Domov Zahraničie Svet je v karanténe. S koronavírusom sa už bojuje všade

Svet je v karanténe. S koronavírusom sa už bojuje všade

0
0

Pandémia koronavírusu momentálne zamestnáva celý svet. Vo výpočte nakazených pribúdajú denne tisícky ľudí. Zatiaľ, čo Európa, Amerika či Afrika sa pripravujú na zhoršovanie situácie, Čína, odkiaľ sa nový typ vírusu začal šíriť, hlási pozitívne správy a pomaly sa vracia do bežných koľají.

K začiatku tohto týždňa bolo po celom svete novým koronavírusom nakazených viac ako 350 tisíc ľudí a jednotlivé krajiny zaznamenali dovedna viac ako 15 tisíc obetí choroby COVID 19.

Koronavírus vo svete

K 24. marcu 2020 bolo vo svete potvrdených 409 327 prípadov nákazy, z toho 18 274 nakazených chorobe COVID 19 podľahlo. Minimálne jedného nakazeného evidovalo 196 krajín sveta.

Najviac dotknutou krajinou bola stále Čína (81 171 prípadov), no najviac úmrtí evidovalo Taliansko (6 820). Z európskych krajín eviduje najviac prípadov nákazy Taliansko (69 176), Španielsko (39 676) a Nemecko (32 781).

V Taliansku a Španielsku kolabuje zdravotníctvo

Zdravotníci bojujú o životy pacientov.

V posledných týždňoch sa epicentrum pandémie presunulo z Číny na európsky kontinent, pričom najviac zasiahnutými sa stali Taliansko a Španielsko.

Zdá sa, že Taliansko, ktoré s nákazou bojuje už niekoľko týždňov, dosiahlo vrchol epidémie cez víkend, kedy v sobotu zaznamenalo viac ako 6 a pol tisíc nakazených a takmer 800 zosnulých.

Odvtedy denné čísla pozvoľna klesajú, avšak už teraz krajina na Apeninskom polostrove eviduje viac úmrtí na tento vírus ako Čína a je pravdepodobné, že aj počtom nakazených Taliani Číňanov čoskoro prekonajú.

Stúpajúcu tendenciu má nákaza naďalej v Španielsku, kde sa tamojšia vláda pripravuje na najhoršie týždne s desaťtisíckami nakazených.

Krajina v sobotu zaznamenala takmer 5 tisíc nakazených a vyše 300 úmrtí. Začiatkom týždňa sa počet nakazených prehupol cez 30 tisícovú hranicu.

V oboch krajinách naďalej platia prísne opatrenia, kedy môžu obyvatelia vychádzať z domu len v určitých prípadoch, a to keď idú do nemocnice, do potravín, do práce či kúpiť lieky. Na dodržiavanie opatrení dohliada v uliciach okrem policajných zložiek aj armáda.

Na poriadok v mestách dohliada aj amráda.

Ak sme už pred týždňom informovali o tom, že taliansky zdravotný systém kolabuje, tak tento stav už minimálne od víkendu platí aj v Španielsku, odkiaľ chodia obrázky o tom, ako ľudia ležia na chodbách urgentných príjmov, a správy o tom, ako si musia lekári vyberať, komu pomôžu a komu nie.

Najhoršia situácia je v hlavnom meste Madrid, ktoré hlási takmer 15 tisíc nakazených a očakáva viac. Aj preto sa miestne výstavisko zmenilo na improvizovanú nemocnicu s 5 500 nemocničnými lôžkami, kde zdravotný personál očakáva pacientov na všetkých úrovniach choroby, od slabších príznakov až po tých, ktorí budú potrebovať intenzívnu starostlivosť.

Ľahšie prípady už taktiež prevážajú do hotelov. Tie, po celej krajine, už predtým dostali pokyn na uzatvorenie sa pre turistov. Mnohí z nich preto ostali uväznení na letiskách čakajúc na prepravu do svojej vlasti.

Okrem toho stavia armáda poľné nemocnice v Madride, Valencii a Barcelone, pričom každá pojme tisícku pacientov. Vláda zatiaľ pripravuje obyvateľov na ťažké týždne, pričom už predĺžila výnimočný stav do 13. apríla.

V mnohých štátoch stavajú poľné nemocnice…

Merkelová v karanténe, Nemecko ponúka pomoc

Výrazný nárast pacientov oproti minulému týždňu hlási aj Nemecko, ktoré cez víkend preskočilo hranicu 20 tisíc nakazených ľudí. V tejto krajine je však na rozdiel od ostatných kritických krajín, výrazne nižšia úmrtnosť.

Do nútenej karantény sa minulý víkend dostala aj nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá ešte v piatok dostala preventívnu vakcínu proti pneumokokovej infekcii, no ako sa v nedeľu ukázalo, lekár, ktorý jej ju aplikoval, bol pozitívne testovaný na koronavírus.

Merkelová tak ostala v domácej karanténe, odkiaľ sa však naďalej venuje svojej práci. Výsledky prvých testov boli v jej prípade negatívne.

Napriek tomu, že aj Nemecko očakáva narastanie počtu nakazených, nemecká spolková krajina Bádensko-Württembersko ponúkla pomoc Francúzsku, s tým, že ich nemocnice sú pripravené prijať pacientov z krajiny galského kohúta.

…či improvizované nemocnice na výstaviskách.

Británia si stále žije svoj život

Nárast nakazených zaznamenáva aj Spojené kráľovstvo, ktoré zo začiatku celosvetovej zdravotnej krízy zaujalo prekvapivo postoj bez prijímania opatrení na zabránenie šírenia koronavírusu.

Už minulý týždeň však vláda tento prístup prehodnotila a prijala aspoň niekoľko opatrení, avšak svet naďalej prekvapujú obrázky realizovaných športových udalostí s tisíckami fanúšikov.

Krajina však v piatok aspoň zatvorila väčšinu školských zariadení a odporučila ľuďom, aby sa vyhýbali sociálnym kontaktom. Zároveň vláda požiadala, aby sa do práce vrátili lekári na dôchodku.

Česi majú prvú obeť

Tisícku nakazených presiahlo aj susedné Česko. Zároveň zaznamenali naši susedia aj prvú obeť nového koronavírusu. Česká vláda, podobne ako tá naša, pozatvárala školy i takmer všetky obchodné prevádzky, s výnimkou potravín a lekární.

Okrem toho platí aj nariadenie, že občania nemôžu vychádzať na ulicu bez rúška na tvári, či nariadenie o tom, že od 10. do 12. hodiny môžu v obchodoch nakupovať len ľudia nad 65 rokov.

Ľudia sa chránia ako len vedia.

USA postupne zavádza tvrdé opatrenia

Aj keď americký prezident Donald Trump ešte pred dvomi týždňami kritizoval Európu, že na koronavírus zareagovala neskoro, dnes sa s ním musí vysporiadať  aj táto krajina.

Prognózy expertov pritom hovoria, že za najbližšie dva týždne by sa vírusom mohlo nakaziť aj niekoľko miliónov ľudí. Minulý týždeň už evidovali americké úrady nakazených vo všetkých 50 amerických štátoch.

Hlavne v závere týždňa začali počty nakazených výrazne rásť a dnes je USA treťou koronavírusom najzasiahnutejšou krajinou sveta, po Číne a Taliansku.

Jednotlivé štáty postupne zavádzajú opatrenia podobné tým v Európe a zatvárajú školy, bary, reštaurácie, obchodné centrá, či rušia kultúrne a športové podujatia.

Ako prvý sa k radikálnejším opatreniam odhodlal guvernér Kalifornie, ktorý zakázal obyvateľom vychádzanie z ich domovov.

Všade prebieha dezinfekcia.

Rusko pomáha v boji proti koronavírusu

Rusko je jednou z posledných veľkých krajín, kde nákaza ešte neukázala svoju najhoršiu tvár. Krajina cez víkend evidovala „len“ 367 prípadov nákazy a jedno úmrtie.

Svoje kapacity sa tak rozhodla ruská vláda poskytnúť na pomoc najviac postihnutým krajinám. Ako prvá putovala ruská pomoc do Talianska.

Ako informovala tlačová agentúra Kremľa ruský prezident Vladimir Putin informoval talianskeho premiéra Giuseppe Conteho, že Rusko je pripravené pomôcť Talianom v boji proti koronavírusu.

Následne vyslal do Talianska stočlenný tím, ktorí bol tvorení odborníkmi ruského ministerstva obrany v oblasti virológie a epidemiológie a taktiež lekársky a ochranný materiál.

Zatvára sa Afrika i Austrália

Bary, kasína a kiná zatvorila už aj Austrália. Reštaurácie a kaviarne môžu podávať len balené jedlo bez možnosti stolovania v podnikoch. Austrálsky premiér pristúpil k týmto opatreniam po tom, čo ľudia nedodržiavali odporúčania úradov, aby sa vyhýbali miestam s príliš veľkým počtom ľudí.

Nákaza sa pomaly rozširuje aj po africkom kontinente. Dnes má potvrdeného pacienta s koronavírusom takmer každá africká krajina, pričom najviac ich eviduje Juhoafrická republika.

Mnohé krajiny čierneho kontinentu uzatvárajú svoje hranice a rušia medzinárodnú dopravu. Informačné agentúry tak upozorňujú, že v Afrike ostane uväznených množstvo cudzincov.

Obavy z nákazy sa v južnej Amerike prejavujú protestami. Pri nepokojoch vo väznici v kolumbijskom hlavnom meste prišlo o život 23 ľudí. K vzbure medzi väzňami došlo v dôsledku strachu zo šírenia koronavírusu, hoci, ako informovali tamojšie médiá, zatiaľ sa v zariadení nepotvrdila nákaza u žiadneho väzňa.

V Brazílii zas protestovali milióny ľudí na balkónoch a oknách svojich domovov proti prezidentovi Bolsonarovi, ktorý podľa nich boj proti šíreniu nového koronavírusu nezvláda.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…