Domov Slovensko Testovať začali aj súkromné laboratóriá

Testovať začali aj súkromné laboratóriá

0
0

Diagnostika ochorenia COVID-19 je jedným z najúčinnejších spôsobov, ako zabrániť šíreniu tejto nákazy. Štát si to uvedomuje a vzhľadom na vyčerpané kapacity Národného referenčného centra pre chrípku, ktoré vykonáva laboratórnu diagnostiku, zapojil do testovania aj súkromné laboratóriá.

Premiér Igor Matovič avizoval, že s pomocou súkromných laboratórií a zriadením špeciálnych odberových miest by sme mali byť schopní diagnostikovať 3 000 až 4 500 vzoriek denne.

Matovič uviedol, že práve v krajinách, kde vo veľkej miere testujú, dokážu šírenie nákazy čiastočne eliminovať alebo spomaliť.

Za štátne by to nešlo

Minulá vláda Petra Pellegriniho myšlienku, aby testovali aj súkromné laboratóriá, zmietla zo stola. Všetky odobraté vzorky boli do 16. marca zasielané len k pracovníkom do Národného referenčného centra.

Neskôr sa pridali laboratóriá v Trenčíne, Banskej Bystrici a Košiciach. Pribudlo i laboratórium Virologického ústavu Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied.

Kapacita sa tak z približne 300 testov zvýšila na 700, 900 až 1 000 diagnostikovaných vzoriek za jeden deň. Matovič pripustil, že výhľadovo bude štát schopný zvýšiť svoje kapacity na 1 500.

Potrebujeme testy

Predseda vlády na jednej z tlačových konferencií informoval, že štát začne všetky kapacity štátnych i súkromných laboratórií využívať naplno v okamihu, keď bude mať istotu dodávky ďalších potrebných testov.

„Dovtedy sa musíme správať na základe toho množstva testov, ktoré máme k dispozícii,“ uviedol Igor Matovič. Komplikáciou bola i objednávka zrealizovaná minulou vládou, ktorá objednala nesprávne testy. Tie neboli schopné zachytiť počiatočné štádium ochorenia COVID-19.

Masové testovanie už čoskoro

K trom tisícom testovaných vzoriek sa blížime veľmi pomaly. Na Slovensku bolo k 31. marcu diagnostikovaných 8 220 vzoriek. Doposiaľ najviac otestovaných pacientov bolo zaznamenaných 27. marca, kedy bolo diagnostikovaných 913 vzoriek a z toho bolo 43 pozitívnych.

V priemere však v našich laboratóriách testujeme okolo 300 až 400 vzoriek. Čoskoro by však mali byť prepojené databázy aj zo súkromných laboratórií a počet diagnostík by mal vzrásť k spomínanej kapacite 3 000 až 4 500.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…