Domov Zahraničie Svadba roka! Princ Harry už nie je slobodný!

Svadba roka! Princ Harry už nie je slobodný!

0
0

Oči celého sveta sa v sobotu upierali do Spojeného kráľovstva, kde sa kráľovská rodina rozrástla o ďalšieho člena. Americká herečka Meghan Markle sa stala manželkou princa Harryho.

Mladší syn princa Charlesa a tragicky zosnulej princeznej Diany princ Harry bol po smrti svojej matky známy predovšetkým svojím divokým a bujarým životom, v ktorom sa nevyhýbal škandálom a problémom.

Nacistická uniforma, večierky, nahota vo Vegas, či šňupanie vodky. Takto sme mali možnosť poznať čiernu ovcu kráľovskej rodiny. Veľmi negatívne sa na ňom podpísala najmä strata matky. Zdá sa však, že vyčíňanie je definitívne preč. Harry sa totiž zaviazal žiť už len pre jednu ženu.

Prijali neurodzenú Afroameričanku

Svoju manželku si bol princ nájsť až za „veľkou mlákou“. Meghan Markle ho uchvátila natoľko, že už ani nie po roku a pol ju požiadal o ruku. Princ Harry dal svojej vyvolenej snubný prsteň, ktorý údajne aj sám navrhol a obsahoval tri diamanty.

Dva z nich patrili Harryho matke princeznej Diane. Aby si Harry mohol Meghan vziať, potreboval súhlas od svojej starej mamy kráľovnej Alžbety II. Je možné predpokladať, že súhlas na svadbu s neurodzenou rozvedenou Američankou afroamerického pôvodu by pred 10-15 rokmi nedostal.

Kráľovská rodina sa však mení, približuje sa ľuďom, čoho dôkazom je aj to, že rodina, na čele s kráľovnou, Meghan prijala. Tá však musela ešte pred svadbou absolvovať krst a aj konfirmáciu v anglikánskej cirkvi.

Meghan Markle

Je americká herečka, ktorá sa narodila 4. augusta 1981 v Los Angeles, v Kalifornii. Jej matka Doria Ragland je afroamerického pôvodu a bola učiteľkou jogy, otec Thomas bol filmovým osvetľovačom.

Keď mala Meghan šesť rokov, jej rodičia sa rozviedli, z otcovej strany má dvoch nevlastných súrodencov. Divadelné umenie vyštudovala na Severozápadnej univerzite v Evanstone v Illinois.

Meghan sa hollywoodskym svetom pretĺkala cez viaceré viac či menej významné role, napríklad aj v televíznych hrách. Slovenskí diváci ju poznajú najmä z účinkovania v seriáli Kravaťáci, kde vo svojej najvýznamnejšej role kariéry stvárnila Rachel Zane.

V rokoch 2011 – 2013 bola manželkou producenta Trevora Engelsona, s ktorým tvorila pár od roku 2004. S princom Harrym sa zoznámila v júni 2016. Už v novembri 2017 oznámil párik zasnúbenie.

Keďže kráľovna Alžbeta udelila princovi Harrymu deň pred svadbou titul vojvoda zo Sussexu, Meghan sa po svadbe stala vojvodkyňou zo Sussexu, vôbec prvou v histórii.

Svadba, ktorú sledoval celý svet

Svadba princa Harryho a Meghan Marle sa uskutočnila v sobotu 19. mája v Kaplnke sv. Juraja vo Windsorskom hrade. Pozvánku na svadobný obrad dostalo 600 hostí, medzi nimi aj prominenti ako George Cloney s manželkou, manželia Beckhamovci, Elton John, či napríklad americká tenistka Serena Williams.

Princ William s Kate a detmi Georgom a Charlotte.

Ďalšie tisíce ľudí čakali pred kaplnkou, asi dve stovky tisíc v uliciach Windsoru a údajne až 3 miliardy ľudí sledovali celú slávnosť prostredníctvom televíznych obrazoviek.

Po tom, čo sa usadili všetci pozvaní hostia, začali postupne prichádzať členovia kráľovskej rodiny a najbližší príbuzní. Ženích prišiel do kaplnky spoločne so svojím starším bratom princom Williamom. Princovia mali oblečené vojenské uniformy.

Ako posledná z kráľovskej rodiny prišla kráľovná Alžbeta II. s princom Philipom. Po nej už nasledovala nevesta Meghan Markle, ktorá mala oblečené nádherné šaty s dlhým ručne vyšívaným závojom, na ktorom bolo 53 symbolov, ktoré odkazovali na 53 štátov Commonwealthu.

Královná Alžbeta II. s princom Philipom.

Cez polovicu kaplnky kráčala Meghan sama, pričom ju sprevádzalo 10 detičiek, medzi nimi aj následníci trónu, deti princa Williama a Kate, princ George a princezná Charlotte.

Pred oltár, kde už čakal princ Harry so svojím svedkom Williamom, priviedol nevestu otec ženícha princ Charles. Bolo to preto, že svadby sa nezúčastnil Meghanin otec, ktorý sa zotavoval z infarktu.

V skutočnosti sú však vzťahy v rodine Markleových veľmi komplikované a z najbližších Meghaniných príbuzných bola na svadbe len jej matka Doria.

Z celého  priebehu svadby zaujala kázeň amerického biskupa episkopálnej cirkvi Michaela Curryho, ktorý hovoril o láske tak oduševnene ako to poznáme z amerických filmov.

Snúbencov oddal arcibiskup z Canterbury Justin Welby, pričom obaja si svoje „áno“ povedali slovami „I will“. Po tom, čo si Harry a Meghan vymenili svoje obrúčky, pobrali sa podpísať svadobné dokumenty, aby z kaplnky už vychádzali ako manželia, a zároveň vojvoda a vojvodkyňa zo Sussexu.

Až keď prišli pred kaplnku, padol prvý manželský bozk, sprevádzaný veľkým potleskom pred kaplnkou čakajúcich fanúšikov. Po tom už novomanželia nasadli na otvorený koč ťahaný koňmi, ktorý ich previezol ulicami Windsoru, kde ich už čakali desaťtisíce fanúšikov, aby ich pozdravili a zamávali im.

Dve svadobné slávnosti

Po sprievode sa v Sále svätého Juraja na Windsorskom hrade konala svadobná recepcia, ktorej hostiteľkou bola kráľovná Alžbeta II. Na ňu bolo pozvaných 600 hostí, ktorí sa predtým zúčastnili aj na svadobnom obrade.

Na následnú večernú recepciu, ktorú hostil Harryho otec princ Charles bolo pozvaných už len 200 hostí a niesla sa v súkromnom duchu v sídle Frogmore House. Svoju manželku na ňu priviezol Harry osobne v strieborno-modrom športiaku, pričom manželia už boli prezlečení.

Harry mal na sebe smoking s motýlikom a  Meghan krásne, jednoduché biele šaty, pričom si novinári všimli nádherný prsteň na jej ruke, ktorý kedysi patril princeznej Diane a Harry ho pravdepodobne daroval Meghan ako svadobný dar.

Meghan a Harry odchádzajú na večernú slávnosť.

Apropo, keď hovoríme o daroch, svadobní hostia boli požiadaní, aby namiesto svadobných darov pre novomanželov, prispeli na jednu zo siedmich charitatívnych organizácií, ktorých zoznam vopred zverejnili.

Aj tým párik naznačil, akým smerom sa bude uberať ich spoločný život. Potom už mali Harry a Meghan čas len pre seba. Svadobnú noc strávili na Windsorskom hrade.

Vydať na svadobnú cestu sa však nemohli okamžite po svadbe, pretože už 22. mája sa mala novomanželská dvojica zúčastniť záhradnej párty v Buckinghamskom paláci pri príležitosti 70. narodenín princa Charlesa. Manželia budú po svadbe bývať v Nottingham Cottage v Kensingtonskom paláci.

Princ Harry – čo ste o ňom nevedeli

– narodil sa 15. Septembra 1984
– jeho celé meno je Henry Charles Albert David
– keď bol Harry malý nevychádzal dobre s rovesníkmi a bol dokonca vraj šikanovaný
– v roku 1997 cestoval so svojím otcom princom Charlesom do Južnej Afriky, kde sa stretol s vtedajším juhoafrickým prezidentom Nelsonom Mandelom
– počas služby v armáde ho nazývali „kapitán Wales“, keďže členovia kráľovskej rodiny nepoužívajú svoje priezvisko, oslovovali ho Wales – podľa titulu jeho otca
– absolvoval dve misie v Afganistane – prvá v rokoch 2007-2008 trvala 77 dní, počas druhej v 2012-2013, ktorá trvala 20 týždňov, bol pilotom
– vyštudoval umenie, históriu umenia a geografiu
– má svoj vlastný monogram, písmeno H s korunkou navrchu
– je fanúšikom futbalového klubu Arsenal Londýn
– je prvým členom kráľovskej rodiny, ktorý sa dostal na Južný pól
– pre princa Georgea vymyslel svoju prezývku Funcle – fun = zábava, uncle = strýko
– Harry vymyslel a realizoval hry Invictus – niečo ako olympiáda pre zranených a invalidných vojakov

Martina Milá, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Deň, keď Little boy zničil Hirošimu

6. augusta uplynie 77 rokov od prvého použitia nukleárnej zbrane armádou USA. Tú využili p…