Domov Šport Svetovými šampiónmi sa v Bratislave opäť stali Fíni

Svetovými šampiónmi sa v Bratislave opäť stali Fíni

0
0

Posledné dva týždne ovládol dianie na Slovensku hokej. Bratislava a Košice hostili svetový šampionát a fanúšikovia mohli vidieť najväčšie hviezdy súčasného hokeja. Po dvoch hokejom nabitých týždňoch sa minulú nedeľu definitívne rozhodlo o tohtoročných medailistoch.

Štvrťfinálové zápasy boli podľa očakávania veľmi vyrovnané. Prvé a druhé tímy základných skupín si však svoje pozície uhájili.

Kanada – Švajčiarsko 3:2 pp

Azda najväčšie prekvapenie sa rodilo v zápase Kanady so Švajčiarskom. Zámorský tím si bol dobre vedomý toho, že Helvéti ukončili jeho nádeje na zlato na minuloročnom šampionáte, a tak o podcenení nemôže byť určite reč.

Napriek tomu však sympaticky hrajúci Švajčiari svojho súpera zaskočili a na konci prvej tretiny sa ujali vedenia. Kanaďanom sa na začiatku druhej časti hry podarilo vyrovnať, no svojho súpera nezlomili.

Naopak, tri sekundy pred koncom druhej tretiny sa opäť vedenia ujali Helvéti a svojmu súperovi zvučného mena vzdorovali po celú tretiu tretinu.

Kanaďania však podobne ako v súboji so Slovenskom ukázali, že hrá sa až do konca, a puk z hokejky Seversona si našiel cestu do švajčiarskej brány neuveriteľných 0,4 sekundy do konca. Zo šokujúceho okamihu sa Švajčiari už nespamätali a v predĺžení rozhodol o ich konci na turnaji Stone.

Rusko – USA 4:3

Prekvapivo vyrovnaný bol aj duel ruskej zbornej s druhým zámorským tímom. USA síce prehrávali po prvej tretine už 0:2, no v druhej časti hry sa im podarilo hru vyrovnať a aj znížiť na 1:2.

V tretej tretine sa Rusom podarilo dvakrát viesť o dva góly (3:1 i 4:2), avšak v dlhej hre bez brankára vykresal iskierku nádeje pre zámorský tím DeBricant.

Hoci mali Američania ešte dosť šancí na vyrovnanie, Rusi tesný náskok ubránili a ich povinná jazda za zlatom mohla pokračovať.

Česko – Nemecko 5:1

Pomerne jednoznačné víťazstvo jedného z favoritov na titul sa nerodilo ľahko. Českí hokejisti sa s Nemeckom trápili dve tretiny. Po bezgólovej prvej ich v druhej síce do vedenia poslal Kovář, avšak ani tento gól ešte nepriniesol potrebný pokoj na české hokejky.

Už o štyri minúty Nemci vyrovnali a začínalo sa odznova. Jasný favorit v domácej bratislavskej atmosfére potvrdil svoju kvalitu v tretej časti hry.

Do útoku zavelil Voráček, ktorý v 5. minúte naštartoval svoj tím za postupom do semifinále. Na jeho gól postupne nadviazali Kubalík, Palát a do prázdnej bránky opäť Kovář.

Fínsko – Švédsko 5:4 pp

Jednoznačne najväčšie štvrťfinálové derby ponúkol severský duel. Miernym favoritom boli Švédi. Fínsky tím, na rozdiel od svojho súpera, nebol nabitý hviezdami NHL, no ujal sa vedenia už v prvej minúte zápasu.

Ešte do konca prvej tretiny Švédi otočili skóre a na začiatku druhej tretiny vyhrávali dokonca už 3:1. Fíni však zbrane nezložili a v priebehu štyroch minút skóre vyrovnali.

25 sekúnd pred koncom druhej tretiny misky váh naklonil na stranu troch koruniek Gustafsson. Tretia tretina sa tak niesla v znamení dobíjania švédskej bránky.

Švédom sa ich pasívny prístup vypomstil minútu a pol pred koncom riadnej hracej doby. Fíni dokonali obrat v predĺžení, keď ich do semifinále poslal Manninen.

Semifinálový šok pre ruskú zbornú

Semifinálové dvojice sľubovali parádny hokej a to sa napokon aj potvrdilo. Kto si však želal vo finále slovanské derby, ostal sklamaný.

Rusko – Fínsko 0:1

Ruský megavýber postupoval turnajom bez jedinej prehry, no v semifinále narazil na skutočne agilného a odhodlaného súpera. Profesorský prístup ruských hokejistov sa im napokon vypomstil.

O prvom finalistovi rozhodol prekvapivo, pri obrovskej ofenzívnej sile najmä ruského výberu, jediný gól. A o ten sa nezaslúžila žiadna z hviezd v ruskom drese.

Fanúšikovia na presný zásah čakali až do 51-vej minúty a po ňom nastal na štadióne Ondreja Nepelu výbuch radosti Severanov. Rusi vrhli všetko čo mali do útoku avšak ich snaha vždy stroskotala na skvelom Lankinenovi. Fíni prekvapivo postúpili do boja o zlato.

Kanada – Česko 5:1

Českí hokejisti veľmi dobre vedeli, že s tohtoročnou Kanadou sa hrať dá a ich ambície tak jednoznačne smerovali k postupu do veľkého finále. Hnaný celým štadiónom však nedokázali prekonať skvelého Murraya.

To, čo sa nedarilo im, dokonale vychádzalo ich súperom a zdalo sa, že každá o trochu väčšia šanca Kanaďanov končí za chrbátom Bartošáka. Toho po treťom inkasovanom góle nahradil v druhej tretine Francouz, ale ani ten prehru neodvrátil.

Českým korčuliarom sa totižto podarilo skórovať až 6 minút pred koncom zápasu, a to už v čase, keď Francouz ťahal puk zo svojej bránky dvakrát.

Bronz pre zbornú

Pred súbojom o tretie miesto sa diskutovalo najmä o tom, ktorý z tímov bude mať po semifinálovom sklamaní väčšiu chuť po bronze.

Ruská zborná si do Bratislavy prišla jednoznačne po zlato, český tím sa hotoval získať akúkoľvek medailu. A tak aj vyzeralo dianie na ľade. Ruským hokejistom nemožno uprieť snahu, avšak k ich kvalite chýbala akási iskra.

Tú Česi mali a do Rusov sa pustili bez rešpektu, no silný tím nedokázali zlomiť. Po dobrom začiatku sa vedenia ujali Rusi v 13-tej minúte prvej tretiny.

Odvtedy však už český hráči hrali minimálne vyrovnanú partiu s ruskými megahviezdami a v mnohých pasážach boli dokonca podstatne lepším tímom. Řepík a Kubalík ešte do konca prvej tretiny stav otočili.

Ich snahu však pribrzdil Anisimov už po 39 sekundách druhej tretiny. Od tohto momentu sa diváci presného zásahu nedočkali ani v riadnom hracom čase, ani v predĺžení a o držiteľovi bronzových medailí museli rozhodnúť až samostatné nájazdy. V nich sa už dokonale ukázala obrovská kvalita ruského tímu.

Českí hokejisti po mnohých skvelých šanciach v predĺžení, ktoré nedokázali premeniť, neprekonali Vasilevskeho ani v nájazdoch. Naopak Kovaľčuk s ľadovým pokojom a Gusev so šťastím prekonali Hrubeca a zabezpečili zbornej „aspoň“ bronzovú medailu.

Fíni opäť zlatí

Finálový duel ponúkol od prvých minút skvelý hokej. V prvej tretine mali jednoznačne navrch zámorskí hokejisti a Fíni mohli byť radi, že inkasovali len raz.

Ich šance držal skvele chytajúci Lankinen, ktorí Kanaďanov po celý zápas privádzal do zúfalstva. Prvú veľkú možnosť otvoriť skóre mali Fíni, nariadené trestné strieľanie však Kaski v 6. minúte nepremenil.

Trest prišiel na začiatku 11. minúty, keď sa po peknej individuálnej akcii presadil Theodore. Do druhej tretiny nastúpili Fíni ako vymenení a Kanaďanom požičali puk málokedy.

Ich tlak korunoval gólom kapitán Antilla. Aj keď sa Kanade do konca tretiny podarilo hru vyrovnať, gól nepadol. Na začiatku tretej časti hry z ničoho nič udreli Fíni, o čo sa opäť postaral ich kapitán, a od toho momentu sa začalo dobíjanie Lankinenovej bránky.

Fíni pozorne bránili, no do útočného pásma sa dostávali len sporadicky. Jeden takýto výlet predsa len skončil gólom. Ešte len ich tretiu strelu v tretej tretine premenil na druhý gól Pesonen na konci 16. minúty.

Takmer celé štyri minúty hrali Kanaďania bez brankára. Pred fínskou bránkou rozpútali doslova peklo, avšak skvelý Lankinen už puk za svoj chrbát nepustil. Fíni sa tak po ôsmich rokoch opäť v Bratislave radovali zo zlata.