Domov Slovensko Testovanie nestačí, na Slovensku platí zákaz vychádzania

Testovanie nestačí, na Slovensku platí zákaz vychádzania

0
0

To, o čom sa už nejaký čas špekulovalo, napokon minulý týždeň schválila vláda. Na takzvanom „lockdowne“ sa koalícia dohodla, avšak je o čosi miernejší ako ho poznáme z iných krajín. Obchodné prevádzky ostávajú otvorené, no ľudia by do nich chodiť nemali. Platí totiž zákaz vychádzania.

Minulú stredu sa pandemická komisia zhodla na tom, že Slovensko by malo mať kombináciu oboch opatrení, teda miernejšieho lockdownu, aj celoplošného testovania.

Ešte v ten deň sa minister hospodárstva Richard Sulík, ktorý bol až doteraz najväčším odporcom zatvárania ekonomiky, vyjadril, že dohoda, ktorá sa črtá na ústrednom krízovom štábe, nemusí byť až tak veľmi boľavá.

Vo štvrtok po rokovaní Ústredného krízového štábu napokon predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) prezentoval dohodu naprieč celou koalíciou zahŕňajúcu aj zákaz vychádzania.

Ten platí na Slovensku od soboty 24. októbra minimálne do nedele 1. novembra.

Od pondelka 26. októbra do nedele 15. novembra sa odporúča vyšším územným celkom zrušiť bezplatnú regionálnu prepravu s výnimkou ŤZP. Cieľom je zníženie mobility.

Kedy možno ísť von

Výnimky zo zákazu vychádzania mimo bydliska bez testu sú v čase od 1:00 do 5:00, v prípade cesty na testovanie, do zamestnania, pri doprovode dieťaťa do školy.

Povolená je cesta do najbližších potravín, lekárne, k lekárovi, cesta z dôvodu starostlivosti o blízku osobu či vlastné hospodárske zvieratá a taktiež venčenie spoločenských zvierat do sto metrov od bydliska, cesta na pohreby, na poštu, do banky, poisťovne, čistiarne, autoservisu, na čerpaciu stanicu pohonných hmôt.

Povolený je aj pobyt v prírode v okrese bydliska.

Kritické regióny

Ústredný krízový štáb však prijal pre oravské okresy a okres Bardejov prísnejšie pravidlá. V Námestove, Dolnom Kubíne, Tvrdošíne a Bardejove platí od soboty 24. októbra do nedele 1. novembra zákaz vychádzania.

Ak obyvatelia týchto okresov nebudú mať absolvovaný PCR alebo antigénový test, vychádzať môžu od 1:00 do 5:00 ráno, ísť na testovanie, do najbližších potravín, k lekárovi a do lekárne.

Môžu taktiež cestovať z dôvodu starostlivosti o blízku osobu alebo hospodárske zvieratá, venčiť zvieratá do sto metrov od svojho bydliska či ísť na pohreb.

Ak sa však obyvatelia týchto okresov preukážu negatívnym výsledkom PCR alebo antigénového testu, ktorý nebude starší ako z 23. októbra, budú môcť navyše cestovať do zamestnania, doprevádzať dieťa do školy, ísť na poštu, do banky, poisťovne, čistiarne, autoservisu, čerpaciu stanicu či do prírody vo svojom okrese.

Školy zároveň prešli na dištančné vzdelávanie, a to od pondelka 26. októbra do piatka 27. novembra.

Prechod na dištančnú výučbu však neplatí pre detské jasle, materské školy a prvý stupeň základných škôl.

Celoplošné testovanie bude

Okrem lockdownu sa uskutoční aj celoplošné testovanie. Rozhodol o tom v pondelok Ústredný krízový štáb.

Testovanie však nebude prebiehať od piatka do nedele ako pri pilotnom testovaní na Orave a v okrese Bardejov, ale len počas víkendu, teda v sobotu 31. októbra a nedeľu 1. novembra.

Ako vysvetlil minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO), počas víkendu je k dispozícii viac zdravotníkov, ktorí sa môžu do testovania zapojiť.

Premiér predpokladá, že účasť na celoplošnom testovaní sa priblíži k tomu na Orave a v okrese Bardejov, teda okolo 90 percent.

Zároveň doplnil, že druhým možným variantom, ktorým sa Ústredný krízový štáb zaoberal, bol jedine úplný lockdown. Počas neho by pracovali iba zamestnanci kritickej infraštruktúry.

Úspešné celoplošné testovanie je podľa neho spôsob, ako sa môže Slovensko úplnému lockdownu vyhnúť.

ano, SITA, foto: SITANačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 46/2020: Protipandemických plánov máme na rozdávanie

Richard Sulík splnil zadanie premiéra Matoviča a predstavil protipandemický plán, ktorý má…