Domov Zahraničie Technológie a veda v boji proti pandémii

Technológie a veda v boji proti pandémii

0
0

Tak, ako sa novej dobe poznačenej koronavírusom museli prispôsobiť miliardy ľudí na celom svete, tak sa jej prispôsobuje aj veda a technológie. Skúmanie a inovácie sa sústreďujú najmä na zjednodušenie života ľudí ale aj včasné varovanie pred možnosťou nákazy.

Elektronický náramok pre dodržiavanie odstupu

V prístave v belgickom meste Antverpy začali používať elektronický náramok, ktorý pracovníkov upozorní, ak porušia sociálny odstup. Nositeľa náramku upozorní vibrovanie, keď sa dostane príliš blízko druhého náramku a musí sa vzdialiť z nebezpečnej zóny.

Zariadenie nezhromažďuje žiadne osobné údaje o jeho nositeľoch, ale je možné monitorovať číslo náramku na zistenie, s ktorým iným takýmto zariadením bol v kontakte.

Tieto dáta majú k dispozícii maximálne tri týždne. „Pred COVID-19 každý považoval svoje súkromie za základný bod každej debaty. To sa však zmenilo, pretože sa chcete ubezpečiť, že všetci budú zdraví.

Nevidím v tom žiaden problém, ak chcete zaistiť bezpečnosť ľudí. Je to len otázka toho, ako budete využívať technológie,“ vyhlásil šéf pre digitálne a inovačné technológie prístavu Erwin Verstraelen.

Pes ako včasný alarm pred koronavírusom?

Britskí vedci začali testovať, či psy vycvičené na odhalenie niektorých druhov rakoviny a malárie, by potenciálne mohli využiť na „neinvazívne a včasné varovanie“ pred koronavírusom.

Do testov už zapojili šesť psov, medzi nimi sú labradory a kokeršpaniely. Na začiatku chcú odobrať pachové vzorky od ľudí, ktorí sa nakazili vírusom a tiež od zdravých.

Psy následne podstúpia dôkladný tréning a nasadia ich až na základe vedeckého schválenia. Vláda podporila projekt sumou 500 tisíc libier.

red, SITA, foto: internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koronakríza znižuje počet cudzincov pracujúcich na Slovensku

Koronakríza znižuje počet cudzincov, ktorí na Slovensku pracujú. Kým ku koncu februára toh…