Domov Zahraničie Summit Rady EÚ priniesol niektoré dlho očakávané odpovede

Summit Rady EÚ priniesol niektoré dlho očakávané odpovede

0
0

Dlho očakávaný summit Európskej únii na úrovni najvyšších lídrov sa uskutočnil minulý týždeň. Počas dvojdňového rokovania predstavitelia členských krajín EÚ rokovali o dôležitých oblastiach dotýkajúcich sa života občanov.

Summit zároveň ukončoval predsedníctvo Estónska v rade EÚ, ktoré sa počas svojho pôsobenia snažilo presadiť niektoré kľúčové otázky fungovania Európskej únie.

Počas zasadania riešili aj otázky obrany, migrácie, ale aj brexitu, ktoré patrili do trojky tém, ktoré lídri potrebovali vyriešiť.

Predsedníctvo v Rade Európskej únie

Predsedníctvo v Rade EÚ je rotačné, kedy sa každých 6 mesiacov menia krajiny v rámci takzvaných trojíc. Ktoré spoločne stanovujú témy, ktoré sa riešia dlhodobejšie počas nasledujúcich 18 mesiacov. Počas týchto 6 mesiacov vedie krajina všetky rokovania na úrovni Rady EÚ. V súčasnosti tvorí toto trio Estónsko, Bulharsko a Rakúsko. Pričom od 1. júla do 31. decembra 2017 predsedá rade Estónsko.

Estónsko patrí k pobaltským krajinám a leží najsevernejšie. Je to rovinatá krajina na východnom pobreží Baltského mora. Hlavné mesto je Talin. Členom EÚ sa stalo v roku 2004 ako Slovenská republika, je členom schengenského priestoru ako aj eurozóny. Má približne 1,3 milióna obyvateľov s rozlohou 45 227 km2,, patrí k jedným z najdigitalizovanejších krajín Európskej únie.

Brexit sa posunul do druhej fázy

Jedna z očakávaných odpovedí je dnes už známa. Brexit pokračuje do druhej fázy samotných rokovaní. Najväčšou otázkou zostávalo, či sa členské krajiny zhodnú na dostatočnom pokroku samotných rokovaní medzi EÚ a Veľkou Britániou.

Lídri prijali súbor usmernení, ktoré naznačujú podmienky prechodného obdobia a tiež kontúry pre najbližších niekoľko mesiacov.

Ďalšie rokovania ujasnia pozície, ale je jasné, že v prechodnom období bude Veľká Británia musieť dodržiavať všetky usmernenia a predpisy Európskej únie, ale bez možnosti do nich zasiahnuť, či s dosahom na rozhodovacie procesy v samotných európskych inštitúciách.

Sankcie voči Rusku budú pokračovať

Európski lídri boli počas rokovaní o predĺžení sankcií voči Ruskej federácie jednotní. Sankcie sú platné od roku 2014, ktoré boli zavedené v reakcii na ruskú podporu separatistov na východe Ukrajiny ako aj Ruskú anexiu Krymu.

Sankcie sú predlžované vždy na pol roka a zameriavajú sa najmä na ruských politických predstaviteľov a podnikateľov ako aj na niektoré hospodárske sektory Ruska.

Zrušiť by sa mohli v prípade dodržiavania mierových dohovorov z Minska, ktoré vytrvalo Rusko odmieta plniť.

Estónsky premiér Juri Ratas

Otázka migrácie zostáva aj naďalej nevyriešená

Otázka povinných kvót naďalej rozdeľuje členské krajiny, viacerí lídri EÚ sa vyjadrili, že sú viac rozdeľujúce ako spájajúce a je nutné hľadať iné riešenia.

Práve Nemecko a Taliansko sa snažili modifikovať niektoré ustanovenia nového návrhu Donalda Tuska, ktoré by mohli znamenať ukončenia povinných kvót.

Nemecko od začiatku migračnej krízy prijalo okolo milión utečencov, preto trvá na tom, že solidarita nemôže byť selektívna.

PESCO – Stála štruktúrovaná spolupráca EÚ v oblasti bezpečnosti a obrany

Projekt Stálej štruktúrovanej spolupráce EÚ v oblasti bezpečnosti a obrany – PESCO, je iniciatíva, ktorá má priniesť k životu ambicióznu víziu európskej obrannej komunity, ktorá vznikla pred viac ako polstoročím.

Teraz nastal čas uviesť ju do života. PESCO je nielen dobrou správou pre európsku bezpečnosť a obranu, ale aj pre našich spojencov za Atlantikom, ktorí túto iniciatívu vítajú.

V prvej fáze by malo mať aj Slovensko jeden projekt zo 17. V rámci neho by sa mohla vytvoriť spoločná mobilná delostrelecká platforma s ďalekým dostrelom.

Robert Fico, predseda vlády SR o summite SÚ

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Slovensko 20-krát porušilo európske právo

Na Slovensku sa v roku 2019 otvorilo 20 nových prípadov porušenia práva Európskej únie (EÚ…