Domov Zahraničie Taliansko získalo koaličnú väčšinu

Taliansko získalo koaličnú väčšinu

0
0

Minulý týždeň taliansky prezident Sergio Mattarella volal po neutrálnej vláde, inak hrozil opakovaním volieb z marca tohto roka, ktorých výsledky, ako sa zdalo, priniesli patovú situáciu. No koncom minulého týždňa dve najväčšie strany Talianska, euroskeptické Hnutie piatich hviezd a protiimigračná Liga, oznámili spoluprácu.

Súčasnej dohode medzi antisystémovým Hnutím piatich hviezd, na čele s Luigim Di Maiom, ktorá sa stala najsilnejšou samostatnou stranou vo voľbách v marci a krajine pravicovou Ligou Mattea Salviniho, ktorá bola súčasťou stredopravej koalície, už nič nestojí v ceste.

Problémy boli najmä v stredopravej koalícii, ktorú tvorí viacero strán, no nakoniec aj bývalý premiér Silvio Berlusconi súhlasil, že nebude brániť Lige v koalícii s Hnutím piatich hviezd.

V konečnom dôsledku ale obe strany nepotrebujú žiadnu ďalšiu podporu, pretože obidve strany majú spoločne viac ako polovicu hlasov v parlamente.

Aké opatrenia musia nastať?

Momentálny stav rokovaní naznačuje rôzne oblasti reforiem, ktoré sú pre Taliansko potrebné. Na jednej strane to je síce zachovanie eura a zotrvanie v Európskej únii, no napriek tomu, je záujem meniť niektoré súčasné zmluvy s EÚ.

Druhým prirodzeným krokom týchto strán je aj zavedenie prísnej protimigračnej politiky.

Nová vláda pre Taliansko

V súčasnosti existuje na novú taliansku vládu len jedna zásadná požiadavka, a to, aby bola „rozumná a zodpovedná“. Pokrok v rozhovoroch a témach počas uplynulého týždňa bol enormný.

Rozhovory sa sústredili na nevyhnutné reformy, ktoré majú zamedziť ďalšiemu zadlžovaniu krajiny. V tomto kontexte sa najviac skloňuje možnosť postupného zvyšovania veku odchodu do dôchodku.

Populistické rozhodnutia už v príprave na vládnutie

Obe strany sú výrazne populistické, medzi súčasne známe návrhy patrí snaha Hnutia piatich hviezd o poskytovanie univerzálneho príjmu chudobným Talianom, na druhú stranu zase Liga chce znížiť dane pre Talianov.

Tieto kroky nech už budú vo finále akékoľvek, budú mať dopad na zvýšenie deficitu krajiny. Tu potom nastáva problém a bude potrebné najskôr diskutovať o plánovanom zvýšení deficitu s Bruselom, ktorý podobné populistické kroky môže obmedziť a zachovať rozpočtovú zodpovednosť Talianska.

Priama demokracia Hnutia piatich hviezd bude rozhodujúca

Luigi Di Maio potvrdil, že akákoľvek dohoda o novej vláde bude podrobená on-line hlasovaniu členov Hnutia piatich hviezd. Pretože, len tak sa dá podľa Luigiho zabezpečiť, aby Taliani dostali to, čo očakávajú od novej vlády.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Čo asi z neho bude?

Niektorí z nás rozmýšľajú o svojom osudovom povolaní takmer celý život a aj tak ho napokon…