Domov Zahraničie Summit NATO riešil najmä otázku zvyšovania výdavkov na obranu

Summit NATO riešil najmä otázku zvyšovania výdavkov na obranu

0
0

Summit NATO, ktorý sa uskutočnil 11. a 12. júla 2018 v Bruseli priniesol viacero tém, ktoré lídri Severoatlantickej aliancie riešili. Plánovaný program narušil už pred samotnými rokovaniami americký prezident Donlad Trump, ktorý napadol nízke výdavky na obranu členských krajín NATO.

Už pred príchodom na summit NATO Donald Trump napadol ostatných členov Severoatlantickej aliancie, že málo prispievajú k spoločnej obrane celej skupiny.

Počas stretnutia dokonca opísal Nemecko ako vazalský štát Ruska, keďže sú závislí na jeho plyne a tiež kritizoval pripravovaný nový plynovod Nord Stream 2, ktorý má smerovať z Ruska do Nemecka, pričom by mal obchádzať stredoeurópske štáty.

Všetci proti Trumpovi alebo Trump proti všetkým

Historicky si tento summit ľudia zapamätajú najmä pre fotografiu, na ktorej sa všetci lídri pozerajú doľava a iba Donald Trump sa pozerá doprava.


Embed from Getty Images
 

Práve tento obrázok dokonale ilustruje rozkol medzi Trumpom a európskymi lídrami, ktorý sa za posledné obdobie výraznejšie ukázal. Viackrát sa za posledné obdobie dostal Trump do sporu s európskymi partnermi.

Táto politika sa ale stretáva s kritikou aj z vlastných radov, nielen zo strany demokratických politikov ale aj z jeho vlastných republikánskych kolegov.

Výsledky summitu

Napokon však Severoatlantická aliancia vyriešila vzájomné rozdiely a nakoniec podpísali predstavitelia členských štátov nové zámery pre obranu pred Ruskom, ako aj v boji proti terorizmu.

Dohoda tiež obsahuje záväzok európskych lídrov zvýšiť výdavky na obranu v čo najskoršom čase, ideálne už začiatkom budúceho roka. Na druhú stranu, ako sa vyjadril aj Donald Tusk, predseda Európskej rady, ktorý na summite zastupoval EÚ:

„Európania dnes vynakladajú na obranu mnohokrát viac prostriedkov ako Rusko a toľko ako Čína. Určite podľa môjho názoru nepochybujete o tom, že ide o investíciu do spoločnej americkej a európskej obrany.“

Nové spoločné vyhlásenie EÚ – NATO

Predseda Európskej rady Donald Tusk a predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker podpísali s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom už pred samotným summitom nové spoločné vyhlásenie EÚ – NATO, v ktorom sa zaviazali na nové oblasti spolupráce, ktoré majú posilniť transatlantické partnerstvo.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

NBA smúti: Zomrel legendárny tréner

Smutná správa zasiahla zámorskú basketbalovú rodinu minulý víkend. Po dlhej a ťažkej choro…