Domov Zahraničie Talianski študenti sa neboja vyjadriť svoj názor

Talianski študenti sa neboja vyjadriť svoj názor

0
0

Počas uplynulého týždňa sa vo viacerých talianskych mestách uskutočnili demonštrácie študentov, ktorí nesúhlasia s plánmi vládnej koalície v oblasti financovania vzdelávania.

Jedná sa o prvý z verejných vyjadrení nespokojnosti so súčasnou populistickou vládou Talianska. Aj napriek viacerým zmenám, ktorým plní relatívne nová vláda svoje predvolebné sľuby, okrem iných aj zvyšovania dávok pre ľudí v hmotnej núdzi, či zjednotenie daňového zaťaženia, sa populisti protestom proti svojim krokom nevyhli.

Problémy v talianskom školstve

Protestujúci požadujú neobmedzovanie výdavkov na vzdelávanie, keďže súčasný návrh vôbec nerešpektuje dlhodobo nefungujúci systém nákupu nových učebníc, alebo nedostatok financií na modernizáciu školských budov, ktoré boli v dôsledku znižovania výdavkov v ostatných rokoch nedostatočne modernizované a obnovované.

Dosť bolo úspor do vzdelania

Vodca protestujúcich Giammarco Manfreda poukázal na potrebu investovania do vzdelávania, a odmieta úspory na úkor školstva. Demonštranti v Ríme sa dožadovali aj prijatia u ministra vnútra Mattea Salviniho a tiež aj u ministra hospodárstva Luigiho Di Maia.

Študenti tiež protestovali aj proti tomu, aby deti cudzincov narodených v Taliansku museli čakať na občianstvo až do svojich 18 rokov.

Reakcie zo strany vládnych predstaviteľov

Matteo Salvini sa ostro ohradil proti demonštrantom, kedy obvinil učiteľov z podnecovania mladých ľudí k demonštráciám, ako aj z toho, že ich organizujú niektoré skupiny, ktoré sú namierené voči súčasnej vláde.

Naopak Lugi Di Maio povedal, že dvere jeho ministerstva sú pre nich vždy otvorené a je ochotný s nimi diskutovať.

Protesty v Ríme a Turíne boli najsilnejšie

Študenti demonštrovali v 50 mestách, vrátane hlavného mesta Ríma a tiež aj v Turíne, kde pálili figúrky Mattea Salviniho a Luigiho Di Maia.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Bryanta uvedú do Siene slávy v máji 2021

Kvôli pandémii koronavírusu uvedú legendárnych hráčov Kobeho Bryanta, Tima Duncana či Kevi…