Domov Zahraničie Summit v Sibiu ukázal pobrexitovú jednotu

Summit v Sibiu ukázal pobrexitovú jednotu

0
0

Koncom minulého týždňa sa stretli lídri na neformálnom summite Únie v rumunskom meste Sibiu. Je to po prvý raz, kedy na summit nebola pozvaná Veľká Británia.

Keďže summit v Sibiu bol naplánovaný ako prvý po odchode Veľkej Británie z Európskej únie, Theresa Mayová už pozvánku od rumunského predsedníctva nedostala.

Cieľom summitu bolo pozrieť sa na EÚ bez jedného člena a lídri sa dohodli na stanovení priorít na ďalšie päťročné obdobie bez Veľkej Británie.

Deň Európy

Summit bol symbolicky naplánovaný na Deň Európy, ktorý sa každoročne slávi 9. mája. Deň Európy symbolizuje oslavu podpisu Schumanovej deklarácie z roku 1950, kde predstavil myšlienku mierovej spolupráce v Európe.

Deklarácia lídrov zo summitu v Sibiu

Asi najdôležitejší dokument, ktorý Slovensko považuje za pokračovanie iniciatívy zo summitu v Bratislave, je deklarácia o budúcnosti EÚ. Lídri 27 členských štátov EÚ sa dohodli na spoločnom postupe Európskej únie v budúcnosti.

Silu vidia predovšetkým v jednote všetkých krajín, pretože len tak dokážu čeliť novým výzvam, pred ktorými Únia ale aj všetky jej národy dnes stoja.

Spoločne prijali 10 záväzkov, ktoré sa dotýkajú viacerých oblastí ako bránenie Európy, od východu na západ, od severu k juhu; odhodlanie zostať jednotní; snaha o hľadanie spoločných riešení; obhajovať slobody, demokraciu a právny štát; zameriavať sa na oblasti, ktoré považujú za dôležité všetci Európania; rozhodnutie stavať na zásade spravodlivosti; budú hľadať prostriedky na zaistenie svojich vízií; snažiť sa o ochranu Európy pre budúce generácie a tiež aj obraňovať všetkých Európanov; no a najmä, že Európska únia bude zodpovedným globálnym lídrom, kam bude spadať aj ochrana životného prostredia a boj proti zmene klímy.

Nový strategický program

Po vydaní vyhlásenia k deklarácii lídri začali rozhovory na druhom dokumente, ktorý nebol, ani ho neplánovali dokončiť na tomto summite, ale v pláne je tento dokument ratifikovať na ďalšom júnovom summite v Bruseli.

Tento dokument bude predstavovať podrobnejší strategický program zameraný na obranu, vnútornú bezpečnosť, ale aj boj proti migrácii, kybernetickým hrozbám a pravdepodobne aj klimatickým zmenám.

Plán je to ambiciózny, najmä teraz, približne týždeň pred voľbami do Európskeho parlamentu, a pri zobraní do úvahy, že priority krajín sú veľmi rozdielne.

Boj proti zmene klímy nevyšiel ako sa čakalo

Pred summitom viacerí politici ale aj analytici očakávali, že stretnutie národných lídrov Európskej únie v Sibiu bude mať ako jeden z výstupov aj vyhlásenie k boju proti zmene klímy.

No po tom ako sa summit skončil je jasné, že v to, čo dúfalo osem krajín vrátane Francúzska, Španielska a Holandska, sa nestalo realitou.

Slovenský premiér na summite

Slovensko malo na summite zastúpenie v podobe predsedu vlády Petra Pellerginiho, ktorý po rokovaní uviedol, že prijatie deklarácie vníma ako jasný signál, ktorým únia chce prezentovať budúce priority Európskej únie.

On osobne ich vidí najmä vo vytvorení priestoru pre spolužitie všetkých, ktorí majú o to záujem a tiež „aby prospech z celej európskej integrácie mali možnosť využiť najširšie vrstvy obyvateľstva“.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…