Domov Ekonomika Tento rok sa bude ekonomike dariť, no treba myslieť na zadné dvierka

Tento rok sa bude ekonomike dariť, no treba myslieť na zadné dvierka

0
0

Ak sa hovorí, že v lepších časoch treba šetriť na tie horšie, aby nás, obrazne povedané, nebolelo brucho z nadbytku, keď je dobre a neskôr z nedostatku, keď je zle, tak tento rok je najvyšší čas začať s obozretnou politikou. A to neplatí len pre štát, ale aj pre bežných ľudí.

V súčasnosti prežíva naša ekonomika najlepšie časy v jej histórii. Ekonomický rast vlani podľa najnovších predpovedí analytikov prelomil hranicu štyroch percent, hoci predpovede z prvej polovice roka tomu nenasvedčovali.

Oproti predchádzajúcemu roku sme tak zaznamenali výrazný progres. „Očakávam, že v konečnom zúčtovaní by sa mohol rast zrýchliť o viac ako jeden percentuálny bod z 3,2 percenta v roku 2017 na 4,3 percenta v roku 2018.

Slovenská ekonomika tak pravdepodobne spolu s Luxemburskom a Írskom zaznamenala najciteľnejšie zrýchlenie ekonomického rastu spomedzi všetkých krajín Európskej únie,“ povedal analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršnák.

Ťahajú nás autá a spotreba

Vo väčšine z 28 členských štátov únie sa rast spomalil v priemere z 2,4 až na 2 percentá. Rast na Slovensku podporili najmä automobilky. „Dôvody zrýchlenia rastu ekonomiky na Slovensku v minulom roku treba hľadať najmä v reštarte automobilového priemyslu.

Produkcia v novom závode Jaguár Land Rover sa síce spustila až koncom októbra, no automobilka už počas roka pomáhala zdvíhať hrubý domáci produkt vyššími investíciami,“ vysvetľuje Koršňák.

Najväčší vplyv Jaguáru však pocítime v tomto roku. Popri Jaguári „podkurovali“ ekonomike aj ostatní výrobcovia áut. „Produkciu zvýšili aj etablované závody automobiliek na Slovensku, najmä bratislavský Volkswagen.

Počet vyrobených áut v krajine tak v minulom roku dosiahol podľa konzervatívneho odhadu takmer 1,1 milióna áut,“ povedal Koršňák. Automobilky neboli jediným ťahúňom vlaňajšieho rastu, podporili ho aj domácnosti svojou vyššou spotrebou a štát vyššími verejnými investíciami.

Platy rastú, napätie na trhu práce stúpa

 

Tento rok by mal byť ešte lepší. Ministerstvo financií predpokladá, že ekonomika stúpne o 4,5 percenta. Pocítia to aj bežní ľudia.

Rásť majú platy, dôchodky, rôzne sociálne príspevky ako daňový bonus na dieťa či dotácie na obedy pre deti v škôlkach a školách, štát sa vracia k lacným mladomanželským pôžičkám, hoci to je nosením dreva do lesa, lebo banky dávajú ľudom úvery za rekordne nízke úroky.

Priemerná mzda má tento rok podľa odhadu analytikov stúpnuť o vyše šesť percent na približne 1080 € hrubého mesačne. Dôvodom relatívne vysokého rastu platov nie je len robustný ekonomický rast, ale aj napätie na trhu práce.

Nezamestnanosť klesla z vyše 8 % v roku 2017 na vlaňajších 6,5 %, tento rok to má ísť ešte o niečo nižšie. Firmy majú veľký problém nájsť na trhu práce kvalifikovaných ľudí. Bez práce je v súčasnosti takmer 140 tisíc ľudí, ale voľných a neobsadených je u nás takmer 85 tisíc pracovných pozícií.

Štát zvyšuje platy svojim

Na vyššie mzdy zatlačil tento rok aj štát, keď všetkým zamestnancom štátnej správy, vrátane učiteľov, zvýšil základné mzdy o rovných desať percent.

Rovnaká platová injekcia pre štátnych zamestnancov má prísť aj od januára budúceho roka, teda zhruba dva mesiace pred parlamentnými voľbami. Časť z nárastu platov zhltnú vyššie ceny.

Na prvý pohľad príjemne vyzerajúci viac ako šesťpercentný priemerný nárast platov (priemer v štátnej a súkromnej sfére) na Slovensku sa stenší na niečo vyše tri percentá v reálnom vyjadrení.

Aj to je však dobrý výsledok, ktorý dáva ľuďom priestor na to, aby si začali robiť rezervy na horšie časy, keď ekonomika nebude v laufe ako dnes, čo ekonómovia už začínajú naznačovať.

Tento rok bude podľa nich ešte veľmi dobrý, no pesimistických predpovedí na ďalšie roky pribudne. „Vždy, keď sa vonku ochladí a dni sú ponuro sivé, sa objavia zaručené správy o blížiacej sa recesii.

V minulom roku sme ich vedeli šmahom ruky zmietnuť zo stola. Tento rok to nie je také jednoduché,“ myslí si ekonóm Tatra banky Robert Prega.

Nemecký signál

Isté znaky ochladenia už prichádzajú z Nemecka, ktoré je najväčším obchodným partnerom Slovenska s vyše 20-percentým podielom na našom exporte. V treťom štvrťroku išla nemecká ekonomika do mínusu.

Ak by to takto pokračovalo ďalej, skôr či neskôr by sa tento trend preniesol aj k nám. Pozitívne však je, že budúce ekonomické ochladenie nebude zrejme až také drastické ako v roku 2009, keď pre svetovú ekonomickú a finančnú krízu prišli desiatky miliónov ľudí o prácu po celom svete.

U nás vtedy v priebehu jedného roka stratilo prácu vyše 130 tisíc ľudí. Takýto drastický prepad v najbližších rokoch podľa analytikov nehrozí.

Ján Bystriansky, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Neuveriteľný pouličný umelec!

Toto ste ešte nevideli. Tento chlapík ovláda vskutku netradičné umenie. Portréty svojich k…