Domov Zahraničie Svet sa zatvára, planéta konečne dýcha

Svet sa zatvára, planéta konečne dýcha

0
0

Ekonomický život v jednotlivých štátoch kvôli koronavírusu tamer zastal. S cieľom zastaviť jeho šírenie sa zavádzajú opatrenia, ktoré budú mať ďalekosiahle dopady. Zatiaľ, čo jednotlivé vlády už teraz vyplakávajú nad ekonomickými škodami, ktoré tieto opatrenia prinesú, naša planéta viditeľne ožíva a regeneruje.

Keďže čísla nakazených koronavírusom SARSCoV-2 naďalej stúpajú, celosvetovo o desaťtisícky denne, jednotlivé vlády sa snažia zabrániť tomuto šíreniu karanténnymi opatreniami.

Koronavírus vo svete

K 31. marcu 2020 bolo vo svete potvrdených 835 892 prípadov nákazy, z toho 41 234 nakazených chorobe COVID 19 podľahlo. Minimálne jedného nakazeného evidovalo 201 krajín sveta.

Najviac dotknutou krajinou bolo USA (176 518 prípadov), no najviac úmrtí evidovalo Taliansko (12 428). Z európskych krajín eviduje najviac prípadov nákazy Taliansko (105 792), Španielsko (94 417) a Nemecko (68 180).

Medzinárodná doprava je paralyzovaná

Mnohé krajiny uzavreli svoje hranice a na svoje územie púšťajú len svojich vlastných občanov. Takáto situácia už dlhšie platí takmer vo všetkých štátoch Európy.

Uzatvorili sa už aj Spojené štáty americké. Rapídny minulotýždňový nárast prinútil prezidenta Donalda Trumpa dokonca zvažovať karanténu najviac postihnutých regiónov – New Yorku, New Jersey a Connecticutu.

Po kritike guvernéra prvého spomenutého mesta sa prezidentova administratíva k tomuto kroku neodhodlala, no odporučila ľuďom, aby naprieč krajinou necestovali, ak to nie je nevyhnutné.

Čína, ktorá sa pred dvomi týždňami chválila tým, že neeviduje prírastky nakazených na svojich vlastných obyvateľoch, musela minulý týždeň taktiež pristúpiť k uzatvoreniu hraníc, keďže sa jej množili prípady nakazených, ktorí do Číny prichádzali z iných kútov sveta.

Zatiaľ, čo sa život v epicentre nákazy, v provincii Chupej (s hlavným mestom Wuchan), pomaly ale isto vracia do normálu, keď vláda povolila obyvateľom dochádzanie do práce, či obnovila letecké spojenie s provinciou, v povinnej karanténe zostáva podľa minulotýždňových výpočtov asi 2,7 miliardy ľudí po celom svete.

Ovzdušie sa prečisťuje

Znečistenie nad Čínou: Porovnanie satelitných snímkov z januára a februára tohto roka.

Zastavenie výrobných procesov, či cestovania bude mať síce neblahé ekonomické dopady, avšak, ako sa ukazuje, naša planéta už dávno nebola taká spokojná ako teraz.

Medzi prvými sa blahodarné dopady spomalenia ľudských aktivít ukázali v talianskych Benátkach. Mesto, ktoré obyčajne trpí návalom turistov, podobne ako iné obľúbené turistické destinácie, osirelo.

Miestni obyvatelia si  však už po pár dňoch všimli významnú zmenu. Inak špinavými kanálmi teraz prúdi krištáľovo čistá voda. Čína, ktorá je jedným z najväčších znečisťovateľov ovzdušia na svete, zaznamenala vo februári výrazné zníženie znečistenia.

Emisie CO2 sa podľa ministerstva ekológie a životného prostredia znížili o viac ako 25 percent a kvalita ovzdušia sa zvýšila o viac ako 21 percent.

Pozitívne dopady aktuálnej zdravotnej krízy na životné prostredie potvrdzujú aj satelitné snímky NASA a tiež Európskej vesmírnej agentúry, ktoré ukazujú radikálne zníženie znečistenia za posledné dva mesiace, najmä nad Čínou a severným Talianskom.

Výskumníci v New Yorku dokonca tvrdia, že znečistenie ovzdušia spôsobené dopravnými prostriedkami kleslo vo svete takmer o 50 percent.

Lekcia pre ľudstvo?

Pri tomto výpočte sa jednotlivé plány vlád na zníženie CO2 o 20 až 40 % v priebehu najbližších niekoľko desiatok rokov, dnes ukazujú ako smiešne.

Súčasná kríza koronavírusu nám totiž ukázala, že výrazné zmeny v kvalite životného prostredia sa dajú spraviť doslova zo dňa na deň. Aj to je jedna z lekcií tejto pandémie.

Treba však ešte dodať, že v dôsledku nekvalitného ovzdušia umiera ročne 4,2 milióna ľudí, milión v samotnej Číne. Ako odborníci odhadujú, aktuálne zníženie znečistenia ovzdušia nad Čínou za posledné dva mesiace zachráni život približne 70 tisícom obyvateľov Číny.

A na to by sme rozhodne nemali zabúdať v čase, keď sa nám podarí poraziť koronavírus a budeme znova oživovať svetovú ekonomiku.

ano, foto: shutterstock, printscreen

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…