Domov História Thurzovsko-fuggerovská spoločnosť nemala vo svete konkurenciu

Thurzovsko-fuggerovská spoločnosť nemala vo svete konkurenciu

0
0

16. marca 1495 vznikla v Uhorsku Thurzovsko-fuggerovská spoločnosť. Na prelome 15. a 16. storočia patrila medzi najväčšie firmy v celej Európe a postupne sa stala najväčším producentom medi na svete.

Územie Slovenska patrilo v minulosti k územiam s rozvinutým baníckym priemyslom. Spočiatku išlo skôr o povrchovú ťažbu, no s príchodom nemeckých kolonialistov začala ťažba prenikať do väčšej hĺbky.

Banské lokality v okolí Banskej Štiavnice a Kremnice ťažili najmä drahé kovy. V banskobystrickom a ľubietovskom revíri to zas boli medené rudy. V 2. polovici 15. storočia však medenorudé bane v okolí Banskej Bystrice zažívali veľký úpadok.

V roku 1470 sem prišiel Ján Turzo, ktorý si uvedomoval potenciál ťažby medi na Slovensku a tak plánoval tento proces chytiť do vlastných rúk. Jeho cieľ sa mu postupne podarilo napĺňať a čoskoro si podmaňoval všetky tamojšie bane.

Stal sa majiteľom baní v Starých Horách, Pieskoch a tiež Španej Doline. Jeho kapitál mu však nedovoľoval, aby sa jeho biznis rozrastal. Preto potreboval nájsť partnera, ktorý by sa s ním do podnikania pustil.

Oslovil preto známu zámožnú rodinu Fuggerovcov, ktorí sa venovali obchodovaniu a bankovníctvu. Tí prejavili záujem, vložili svoj kapitál a v roku 1495 z tohto spojenia vznikla známa Thurzovsko-fuggerovská spoločnosť.

Meď na výslní

Veľmi rýchlo sa toto spojenie ukázalo ako šťastné. Obchod s meďou prekvital a obom rodinám sa vďaka nemu podarilo zbohatnúť. Vznikol podnik, ktorý bol jedným z najväčších producentov medi na celom svete a práve vďaka nemu sa z medi stala najdostupnejšia a najžiadanejšia komodita.

Spoločnosť s oficiálnym názvom Uhorský obchod vyvážala meď do celého sveta. Na začiatku 16. storočia mala táto meď až 40-percentný podiel na európskom trhu.

Investície do najmodernejších technológií sa vyplatili, keďže spoločnosť vykazovala obrovský zisk. Podarilo sa vybudovať dve veľké hutnícke centrá, ktoré sa nachádzali na Starých Horách a v Harmanci.

V Tajove zas boli vybudované huty, ktoré slúžili na čistenie medi a v Moštenici sa zas nachádzala scedzovacia huta. Spoločnosť tiež v Banskej Bystrici založila medený hámor, kde sa z medzi vyrábali rôzne platne a nádoby.

Bolo jasné, že táto spoločnosť má na trhu svoje zaslúžené miesto. Thurzovci sa vďaka nej stali najbohatšou dynastiou Uhorska. Do prenájmu získali aj Kremnickú mincovňu.

Vďaka prekvitajúcej ťažbe medi zažívali zlaté časy viaceré oblasti života. Dôraz sa začal klásť na školstvo, keďže podnik, ktorý zamestnával tisíce ľudí, potreboval vzdelaných a zručných pracovníkov.

Na konci bolo povstanie

Nie všetci však boli s absolútnou dominanciou spoločnosti spokojní. Ostro proti nej vystupovali bystrický patriciát a tiež uhorská šľachta. Spory vyvrcholili v roku 1525, kedy došlo k povstaniu baníkov.

Dôvodom ich nespokojnosti malo byť razenie nehodnotnej mince. Po nepokojoch spoločnosť skonfiškoval kráľovský erár, ktorý ale nedokázal naplno zabezpečiť jej prevádzku.

V apríli 1526 preto bola uzavretá nová zmluva, podľa ktorej patrila spoločnosť výhradne Fuggerovcom. Thurzovci svoje podiely odstúpili, a tak nasledujúcich 20 rokov spoločnosť fungovala plne pod taktovkou Fuggerovcov.

Fuggerovci mali podnik v prenájme do roku 1546. Následne opustili Uhorsko a podnik sa opäť stal súčasťou kráľovského majetku. Ani to ale neznamenalo jeho zánik. Existoval až do 19. storočia, kedy našlo konkurenciu vo podobe medenorudého baníctva na Spiši.

puma, foto: internet



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…