Domov Zahraničie Theresa Mayová v Bruseli nepochodila

Theresa Mayová v Bruseli nepochodila

0
0

Po búrlivom období rokovaní v britskom parlamente sa vydala Theresa Mayová predostrieť návrhy, ktoré jej odobril parlament, do Bruselu. Tu však, ako už avizovali predstavitelia Únie, britská premiérka nepochodila.

Veľká Británia má opustiť Európsku úniu 29. marca tohto roka, no rokovania viaznu a doteraz nemá uzavretú dohodu o brexite s Úniou tak, aby po stanovenom termíne zabezpečila riadený odchod krajiny z bloku.

Rokovania medzi Úniou a Britániou skončili ešte v novembri minulého roka, no britskí poslanci sa len pred dvomi týždňami vyjadrili čo sa im na dohode nepáči a za akých podmienok sú ochotní podporiť dohodu o brexite.

Stretnutie neprinieslo pre Britov čo očakávali

Predstavitelia Európskej únie sa zachovali, ako avizovali a principiálne odmietli možnosť opätovne otvoriť rokovania o dohode o brexite.

Britská premiérka Theresa Mayová rokovala minulý týždeň s predsedom Európskeho parlamentu Antoniom Tajanim ako aj s predsedom Európskej komisie Jean- Claude Junckerom.

Obaja sa však vyjadrili negatívne k možnému znovuotvoreniu rokovaní k dohode o brexite. Tajani upozornil, že pokiaľ britskí poslanci neschvália dohodu, tak odchod Veľkej Británie bude „ekonomická a ľudská katastrofa“.

Možné dopady tzv. tvrdého brexitu na krajinu

V poslednej dobe začínajú silnieť hlasy, ktoré upozorňujú na rôzne negatívne dosahy tzv. tvrdého brextitu na celú Veľkú Britániu. Čoraz viac sa totiž zdá, že Veľká Británia opustí EÚ bez dohody.

Napríklad aj bývalí premiéri John Major, či Tony Blair varovali pred negatívnymi dopadmi ešte v roku 2016 počas kampane k referendu o vystúpení Británie z EÚ. Môže tiež dôjsť k posilneniu snáh o zjednotenie Írska alebo aj snáh o škótsku nezávislosť.

Vyhliadky na najbližšie obdobie

Theresa Mayová vyhlásila, že teraz je čas na opätovné rokovania s poslancami britského parlamentu.

Počas tohto týždňa príde k ďalším rokovaniam tak, aby mohli poslanci vyjadriť svoj názor na alternatívne možnosti, alebo možnosť nájsť kompromis a odsúhlasiť súčasné znenie dohody o brexite.

O čom je severoírska poistka?

Severoírska poistka má byť akousi záchrannou sieťou v prípade, že by nedošlo k dohode v oblasti obchodných vzťahov medzi Veľkou Britániou a EÚ počas neskorších rokovaní.

Má za cieľ vyhnúť sa tzv. tvrdej hranici medzi Severným Írskom a Írskou republikou. Vyjednávači zo strany Európskej únie ju považujú za jednu z najdôležitejších z celej dohody.

Je to vlastne záruka, aby na hraniciach medzi Severným Írskom a Írskom nedošlo k problémom, aké sme tu videli pred desiatkami rokov.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

EÚ sa na sankciách proti Bielorusku nedohodla

Ani po mesiaci a pol od kontroverzných prezidentských volieb v Bielorusku protesty v kraji…