Domov Zahraničie Summit nastaví nové americko-severokórejské vzťahy

Summit nastaví nové americko-severokórejské vzťahy

0
0

Dlhoočakávané stretnutie lídrov Spojených štátov amerických a Severokórejskej republiky sa stalo realitou. Americký prezident Donald Trump si v Singapure potriasol ruku so severokórejských vodcom Kim Čong‑unom.

Historický summit lídrov krajín, ktoré sú stále vo vojnovom konflikte, sa nerodil ľahko. Tieto slová potvrdil aj Kim Čong‑ un, ktorý po prvom stretnutí povedal:„Nebolo jednoduché sa sem dostať.

Boli určité prekážky, no prekonali sme ich a sme tu.“ Na ostrove Sentosa asi o 9:00 miestneho času (cca 3:00 SELČ) si americký prezident a severokórejský vodca po prvýkrát potriasli ruky.

Kimovi sa s novinármi rozprávať nechcelo

Trump s Kim Čong‑ unom sa najprv stretli medzi štyrmi očami, spoločnosť im mali robiť len tlmočníci. Stretnutie trvalo 38 minút, informoval Biely dom. Na tlačovej konferencii sa Kimovi príliš rozprávať nechcelo. Dokonca ho musel Trump vyzvať, aby niečo novinárom povedal.

Na ich opakované otázky, či plánuje zastaviť jadrový program vo svojej krajine, však neodpovedal. Denuklearizácia je totiž hlavnou požiadavkou Spojených štátov k tomu, aby sa vzťahy medzi krajinami dobre vyvíjali.

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo ešte pred začiatkom summitu uviedol, že nebude akceptovať nič iné ako úplnú denuklearizáciu KĽDR. Za to ponúkajú Spojené štáty Severnej Kórei bezpečnostné záruky.

Spoločný obed a prechádzka

Po stretnutí, na ktorom sa zúčastnili za americkú stranu, okrem prezidenta Trumpa a ministra zahraničných vecí Pompea, aj poradca pre národnú bezpečnosť John Bolton a šéf štábu Bieleho domu John Kelly, za severokórejskú stranu, okrem Kim Čong‑una, aj minister zahraničných vecí vecí Ri Jong‑ho a dvaja poprední predstavitelia ústredného výboru Kórejskej strany práce.

Po stretnutí nasledoval spoločný obed, po ktorom sa mali lídri spoločne poprechádzať v blízkosti hotela, v ktorom sa summit konal.

Podpísali dôležitý dokument

Pred novinármi si najmä Donald Trump nevedel stretnutie so severoamerickým diktátorom vynachváliť. „Bolo to lepšie, než ktokoľvek mohol očakávať. Vynikajúce. Dnešný deň bol úžasný. Dozvedeli sme sa vzájomne o sebe a svojich krajinách mnoho. Určite sa stretneme ešte veľakrát,“ povedal Trump.

Jeho slová potvrdzuje aj dôležitý dokument, ktorí obaja lídri na záver podpísali a ktorý konštatuje, že Trump s Kimom viedli vrúcny a úprimný rozhovor, ktorého cieľom je nastavenie nových americko‑severokórejských vzťahov a trvalého mieru na Kórejskom polostrove.

„Prezident Trump sa zaviazal poskytnúť KĽDR bezpečnostné garancie a Kim Čong‑ un opätovne uistil o svojom pevnom záväzku kompletného jadrového odzbrojenia na Kórejskom poloostrove,“ píše sa v prehlásení.

Stretnutie Trumpa s Kimom:

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
  • VIDEO: Braček je vždy po ruke

    Prekrásne video sa podarilo natočiť majiteľovi šteniatok jazvečíka. Počas spánku sa jedném…
  • VIDEO: Pre všetky ženy šoférky! :)

    Azda každý dobrý šofér ma skúsenosti s tým, keď niekto zaparkuje bezohľadne natesno k nemu…
  • VIDEO: Upratovanie hrou

    Páni, máte problém s upratovaním? Ak ste športový nadšenec, aj upratovanie vie byť zábavné…
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Braček je vždy po ruke

Prekrásne video sa podarilo natočiť majiteľovi šteniatok jazvečíka. Počas spánku sa jedném…