Domov Prominenti Svet módy smúti za uznávaným návrhárom

Svet módy smúti za uznávaným návrhárom

0
0

19. februára 2019 svet opustil ďalší človek, ktorý po sebe zanechal výraznú stopu. Nemecký módny návrhár Karl Lagerfeld, jeden z najuznávanejších a najvplyvnejších módnych návrhárov, podľahol rakovine pankreasu vo veku 85 rokov.

Svetový módny priemysel prišiel o jednu z najväčších osobností. Na večný odpočinok totiž odišiel kontroverzný, ale predsa uznávaný Karl Lagerfeld, ktorý móde obetoval takmer celý život. Pomohla mu v najťažších chvíľach a venoval sa jej až do posledných chvíľ svojho života.

Prvý kontakt s módou

Karl Lagerfeld sa narodil 10. októbra 1933 v nemeckom Hamburgu. Jeho rodina nemala núdzu o peniaze, keďže jeho otec bol obchodník a vlastnil spoločnosť, ktorá vyrábala kondenzované mlieko.

Jeho matka bola členkou politickej strany a tiež veľkou milovníčkou módy. To preniesla aj na svojho syna, ktorý bol veľmi zdatný v kreslení. Keď mal len 19 rokov rozhodol sa presťahovať do Paríža, kde sa chcel presadiť v módnom priemysle.

Prvý veľký úspech prišiel už v roku 1954, kedy zvíťazil v súťaži o najlepší návrh kabátu. To ho ešte viac motivovalo a v roku 1955 si ho všimol aj Pierre Belmain, ktorý mu ponúkol prácu pre neho.

Spolupráca s najslávnejšími

V roku 1958 sa Lagerfeld stal hlavným dizajnérom u Jeana Patoua a dvere do sveta módy sa mu stále viac otvárali. V roku 1963 z firmy odišiel a začal vytvárať kolekciu kožušinových kabátov pre taliansky módny dom Fendi.

Vďaka inovatívnym nápadom sa mu značku podarilo ešte viac presláviť. V 70. rokoch začal spolupracovať aj s francúzskym módnym domom Chloé, pre ktorý dokonca vyvinul aj vlastný parfum.

V 80. rokoch ho najala spoločnosť Chanel, ktorá kvôli úmrtiu Coco Chanel zažívala úpadok. Práve Lagerfeld dopomohol k tomu, aby sa značka vrátila opäť na výslnie. Súčasne začal pracovať aj na tvorbe vlastnej značky pod vlastným menom.

Lagerfeld na výslní

V 80. rokoch bol Lagerfeld prakticky ikonou v módnom priemysle. To potvrdil aj v roku 1984, kedy založil vlastnú značku, ktorá niesla jeho meno.

Špecializoval sa najmä na parfumy a oblečenie. V priebehu rokov sa značka na trhu ujala vďaka kvalite, ale aj odvážnym kúskom. Prichádzal stále s novými nápadmi, o čom svedčí aj kolekcia z roku 2002, ktorú vytvoril spolu s Renzom Rossom.

Aj napriek vyššiemu veku jeho modely na prehliadkach vyčnievali a značka bola dlhodobo symbolom luxusu, zmyselnosti a odvážnosti. V roku 2005 Lagerfeld predal svoju značku americkej módnej spoločnosti Tommy Hilfiger za 27,5 milióna dolárov.

Svetoznámy módny návrhár však v práci nepoľavil a naďalej sa venoval vytváraním novej kolekcie. V roku 2015 si dokonca v katarskej Dohe otvoril svoj prvý obchodný dom pod vlastným menom.

Jediná životná láska

Karl Lagerfeld patril k ľuďom, ktorí sa za svoju orientáciu nehanbia. Hoci patril medzi introvertov priznal, že v jeho živote existovala len jedna skutočná láska.

Až 18 rokov trval jeho vzťah s francúzskym aristokratom Jacquesom de Bascherom, ktorý ale v roku 1989, ako 38-ročný, podľahol chorobe AIDS.

Lagerfeld bol pri ňom až do poslednej chvíle a z jeho smrti sa nikdy nespamätal. Intímny vzťah s ním však údajne nikdy nemal. Podľa jeho slov išlo o obrovskú lásku.

Sám Lagerfeld však priznal, že jeho partner mal milostný vzťah s Yves Saint Laurentom. Napriek tomu však v jeho živote neexistoval nik iný.

Teda pokiaľ nepočítame jeho mačku Choupette, ktorá sa s ním častejšie objavovala na verejnosti a venoval jej všetok voľný čas. Vyhlásil o nej dokonca, že je to najkrajšia mačka na celom svete.

Zaujímavosti z jeho života

Život Karla Lagerfelda bol skutočne pestrý a zaujímavý. Prvá zaujímavosť súvisí s jeho vekom. On sám ho totiž zvykol skresľovať a skutočný vek si nepriznával.

Viackrát povedal, že sa nenarodil v roku 1933, ale o päť rokov neskôr. Verejne dostupné údaje z miestnej matriky však jeho skutočný vek prezradili.

Lagerfeld bol milovníkov pravej kožušiny a kabátov z nej vyrobených. Okrem toho, že viacero z nich sám navrhol, veľmi rád ich aj nosil. Práve preto sa v roku 2001 stal terčom útoku organizácie PETA, ktorá nosenie kabátov z pravej kožušiny odmieta.

Lagerfeld nespolupracoval len so zvučnými módnymi značkami, ale aj so slávnymi celebritami. Navrhol dokonca kolekciu pre turné Madonny a Kylie Minoque. Zaslúžil sa tiež o objavenie jednej z najznámejších svetových modeliek Claudie Schiffer.

Ďalšou zaujímavosťou je aj to, že Lagerfeld nebol len módny návrhár, ale tiež fotograf. Nafotil totiž sériu aktov juhoafrického modela Davida Millera.

Lagerfeld bol okrem svojho typického zjavu, s ktorým sa neodmysliteľne spájali tmavé slnečné okuliare známy aj svojou inteligenciou. Ovládal tri jazyky-nemčinu, francúzštinu a angličtinu a voľný čas rád trávil v spoločnosti dobrej knihy.

Jeden z najslávnejších módnych návrhárov o sebe tiež prezradil, že nemá rád štandardnú krásu. Vždy vyhľadával zvláštnosť, ktorá kráse pridáva. Aj on sám bol stelesnením zvláštnosti.

V jednom z rozhovorov vyhlásil, že radšej umrie, ako keby mal byť pochovaný. Jeho poslednou vôľou bolo, aby bol po smrti spopolnený a rozsypaný rovnako,  ako jeho matka.

Najkontroverznejšia prehliadka

Lagerfeldove kúsky patrili medzi tie odvážnejšie, no prehliadka zo začiatku 90-tych rokov pobúrila spoločnosť. Oslovil totiž niekoľko striptérok, ktoré mali odprezentovať jeho novú čiernobielu kolekciu.

Z prehliadky odišla aj britská novinárka módneho časopisu Vogue, ktorej sa tento nápad zdal nevhodný.

Napriek kontroverziám bol Lagerfeld unikátom, ktorého vo svete módy nik nenahradí. Napohľad nezlomného človeka premohla rakovina pankreasu, ktorú sa snažil pred svetom utajiť.

puma, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Prominenti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…