Domov Slovensko Televízna anketa Najväčší Slovák plná rozpakov

Televízna anketa Najväčší Slovák plná rozpakov

0
0

Po novom roku sa aktuálnou témou stal nový televízny program RTVS s názvom Najväčší Slovák. Ide o anketu, ktorá je obdobou programu vysielaného britskou televíziou BBC pod názvom 100 Greatest Britons (2002).

Počas Nového roka RTVS odvysielala galavečer, kde predstavila osobnosti, ktoré obsadili prvých 60 miest v rebríčku.

Kto áno, kto nie

Anketa vyvolala v médiách, ale i vo verejnosti rozporuplné názory. Nachádzajú sa v nej spisovatelia, herci, športovci, vojaci, ale takisto aj kontroverzní politici.

Z prvej šesťdesiatky možno spomenúť napríklad aj novinára Jána Kuciaka, herca Milana Lasicu, futbalistu Mareka Hamšíka, lekára Jána Jesniusa, hokejistu Pavla Demitru, ale aj bývalých premiérov Vladimíra Mečiara či Roberta Fica.

Z vyššie menovaných sa do prvej desiatky nedostal nikto. Už pri týchto menách však nie je úplne jasné, ktoré osobnosti by sa o tento „titul“ mali uchádzať.

Prezentovaný je názor, že žijúce osobnosti by v ankete nemali čo hľadať, pretože ich podpora bude značne vyššia, ako v prípade už nežijúcich národovcov.

TOP 10 ankety Najväčší Slovák

  • cyklista Peter Sagan
  • speváčka Marika Gombitová
  • kňaz Anton Srholec
  • politik Alexander Dubček
  • politik a kňaz Andrej Hlinka
  • zbojník Juraj Jánošík
  • politik Gustáv Husák
  • politik, astronóm a generál Milan Rastislav Štefánik
  • vierozvestcovia, solúnski bratia Cyril a Metod
  • jazykovedec a politik Ľudovít Štúr

Hrnko nechce Jánošíka, Gombitová odstupuje

Podpredseda SNS Anton Hrnko žiadal, aby bol z ankety vylúčený zbojník Juraj Jánošík, ktorý bol v minulosti odsúdený za vraždu domanižského farára.

Speváčka Marika Gombitová, ktorá rovnako ako aj Juraj Jánošík, bola umiestnená v prvej desiatke, vyhlásila, že v ďalšej fáze sa o hlasy národa uchádzať nechce a prenechá miesto ďalšej osobnosti, ktorá skončila za prvou desiatkou (vojak Jozef Gabčík).

„Preto som sa rozhodla prenechať miesto osobnosti, ktorá je možno menej známa, avšak pre Slovensko z historického hľadiska viac výnimočná,“ uviedla speváčka vo svojom oficiálnom vyhlásení.

RTVS nezrovnalosti prerokúva s majiteľom formátu BBC, ktorý má svoje striktné pravidlá. Verdikt zatiaľ znie, že Jánošík ostáva a vyradenie Mariky Gombitovej ešte zvážia.

Prvá desiatka osobností bola zoradená náhodne a finálna podoba bude jasná až po vyriešení konkrétnych nejasností. Konečné výsledky ankety budú vyhlásené počas galavečera, ktorý odvysiela RTVS 1. mája tohto roka.

Denis Ruščák, foto: RTVS

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Kúzelník s loptou

Stačí mu futbalová lopta, malinký priestor a kohokoľvek privádza do šialenstva. Tento mlad…