Domov Zahraničie Taliansky podpredseda vlády Matteo Salvini údajne dostáva peniaze z Ruska na podporu jeho strany

Taliansky podpredseda vlády Matteo Salvini údajne dostáva peniaze z Ruska na podporu jeho strany

0
0

Po zverejnení videa na spravodajskom portály BuzzFeed čelí taliansky podpredseda vlády a zároveň aj minister vnútra Matteo Salvini kritike za kupčenie s Ruskom.

Podľa zverejneného videa sa mal blízky spolupracovník Mattea Salviniho tajne stretnúť s troma Rusmi v Moskve, kde mali rokovať o finančnej podpore pre Salviniho krajne pravicovú stranu Liga severu.

Samotný Salvini tieto informácie popiera a tvrdí, že „nikdy od Ruska nezobral ani jeden rubeľ, euro, dolár alebo liter vodky“.

Čo hovorí nahrávka

Podľa dostupného prepisu na portáli BuzzFeed sa rozhovory v ruskom hotely medzi troma Rusmi a troma Talianmi mali dotýkať možnej dohody medzi ruskou ropnou spoločnosťou predávajúcou palivo talianskemu ropnému gigantovi Eni s hodnotou približne 1,5 miliardy amerických dolárov, pričom z tohto obchodu mala profitovať práve krajne pravicová strana Mattea Salviniho.

Salvini však tieto prepisy komentoval, že nikdy od Ruska jeho strana nevzala ani cent, pričom aj samotná stránka BuzzFeed dodáva, že nie je jasné, či takáto dohoda bola niekedy aj reálne uplatnená. No tieň pochybností však takáto nahrávka jednoznačne zanecháva.

Existuje tajná dohoda o ruskej finančnej podpore krajne pravicových strán?

Talianske noviny L‘Espresso už začiatkom tohto roka priniesli informáciu o možnej dohode medzi Salvinim a Ruskom, ale nepriniesli žiadne dôkazy.  Tie sa objavili až teraz na portáli BuzzFeed.

Pravdou však je, že strana Liga severu od roku 2013 spolupracuje s ruskou vládnou stranou a majú medzi sebou podpísané dohody o spolupráci. Salvini je tiež zástancom Vladimira Putina a tiež presadzuje aj ukončenie sankcií EÚ voči Rusku.

BuzzFeed tvrdí, že stretnutie podporuje tvrdenie, že existuje tajná dohoda medzi Ruskom a krajne pravicovými európskymi populistickými hnutiami, kedy z nahrávky vyplýva, že rokovali aj o tom ako vytvoriť európske spojenectvo krajne pravicových strán, ktoré by Rusko finančne podporovalo, aby tak podkopávalo politické systémy a liberálne zriadenie v EÚ.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

75 rokov budovania mieru a bezpečnosti vo svete

24. októbra si svet pripomína Deň OSN. Ten má symbolizovať historický okamih, kedy do plat…