Domov Šport Svitko jedenásty, Jakeš nedokončil

Svitko jedenásty, Jakeš nedokončil

0
0

Na práve skončenom Rely Dakar 2020, ktorý sa tento rok jazdil v Saudskej Arábii, malo Slovensko trojnásobné zastúpenie. V kategórii motocyklov štartovali Štefan Svitko a Ivan Jakeš, v kategórii automobilov sa po boku českého jazdca Zapletala predstavil slovenský navigátor Marek Sýkora.

Celkovo 7800 kilometrov rozdelených do 12 etáp čakalo na pretekárov v rámci 42. ročníka púštnej rely na ceste zo saudskoarabskej Gžiddi do Al‑Kiddiji.

Spokojný Svitko

Víťaz v kategórii motocyklov, v ktorej malo Slovensko dvojnásobné zastúpenie, americký jazdec Ricky Brabec túto trať zvládol za 40 hodín a dve minúty.

Štefan Svitko za ním zaostal o 2 hodiny aj 13 minút a obsadil celkovo 11. priečku, pričom najlepšie obstál v 6. etape, kedy skončil deviaty. „Sme tu a sme zdraví.

Skončil som jedenásty a aj keď sme tam šli s vyšším cieľom, som rád za to, čo mám za sebou. Stali sa rôzne veci a v tom kontexte je jedenásta priečka super,“ zneli prvé slová Štefana Svitka po návrate domov.

Na tlačovej konferencii tiež priznal, že to bola pre neho po fyzickej stránke pomerne ľahká Rely, avšak po mentálnej stránke najťažšia v živote.

Bol to totiž práve slovenský jazdec, ktorý asistoval záchranárom, keď sa neúspešne pokúšali oživiť priamo na trati portugalského pretekára Goncalvesa. Pre Svitka to bol na Rely už 11. štart, pričom najlepšou pre neho ostáva druhá pozícia z roku 2016.

Smrť Portugalca Goncalvesa

Práve skončený ročník Rely Dakar poznačila aj jedna tragická udalosť. V siedmej etape zahynul na následky zranení po páde priamo na trati portugalský  motocyklista Paulo Goncalves.

40-ročnému pretekárovi sa stala osudnou jeho 13. účasť na tomto podujatí, pričom až 4-krát skončil v prvej desiatke, vrátane druhej pozície v roku 2015.

Tragédia je o to väčšia, že Goncalves už nemal šancu na lepšie umiestnenie, keďže po problémoch s motorom v predchádzajúcej etape jazdil na 46. pozícii.

Na motorku sa pritom po vážnej nehode z decembra minulého roka, kedy si roztrhol slezinu, vrátil len tesne pred Dakarom. Goncalces je už 25. obeťou Dakaru od jeho vzniku v roku 1979.

Jakeš nedokončil, Sýkora 16-ty

Druhý slovenský zástupca na štarte tohtoročnej edície Rely Dakar v kategórii motocyklov Ivan Jakeš preteky nedokončil. Pred štvrtou etapou musel pre problémy s prevodovkou odstúpiť.

V kategórii automobilov skončila česko‑slovenská posádka Zapletal – Sýkora na 16. priečke. Zaujímavosťou tejto kategórie je víťazstvo Španiela Carla Sainza, ktorý sa vo veku 57 rokov stal vôbec najstarším víťazov v histórii Rely Dakar.

Ďalší španielsky jazdec, dvojnásobný šampión Formuly 1 Fernando Alonso, skončil na svojom prvom Dakare na 13. pozícii.