Domov História Téryho chata oslavuje 123 rokov

Téryho chata oslavuje 123 rokov

0
0

21. augusta 1899 sa uskutočnilo slávnostné otvorenie Téryho chaty, ktorá je najvyššie položenou chatou s celoročnou prevádzkou na Slovensku. Chata so 123-ročnou tradíciou je symbolom Tatier a vysokohorskej turistiky na Slovensku dodnes.

Téryho chata sa nachádza v nadmorskej výške 2015 m n. m. v Malej Studenej doline pri Piatich Spišských plesách. Jej história sa začala písať už dávnejšie pred jej postavením.

Vtedy plnila pre turistov, poľovníkov či bylinkárov funkciu prístrešku. Dnes ju turisti vyhľadávajú kvôli oddychu, ale najmä kvôli tomu, aby mohli stráviť pár chvíľ v chate, ktorá hrebene Vysokých Tatier stráži už neuveriteľných 123 rokov.

Z balvanu chata

Malá Studená dolina patrila od nepamäti k miestam, kam vyrážalo množstvo bylinkárov, zlatokopov, poľovníkov či pastierov, ktorí ako miesto odpočinku využívali veľký balvan, zvaný Ohnisko, nachádzajúci sa v strede doliny.

Tento balvan ponúkal pomerne veľký priestor pre dvoch ľudí, ktorí pod ním mohli bezpečne prenocovať. Práve okolie Ohniska bolo priestorom vhodným pre výstavbu chaty.

Túto myšlienku vyslovil Edmund Téry, známy banskoštiavnicky lekár a priekopník horolezectva. Ten navštevoval Malú Studenú dolinu už ako študent, preto mu na výstavbe chaty pri Piatich Spišských plesách veľmi záležalo.

Jeho úlohou bolo presvedčiť Uhorský karpatský spolok o potrebe vybudovania takejto chaty. To ale vôbec nebolo jednoduché, keďže spolok bol rozdelený na konzervatívne vedenie na jednej strane a na mladú členskú základňu na strane druhej.

Jeho sen sa začal napĺňať až po odčlenení sa zo spolku a vzniku Maďarského turistického spolku, na čele ktorého stál práve Téry. Po dohode s Uhorským karpatským spolkom získal Maďarský turistický spolok výhradné právo na všetky aktivity v Malej Studenej doline.

Vďaka tomu mohla byť v roku 1889 zahájená výstavba chaty na tomto mieste. Počas výstavby sa dbalo o to, aby bola chata čo najviac prispôsobená celému prostrediu, a tiež, aby bola maximálne bezpečná.

Samotná výstavba však bola kvôli položeniu chaty poriadne náročný proces. Všetok materiál vynášali robotníci na svojich chrbtoch. Po úprave chodníka už mohli k vynášaniu ťažkého materiálu využiť aj kone.

Náročné práce boli ukončené v auguste 1899, kedy sa čakalo na slávnostné otvorenie chaty, ktorá čoskoro privíta prvých návštevníkov.

Rekonštrukcie chaty

Otvorenia chaty sa zúčastnila takmer stovka ľudí, a to aj napriek nepriaznivému počasiu, ktoré ho sprevádzalo. Od tej doby bola chata v Malej Studenej doline známa ako Téryho chata, čo sa nezmenilo ani po rokoch.

Vysoká nadmorská výška a náročné počasie sa však na chate čoskoro podpísali a už pred prvou svetovou vojnou musela podstúpiť prvú výraznejšiu rekonštrukciu.

V nasledujúcich rokoch bola chata aj rozšírená a v roku 1912 na chate dokonca pribudlo telefonické spojenie. V roku 1937 bola chata vybavená aj teplou tečúcou vodou.

Na najväčšiu zmenu si však musela počkať až do roku 1979, kedy v chate prebehla rozsiahla 3-ročná rekonštrukcia. Okrem výrazných zmien vnútri chaty, pribudlo ústredné kúrenie, sociálne zariadenia, elektrický prúd a tiež čistička odpadových vôd.

Jedlo na chrbtoch

Téryho chata aj dnes ponúka turistom stravu či nocľah. V chate sa nachádzajú 3 izby a celkovo 24 postelí. Chata je aj napriek náročnej dostupnosti skvele vybavená zásobami jedla, ktoré na ňu dopravujú horskí nosiči na svojich chrbtoch.

Medzi rekordérov sa zapísal Ladislav Kulanga, ktorý na Téryho chatu vyniesol náklad s hmotnosťou 151 kilogramov. Hoci sa výstup na Téryho chatu zaraďuje medzi tie náročnejšie, určite sa oplatí absolvovať ho a navštíviť tento klenot medzi hrebeňmi Vysokých Tatier.

puma, foto: shutterstockNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…