Domov Zahraničie Taliansky minister vnútra podvolil tlaku premiéra

Taliansky minister vnútra podvolil tlaku premiéra

0
0

Talianky minister vnútra a líder strany Liga Severu Mateo Salvini podvolil dlhotrvajúcemu tlaku ohľadne niektorých neplnoletých migrantov na lodi a dovolil im vylodiť sa.

Dráma na mori trvá už viac ako dva týždne, po tom, ako mimovládna organizácia Proactiva Open Arms zachránila v blízkosti Líbye niekoľko desiatok migrantov, Taliansko im nedovolilo vstup na ich územie.

Odvtedy sú uväznení na lodi v blízkosti talianskeho pobrežia, presnejšie pri ostrove Lampedusa. Jedná sa už o pätnásty spor medzi charitatívnymi organizáciami, ktoré zachraňujú na mori migrantov a talianskym krajne pravicovým ministrom vnútra.

Ani Líbya nespí na vavrínoch a bojuje proti migrácii do EÚ

Ako by sa mohlo zdať, väčšinu práce pri záchrane migrantov vykonajú až mimovládne organizácie. Nie je to však pravda.

O tom, aby migranti neprechádzali cez more do EÚ sa snaží zabrániť aj Líbya, ktorá prostredníctvom svojich bezpečnostných zložiek monitoruje svoje pobrežie a snaží sa prípadných migrantov a prevádzačov zastaviť ešte predtým, ako by sa mohli na more vôbec dostať.

Aj minulý týždeň líbyjská pobrežná stráž úspešne zadržala pri viacerých akciách takmer 300 migrantov, ktorí smerovali do EÚ.

Zadržaných migrantov premiestnili do humanitárnych centier v blízkosti hlavného mesta a poskytli im základnú zdravotnú a humanitárnu pomoc.

Na týchto operáciách spolupracuje líbyjská pobrežná stráž spoločne s EÚ, čím sa snažia zastaviť tok migrantov cez more.

Salivini odmieta prijať migrantov

Podľa vyjadrení Salviniho, Taliansko prijalo za posledné roky stovky tisíc migrantov, ktorí boli zachránení na mori, podľa neho nemajú títo migranti nárok na štatút utečenca, lebo neutekajú pred vojnou, ale pred zlými sociálnymi podmienkami a chudobou.

Jeho cieľom je zakázať všetkým charitatívnym záchranným plavidlám vstup do talianskych vôd. Tento jeho postoj vyjadril aj v dekréte, o ktorom však súd rozhodol, že nie je právoplatný a zrušil ho.

Následne vydal ďalší dekrét, ktorý zakazuje lodi vojsť do prístavu, no pri tomto narazil na odpor talianskej ministerky obrany Elisabetty Trentaovej, ktorá na to, aby bol právoplatný, ho odmietla spolupodpísať.

Elisabetta Trentaová: „Politika nemôže stratiť ľudskosť.“

Podľahol tlaku premiéra

Taliansky premiér Giuseppe Conte vyzval v otvorenom liste Salviniho, aby prijal migrantov, podľa neho má záruku od Francúzska, Nemecka, Rumunska, Portugalska, Španielska a Luxemburska, že sú pripravení prijať niektorých migrantov.

Na základe tlaku Salvini nakoniec podvolil a dovolil, aby takmer tri desiatky neplnoletých migrantov opustilo loď a bola im poskytnutá pomoc.

Napriek tomu viac ako ďalšia stovka migrantov je však naďalej uväznená na mori, pričom situácia medzi nimi nie je najlepšia, po dvoch týždňoch na mori už vznikajú aj prvé nepokoje súvisiace, podľa mimovládnej organizácie Proactiva Open Arms, s ich psychickým stavom po viac ako dvojtýždňovej izolácii na mori.

Konflikt vo vládnej koalícii

Keď Matteo Salvini prekvapivo pred dvoja týždňami predložil návrh na vyslovenie nedôvery premiérovi, veril že položí vládnu koalíciu s Hnutím piatich hviezd, no jeho pokus zlyhal po tom, čo Hnutie piatich hviezd našlo neočakávaného spojenca v opozičnej Demokratickej strane, čím sa podarilo zvrátiť Salviniho snahu o rýchle hlasovanie o vyslovenie nedôvery vláde.

Osud migrantov sa tak ocitol v centre politickej krízy. Podľa predvolebných prieskumov sa odhaduje, že Salviniho strana má až 38-percentnú podporu medzi voličmi, a to najmä vďaka svojej tvrdej línii proti prisťahovalcom.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Slota proti Dankovi

Vskutku nečakaný návrat do politického života učinil začiatkom týždňa bývalý predseda SNS …