sýrie.

V otázke iránskeho jadrového programu sa zaviazali zabezpečiť jeho účinnosť tak, aby sa iránsky jadrový program ďalej nerozvíjal. Zhodli sa aj na potrebe vzdelávania žien, na ktoré sa rozhodli poskytnúť približne 2,5 miliardy eur.

Reakcie po summite

Donald Trump odchádzal ešte pred poslednou tlačovou konferenciou kanadského premiéra a hostiteľa Justina Trudeaua, ktorý ako sa neskôr vyjadril zopakoval len to čo povedal do očí aj Trumpovi, že ani Kanaďania sa nenechajú zahnať do kúta, v reakcii na uvalené clá.

Na tento prejav však Donald Trump reagoval veľmi emotívne a prostredníctvom twiterovej správy oznámil odstúpenie od spoločného komuniké, ku ktorému sa predtým prihlásil.

Tento krok ostro odsúdili ostatní lídri, ktorí podporili kanadského premiéra, ako aj záväznosť komuniké pre ich krajiny.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
  • VIDEO: Braček je vždy po ruke

    Prekrásne video sa podarilo natočiť majiteľovi šteniatok jazvečíka. Počas spánku sa jedném…
  • VIDEO: Pre všetky ženy šoférky! :)

    Azda každý dobrý šofér ma skúsenosti s tým, keď niekto zaparkuje bezohľadne natesno k nemu…
  • VIDEO: Upratovanie hrou

    Páni, máte problém s upratovaním? Ak ste športový nadšenec, aj upratovanie vie byť zábavné…
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Braček je vždy po ruke

Prekrásne video sa podarilo natočiť majiteľovi šteniatok jazvečíka. Počas spánku sa jedném…