Domov Šport VIDEO: Švédsky Göteborg priniesol slovenským hokejistom zlato pred 17 rokmi

0
0

Stále živé spomienky spred 17-tich rokov vyvolávajú fotky a záznamy zo 66. Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji, ktoré sa v roku 2002 konali vo švédskom Göteborgu. Slovenskí hokejisti na nich vybojovali najcennejší kov a zo Slovenska spravili hokejovú krajinu.

Medailová generácia hokejistov začala prvé veľké úspechy zaznamenávať v roku 2000 na Majstrovstvách sveta v ruskom Petrohrade.

Mužstvo pod vedením Jána Filca na nich vybojovalo striebornú medailu a ukázalo, že na nasledujúcich šampiónoch s nimi možno jednoznačne počítať.

O rok neskôr, kedy sa konal šampionát v Nemecku, však prišlo sklamanie v podobe 7. miesta. Vtedy však ešte nik netušil, že už ďalší rok to budú práve oni, kto nad hlavu zdvihne pohár určený pre najlepší hokejový tím sveta.

Zo základnej skupiny z druhého miesta

Prvý zápas šampionátu odohrali slovenskí hokejisti 27. apríla. Súperom im boli hokejisti spoza našich severných hraníc. Poliakom však slovenskí  reprezentanti nedali absolútne žiadnu šancu a za chrbtom Rastislava Staňu neskončil ani jeden puk.

Slováci sa z gólu naopak mohli tešiť až sedemkrát. O dva dni neskôr im v ceste stál ďalší sused, tento raz z Ukrajiny. Išlo o vyrovnaný zápas, ktorý napokon, gólom tri minúty pred koncom, rozhodol Richard Litner, vďaka ktorému Slováci zvíťazili 5:4.

Nasledujúci deň Slováci bojovali proti najsilnejšiemu tímu skupiny – Fínsku. Od začiatku mali fínski hokejisti navrch a svoj úspech nakoniec spečatili víťazstvom 3:1. Slováci teda zo základnej skupiny do osemfinále postúpili z 2. miesta.

V osemfinále nenašli premožiteľa

Prvým osemfinálovým súperom Slovákov boli domáci švédski hokejisti. Góly kapitána Miroslava Šatana a Dušana Mila však rozhodli, že víťazom, s výsledkom 2:1, sa stala práve reprezentácia Slovenska.

Menej náročný duel odohrali zlatí chlapci proti Rakúsku, ktoré jednoznačne zdolali v pomere 6:3. Posledný osemfinálový zápas odohrali proti hokejistom Ruska.

Zápas sa niesol v znamení gólovej prestrelky, z ktorej však po víťazstve 6:4 vzišli víťazne práve slovenskí hokejisti. Tí sa napokon v skupine F umiestnili na 3. mieste vo veľmi vyrovnanej skupine a mierili do štvrťfinálových bojov.

Zaskočili jeden z najúspešnejších tímov

Úspešnú cestu slovenských reprezentantov chceli ukončiť hokejisti z Kanady. Reprezentanti z krajiny javorového listu začali zápas s väčším nasadením, čo sa odrazilo aj na stave 1:0 v ich prospech po prvej tretine.

Ďalší nepríjemný zásah prišiel už v 4. minúte druhej tretiny, kedy na tabuli svietil stav 2:0 v prospech kanadských hokejistov. V nasledujúcich minútach padli ďalšie tri góly, ktoré však do bránky mierili z hokejok len slovenských reprezentantov.

Tí vo svoj prospech otočili nepriaznivý stav a mohli sa radovať z postupu do semifinále a medaile, ktorá bola na dosah.

V semifinále rozhodli až samostatné nájazdy

Nervydrásajúci zápas čakal slovenských reprezentantov v semifinále, kde proti nim opäť stáli tri korunky. Ani 60 minút zápasu však o víťazovi nerozhodlo a nestalo sa tak ani v predĺžení.

Nasledovali teda samostatné nájazdy, kedy sa Slovensko spoliehalo len na brankára Jána Lašáka a štvoricu hokejistov v zložení Miroslav Šatan, Peter Bondra, Žigmund Pálffy a Richard Lintner.

Ani jeden zo švédskych hokejistov nedokázal prekonať slovenského gólmana, kým víťazné strely zaznamenala slovenská dvojica Pálffy a Lintner. Rozprávka v podobe postupu do finále sa pre Slovensko vďaka nim stala skutočnosťou.

Sme majstri sveta!

Neuveriteľné chvíle priniesol finálový zápas s Ruskom, ktorý s napätím sledovalo celé Slovensko. Úspešnejší vstup do zápasu zaznamenali práve slovenskí hokejisti, ktorí už v 13. minúte vyhrávali 2:0.

Nasledujúca tretina priniesla dva góly, pričom jeden skončil práve v bránke Lašáka. Miroslav Šatan v 27. minúte stav opäť vylepšil na 3:1 a zlatá medaila bola veľmi blízko.

Nasledujúce minúty žiaľbohu patrili zbornej, ktorá sa po dvoch presných zásahoch tešila z vyrovnania stavu. Nezabudnuteľnú radosť ale priniesol zásah Petra Bondru  z 59. minúty zápasu, ktorý skončil za chrbtom ruského brankára.

Všetci s napätím odpočítavali posledné sekundy zápasu, ktoré obávané vyrovnanie ruských hokejistov nepriniesli, a tak sme si z celého srdca mohli zakričať vetu, ktorá sa zapísala do histórie: Sme majstri sveta!