Domov Zahraničie Taliansko má nového predsedu vlády

Taliansko má nového predsedu vlády

0
0

Po januárovej kríze vládnej koalície v Taliansku koncom minulého týždňa zložil sľub do rúk prezidenta nový premiér Mario Draghi. Politickí analytici však upozorňujú, že vláda zložená z politikov i odborníkov pozostáva z mnohých strán a bude náročné ju viesť.

Bývalý šéf Európskej centrálnej banky Mario Draghi zložil minulú sobotu prísahu ako predseda novej talianskej vlády. „Prisahám, že budem lojálny voči republike,“ vyhlásil Draghi pred prezidentom Sergiom Mattarellom v prezidentskom paláci počas ceremónie.

Nová vláda sa bude musieť ešte podrobiť hlasovaniu o dôvere v oboch komorách talianskeho parlamentu. Tieto hlasovania sa očakávajú začiatkom tohto týždňa.

Draghi minulý piatok oficiálne prijal post predsedu novej vlády. Na piatkovom stretnutí s Mattarellom mu predložil na schválenie zoznam svojich ministrov. Sú medzi nimi politici aj odborníci.

Príliš široká koalícia

Vytvorenie širokej vládnej koalície sa všeobecne očakávalo, keďže podporu Draghiho vláde do piatka vyjadrila väčšina parlamentných strán – od ľavicových až po krajnú pravicu.

Podporili ho krajne pravicová Liga Severu (LN) i strana Forza Italia (FI) expremiéra Silvia Berlusconiho, Demokratická strana (PD) i antisystémové Hnutie piatich hviezd (M5S) aj centristická strana Italia Viva (IV), ktorá de facto spôsobila pád predchádzajúcej vlády.

Bývalý premiér a nestranník Giuseppe Conte varoval, že vláda pozostávajúca z príliš veľa strán môže rýchlo viesť k politickým problémom.

Talianska vládna kríza

Politická kríza vypukla v Taliansku začiatkom januára, keď expremiér Matteo Renzi svoju stranu Italia Viva (IV) stiahol z vládnej koalície pre nesúhlas s plánom obnovy.

Vláda premiéra Giuseppe Conteho, ktorá fungovala od septembra roku 2019, tým prišla o parlamentnú väčšinu a 26. januára podala demisiu, čím sa riešenie situácie dostalo do rúk prezidenta Matt­arellu.

Vedením dočasného kabinetu bol až do nástupu novej vlády poverený dosluhujúci premiér Conte, ktorý Draghimu taktiež vyjadril podporu.

red, TASR, foto: printscreenNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Uzatvárame kvartál, aké sú vyhliadky?

Pozitívne je, že lockdown sa takmer nedotkol priemyslu. Gastro, hotely a maloobchody sú v …