Domov Zahraničie Svet sa rozlúčil s francúzskym exprezidentom Jacquom Chiracom

Svet sa rozlúčil s francúzskym exprezidentom Jacquom Chiracom

0
0

Začiatkom minulého týždňa sa desiatky svetových lídrov rozlúčili s dlhoročným francúzskym exprezidentom Jacquom Chiracom.

Minulý pondelok Francúzsko vyhlásilo deň štátneho smútku a na školách, ako aj verejných budovách po celej krajine, si ho uctili minútou ticha.

Celý francúzsky národ smrť bývalého štátnika, ktorý zomrel vo veku 86 rokov, silno zasiahol a v uliciach miest a najmä v Paríži bola cítiť zvláštna ponurá atmosféra, ktorá podfarbovala tento deň.

Jacques Chirac

Jacques René Chirac sa narodil ako jedináčik, po štúdiách nastúpil do Akadémie kavaleristov a neskôr bol povolaný do alžírsko-francúzskej vojny.

Študoval aj na Škole národnej administratívy, ktorá pripravuje svojich poslucháčov na službu pre štát, odkiaľ začal svoju politickú kariéru ako člen kabinetu premiéra Georgesa Pompidoua.

V 1967 bol zvolený za poslanca a následne celé štyri desaťročia slúžil francúzskej republike, popri tom pôsobil aj ako starosta Paríža. V štátnej službe pôsobil od štátneho tajomníka, cez ministerské posty až po prezidentský úrad, ktorý zastával od 1995 do 2007.

Deň pohrebu

Počas pohrebného dňa sa konalo viacero sprievodných spomienkových udalostí, od súkromnej rodinnej bohoslužby v kruhu najbližších, až po vojenské pocty v sprievode súčasného prezidenta Emmanuela Macrona, kedy počas oficiálneho ceremoniálu hrali vojaci francúzsku hymnu a Chiracova rakva bola zahaleného do francúzskej vlajky.

Verejný smútočný obrad sa konal v Katedrále sv. Sulpícia, kde sa zúčastnilo približne 30 predstaviteľov štátov a vlád. Okrem nich aj tisíce smútiacich Francúzov vzdali hold bývalému prezidentovi.

Súčasný prezident Emmanuel Macron vzdáva poslednú úctu niekdajšej hlave štátu.

Odkaz Chiraca, odkaz francúzskeho štátnika

Dodnes je Jacques Chirac vnímaný ako štátnik, ktorý dokázal v ťažkých časoch robiť správne a niekedy aj ťažké rozhodnutia.

Snažil sa presadzovať globálnu pozíciu Francúzska vo svete a známa je aj jeho opozícia proti americkej invázii do Iraku v roku 2003, ktorú dodnes mnohí považujú za jedno z jeho najvýznamnejších rozhodnutí.

Chirac mal väčšie úspechy v zahraničnej politike ako v domácej, napriek tomu, že začiatky jeho prvého prezidentského obdobia boli sprevádzané ťažkosťami ohľadne obnovených francúzskych jadrových testov.

No domáca politika mu až tak nešla, pri odchode z funkcie prezidenta zanechal množstvo nedokončených sociálnych reforiem. Ako hlava štátu sa po prvý raz otvorene priznal k francúzskej účasti na holokauste počas nacistickej okupácie, čím si vyslúžil široké uznanie.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Grinerová pobudne v ruskom väzení ďalší mesiac

Elitná americká basketbalistka Brittney Grinerová v ruskom väzení pobudne minimálne ďalší …