Domov Zahraničie Súperenie medzi NATO a Ruskom sa stupňuje

Súperenie medzi NATO a Ruskom sa stupňuje

0
0

Minulý týždeň oznámila Severoatlantická aliancia (NATO) spustenie nového námorného velenia NATO a opätovnú aktiváciu druhej flotily USA na posilnenie prítomnosti NATO v Atlantickom oceáne.

Posledné roky sa zvyšuje aktivita ruskej zahraničnej a obrannej politiky, čo členské štáty NATO vnímajú ako ohrozenie mieru a stability na európskom a severoamerickom kontinente.

Tieto zvyšujúce sa obavy v rámci celej Európy, ako aj NATO, pramenia aj zo zvýšenia vojenskej prítomnosti Ruska v oblasti Atlantického oceánu.

Severoatlantická aliancia – NATO

Organizácia Severoatlantickej zmluvy, alebo NATO, je medzivládna obranná organizácia, ktorá bola založená v roku 1949. Jej cieľom je kolektívna obrana, teda obrana jej členov. Od roku 2004 je aj Slovenská republika členom tohto zoskupenia.

Všetky členské krajiny si zachovávajú svoju suverenitu ako aj nezávislosť. Aliancia im poskytuje fórum, na ktorom môžu spoločne diskutovať svoje problémy ale všetky akcie a operácie sa prijímajú individuálne v rámci suverénneho rozhodnutia každého členského štátu tak, aby bola zaistená ich bezpečnosť.

Oprávnené obavy členských krajín NATO

Ako sa vyjadril generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, bezpečnostné prostredie je dnes oveľa náročnejšie na pochopenia a stáva sa komplexnejšie.

Aktivity, ktoré Rusko za posledné roky vykonalo potrebujú aj adekvátnu reakciu. Predstavitelia NATO poukazujú na aktivity Ruska v oblasti modernizácie a masívnych investícií do vojenských spôsobilostí, nielen tých konvenčných, ale aj jadrových.

Návrat mocenského súperenia v Atlantickom oceáne

Podľa súčasného plánu vznikne nové ústredie NATO pre námorné velenie v meste Norfolk vo Virgínii. Táto iniciatíva z februárového stretnutia ministrov obrany členských krajín NATO súvisí s prijatím nového smerovania pre zaistenie bezpečnosti námorných koridorov a komunikačných línií medzi Európou a Severnou Amerikou.

Severoatlantické velenie v meste Norfolk

Samotné novozriadené velenie bude dohliadať na lode a lietadlá v rámci Atlantického oceána. Bude zodpovedné za samotný výcvik, či vykonávanie námorných operácií v danom regióne.

jus, foto: SITA, shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

ČAPLOVIČ: Sprítomnená minulosť

V karanténe doma ostáva veľa času na premýšľanie, uvažovanie. Starí Egypťania poznali len …