Domov Zahraničie Svetové ekonomické fórum v Davose začalo príhovorom Grety

Svetové ekonomické fórum v Davose začalo príhovorom Grety

0
0

Svetové ekonomické fórum sa nieslo v duchu klimatických zmien a návrhov krokov štátov a nadnárodných spoločnosti na ochranu životného prostredia.

Svetové ekonomické fórum 2020 sa začalo minulý utorok v Davose vo Švajčiarsku. Trojdňové fórum otvorila úvodným príhovorom Greta Thunbergová s témou o trvalo udržateľnej ceste k spoločnej budúcnosti.

V diskusiách sa stretlo množstvo významných osobností politického, obchodného a občianskeho sveta, ktoré diskutovali o množstve tém, no hlavný podtón viacerých diskusií sa niesol v duchu ochrany životného prostredia a klímy.

Súboj medzi Gretou a Trumpom

V úvodnej diskusii sa stretli dve rozdielne osobnosti. Na jednej strane stála ekologická aktivistka Greta Thunbergová a na druhej americký prezident Donald Trump.

Prezident Trump, ktorý čelí kritike, že inicioval vystúpenie z Parížskej klimatickej dohody, vyhlásil, že sa zapojí do iniciatívy na výstavbu jedného biliónu stromov.

Na to mu Greta odkázala, že je potrebné sa venovať aj iným aktivitám, najmä znižovaniu produkcie skleníkových plynov.

Celkovo boli ich postoje na opačných stranách barikád, pričom si treba priznať, že riešenie sa nachádza niekde uprostred a stojí na pleciach finančníkov, úradníkov na ministerstvách, alebo majiteľoch spoločností.

Environmentálne otázky ovládli Davos

Množstvo tém sa nieslo v duchu ochrany životného prostredia, zaujímali sa o ekologické finančné inovácie, videli sme množstvo sľubov smerom k znižovaniu uhlíkovej stopy, ekologické iniciatívy na výsadbu jedného biliónu stromov na celom svete a mnohých iných ekologicky orientovaných prísľubov alebo vízií.

Účastníci fóra sa zhodli na tom, že je tu veľký problém v oblasti zmeny klímy, no našiel sa už len malý konsenzus na tom, čo by sa malo diať a robiť ďalej.

Ako priblížiť hospodárstvo ľudom?

Klaus Schwab, ktorý pôsobí ako výkonný riaditeľ Svetového ekonomického fóra, poukázal na potrebu priblíženia hospodárstva ľudom a spoločnosti, kedy pripomenul, že spoločnosti by sa mali naďalej usilovať o využitie svojich základných kompetencií, no mali by aj s ostatnými prvkami spoločnosti spolupracovať na zlepšení stavu sveta.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

10 vrchov, z ktorých je najkrajší výhľad na Slovensko

Slovensko je krásna a rozmanitá krajina. Na malom priestore ponúka množstvo pohorí, údolí …