Domov Zahraničie Thunbergová je pripravená odovzdať megafón iným

Thunbergová je pripravená odovzdať megafón iným

0
0

Švédska klimatická aktivistka Greta Thunbergová avizovala, že je pripravená odovzdať štafetu tým, ktorí stoja v boji proti klimatickým zmenám v prvej línii. Vyjadrila sa tak v rozhovore pre švédsku tlačovú agentúru TT.

„Mali by sme si tiež vypočuť hlásenia a skúsenosti tých, ktorí sú klimatickou krízou najviac zasiahnutí. Je čas odovzdať megafón tým, ktorí majú naozaj čo povedať,“ povedala 19-ročná aktivistka.

Thunbergová, ktorá uplynulé štyri roky naliehala na verejnosť, aby „načúvala vede“, teraz povedala, že svet potrebuje „nové perspektívy“. Pôvodne sa podľa vlastných slov domnievala, že na záchranu sveta pre budúce generácie je potrebná naliehavá debata o klíme.

Postupom času však pochopila, že klimatická kríza má už aj teraz ničivý dopad na ľudské životy. „Takže je ešte pokryteckejšie, keď napríklad ľudia vo Švédsku tvrdia, že máme čas sa adaptovať a že by sme sa nemali báť toho, čo sa stane v budúcnosti,“ povedala.

Thunbergová už skôr avizovala, že sa nezúčastní na klimatickom summite COP27, ktorý sa začal v pondelok v egyptskom Šarm aš-Šajchu a potrvá do 18. novembra.

Summit skritizovala s tým, že takéto podujatia podľa jej názoru využívajú lídri na to, aby si zaistili pozornosť verejnosti.

Šokovaná z politikov

Po rozhovoroch so svetovými lídrami sa stavia pesimisticky voči ich schopnostiam pokročiť v klimatických otázkach. „Nedostatok vedomostí medzi najmocnejšími ľuďmi sveta je šokujúci,“ povedala agentúre TT.

„Niektorým z vecí, ktoré svetoví lídri a hlavy štátov povedia, keď je mikrofón vypnutý, je ťažké uveriť,“ uviedla. Ako príklady uviedla výroky: „Keby som vedel, na čom sme sa dohodli, keď sme podpisovali parížsku dohodu, nikdy by som ju nepodpísal“ či „Vy deti máte v tejto oblasti viac znalostí ako ja“.

Švédska aktivistka je v maturitnom ročníku strednej školy v Štok­holme a podľa vlastných slov sa ešte nerozhodla, čo bude robiť po maturite.

„Uvidíme. Ak by som si mala vybrať dnes, rozhodla by som sa pokračovať v štúdiu. Najlepšie niečoho, čo súvisí so sociálnymi témami,“ dodala.

Greta Thunbergová

Thunbergová sa stala známou po tom, ako od augusta 2018 sama denne protestovala pred švédskym parlamentom a žiadala, aby politici urobili viac v boji proti klimatickej zmene.

Po parlamentných voľbách pokračovala v štrajku len počas piatkov a mladých ľudí na celom svete inšpirovala k vlne protestov známych ako „Piatky za budúcnosť“.

red, TASR, foto: TASR/AP  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…