Domov Slovensko Tichá sila koalície

Tichá sila koalície

0
0

Nemusíme si klamať, že v koalícii všetko funguje. Je to náročné vládnutie. Voliči však vo voľbách rozdali karty týmto spôsobom. Podľa predsedníčky poslaneckého klubu SaS Anny Zemanovej však vzťahy v koalícii vôbec nie sú také zlé, ako sa zdá.

„S politikou SaS som spojená už 11 rokov. Bola som prvou a v roku 2009 jedinou zvolenou poslankyňou za túto stranu, a to do Zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja. Vo vládnej koalícii je to celkom iná práca.

Napriek rozdielnosti nás spája rovnaký cieľ – úprimná snaha urobiť zo Slovenska lepšie miesto pre život. Spoločná vízia je uchopená v ambicióznom programovom vyhlásení vlády, ktorý sa snažíme napĺňať napriek ťaživej situácii v súvislosti s pandémiou.

V druhom roku vlády máme viaceré úspešné kroky. Bola schválená a do praxe sa už uvádza reforma základného a stredného školstva, ktorá prinesie viac inklúzie a moderné prístupy vzdelávania.

Máme zavedenú veľkú reformu súdnictva, ktorá zahŕňa najmä vznik Najvyššieho správneho súdu, vrátane veľkej novely Disciplinárneho poriadku. Nezabúdajme na celkom nový zákon o Verejnom obstarávaní.

O novele zákona o ochrane prírody, lepšie známej ako reforma národných parkov, stále prebiehajú rokovania. Cieľom je zabezpečiť lepšiu a trvaloudržateľnú ochranu prírody a prevenciu voči zmenám klímy,“ približuje atmosféru v koalícii predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: ZEMANOVÁ: Na vode sa nestratíte

A práve životné prostredie je jednou z tém, ktorej sa Anna Zemanová dlhodobo venuje. „Už ako garantka programu SaS som presadzovala zelenú pre nevyhnutné kroky v oblasti boja za čistý vzduch, zdravé rieky a lesy, a tým aj za zdravie všetkých nás, občanov.

V nedávnej dobe sa mi podarilo presadiť zákon o kvalite vody. Vďaka nemu budú dostupné kompletné analýzy surovej vody, teda tej, ktorá sa upravuje na pitné účely.

Všetci totiž máme garantované ústavné právo na pravdivé a úplne informácie o stave životného prostredia, kam spadajú aj údaje o kvalite podzemných aj povrchových vôd. Toto právo už dlhodobo obhajujem v parlamente,“ hovorí poslankyňa.

Kritika zo všetkých strán

Momentálne sa vo vláde, ale aj v parlamente riešia reformy, ktoré môžu posunúť krajinu dopredu a ktorými môžeme dobehnúť aj to zameškané.

„Zmena stereotypov prináša aj vášne – ak chceme dobré reformy, tak to nejde potichu. Myslím si, že je dobré, keď sa ľudia ozývajú a vyjadrujú, s čím nesúhlasia. Veď predsa tam, kde to nevrie, ostáva to surové.

Sme pestrou koalíciou a zvady na verejnosti ľuďom prekážajú. Aj mne. Na druhej strane falošná hra na pekných by bola oveľa horšia. Rozumiem, že mnohí toho majú dosť.

Či už z nezhôd a konfliktov alebo z neustále meniacich sa covidových opatrení. Som členkou koaličnej rady, a teda som v „prvej línii“ paľby, keď sa zosype nejaká dohoda, alebo sa zjaví na verejnosti neprerokovaný návrh od koaličného partnera.

V takom momente čelím kritike z každej strany. Nájsť rovnováhu medzi vhodnou komunikáciou vo vnútri koalície a navonok ku svojim voličom nie je jednoduché. Preto to niekedy ozaj vrie.

Osobne radšej dávam prednosť otvorenej diskusii, kde sa počúva a hľadá rozumné riešenie. Už ako starostka Mestskej časti Bratislava – Vajnory som bola vždy priateľom diskusie a kompromisu,“ hovorí o politickom zákulisí Anna Zemanová.

Ako sa však dá venovať toľkým veciam naraz a zároveň riešiť legislatívu a vyhlášky, ktoré prichádzajú do parlamentu? „Svoj pracovný deň si musím zadeliť tak, aby som mala čas na svoju prácu v oblasti životného prostredia, ale aj parlamentných povinností, ktoré mi vyplývajú z pozície predsedníčky poslaneckého klubu SaS.

Okrem toho som aj členkou niekoľkých parlamentných výborov Národnej rady SR. Počas výborov rokujeme o náročných a problémových situáciách v spoločnosti a zároveň dávame prvú zelenú pre zákony.

Vo Výbore pre pôdohospodárstvo a životné prostredie sme mali aj viacero poslaneckých prieskumov týkajúcich sa lesov, ale aj nefunkčnej Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA).

Vo Výbore pre obranu a bezpečnosť chcem diskutovať najmä o envirokriminalite. Žiaľ, na tú ešte neprišiel rad, a to z dôvodu iných veľmi dôležitých celospoločenských tém v polícii.

Nedávno som bola zvolená aj do súvisiaceho Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti SIS,“ uviedla Zemanová.

Koaličné rady do noci

Každý týždeň v pondelok sa stretávajú predstavitelia koalície na koaličných radách, ktoré často trvajú aj do neskorej noci. Ich pravidelnou účastníčkou je aj predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová.

„Pravdepodobne som najstaršia z členov koaličnej rady, preto chcem prinášať do debát najmä pokoj a rozvahu. Som taká „tichá sila“ v pozadí, ktorá sa snaží dôsledne presadzovať dohody. Snažím sa prinášať nielen námietky, ale aj riešenia a komunikovať so všetkými členmi,“ hovorí.

Ako to však funguje v poslaneckom klube SaS? Ten sa skladá aktuálne z 19 poslancov. „V poslaneckom klube Sloboda a Solidarita pracujem na podobnom princípe. Základom je pre mňa otvorená diskusia a porozumenie.

Som rada, že poslanci, ktorí prišli z klubu Za ľudí, spolu s ministerskou Kolíkovou, do SaS sa dobre zaintegrovali. Spoločne tvoríme klub silných individuálnych osobností. Som hrdá, pretože hoci máme na niektoré veci rozdielne názory, tak sa vieme dohodnúť.

Diskusia a priestor na výmenu názorov je pre našu stranu typický a kľúčový. Dá sa povedať, že máme vnútornú disciplínu, no zároveň si vieme vypočuť odlišné názory a postupovať po vzájomnej dohode. Takýto prístup by som rada videla aj v koalícii,“ priznáva Anna Zemanová.

Zlé vzťahy v koalícii?

Podľa predsedníčky poslaneckého klubu SaS nie sú však vzťahy v koalícii také zlé, ako by sa mohlo navonok zdať. Dôležitá je podľa nej ale práca predsedu vlády.

„Veľmi držím palce premiérovi Hegerovi, s ktorým mám korektný a priateľský vzťah. Jeho komunikácia je mi blízka. Navonok počúvame kritiku, že by mal byť ráznejší. Môžem vás uistiť, že jeho štýl práce je dôsledný a tak, ako správny veliteľ, necháva si svoje slovo na záver.

A napriek tomu, ako to môže vyzerať zvonku, keď si prečítate a pozriete všetky správy a vtipné memečka, tak vás môžem ubezpečiť, že vo vnútri koalície nie sú tie vzťahy také zlé, ako sa môže zdať,“ uzavrela Anna Zemanová.

oš, foto: TASR/Jakub Kotian, archív AZNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…