Domov Zdravie Tieto mýty si čím skôr vyhoďte z hlavy (2. časť)

Tieto mýty si čím skôr vyhoďte z hlavy (2. časť)

0
0

V nedávnom čísle sme vám priniesli prvú skupinu mýtov, na ktoré sme sa spoliehali a nie sú celkom pravdivé. Teraz na rad prichádzajú ďalšie, ktoré sa už vedcom podarilo vyvrátiť.

Mikrovlnka spôsobuje rakovinu

Mikrovlnná rúra je jedným z najväčších pomocníkov v dnešnej domácnosti. Nenahraditeľná je najmä vo chvíli keď nemáte dostatok času na to, aby ste si jedlo prihriali na sporáku.

Napriek tomu, že ide o praktický spotrebič, nájde sa množstvo ľudí, ktorí pre mikrovlnku v kuchyni nechcú nájsť miesto. Súvisí to najmä so zisteniami, podľa ktorých práve mikrovlnka spôsobuje rakovinu.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Ako sa mení stravovanie v zime

Tieto obavy súvisia so žiarením, ktoré mikrovlnka vydáva pri zohrievaní jedla. Toto žiarenie sa však neradí k rádioaktívnym. Ide o mikrovlnné žiarenie, ktoré je neškodné a neionizujúce.

Jedlo, ktoré teda po ohriatí z mikrovlnky vyberiete nijak neškodí vášmu zdraviu. Teda len pokiaľ ste tam nevložili jedlo, ktoré zaťaží váš organizmus. Ak ste teda vo vzťahu k mikrovlnke príliš úzkostliví vedzte, že telefón, ktorý máte každú noc pri vašej posteli, vám škodí omnoho viac.

Hnedý vs. biely cukor

Ak patríte k ľuďom, ktorí pri nákupe cukru radšej priplatia za drahší a zdravší hnedý cukor, určite by ste mali vedieť, že ani mýtus o ňom nie je celkom pravdivý.

Dôležité je vedieť najmä to, že nie každý hnedý cukor je skutočne vyrobený z cukrovej trstiny. Niekedy môže hnedý cukor, ktorý je v skutočnosti drahší, obsahovať úplne rovnaké hodnoty ako ten biely, ktorý je podľa mnohých škodlivý.

Hnedé zafarbenie si uchováva len vďaka tomu, že je umelo zafarbený karamelom. Jeho nutričné hodnoty však navlas zodpovedajú tomu lacnejšiemu bielemu, na ktorý sme boli zvyknutí od detstva.

Rozdiel je teda len v jeho chuti. Ak teda naozaj chcete sladiť zdravšie, dávajte si pozor na to, aby ste namiesto umelo zafarbeného hnedého kúpili zdravšiu alternatívu z cukrovej trstiny. Aj pri tom však platí rovnaké staré známe pravidlo o tom, že sladenie by malo byť primerané, nech je to už čímkoľvek.

Dlhý spánok = dlhý život

Určite si z detstva pamätáte slová vašich rodičov o tom, že musíte dlho spať, aby ste boli zdraví a silní. Áno, spánok je nevyhnutný pre zdravie celého nášho organizmu.

Dôležité je však aj vedieť, kedy to so spánkom už preháňate, keďže aj ním si môžete privodiť choroby. Ak si myslíte, že ideálny čas spánku je 9-10 hodín, mýlite sa.

Podľa posledných zistení je už práve táto hranica nebezpečná a takýmto dlhým vyspávaním si môžete privodiť obezitu, pričom jej riziko je vyššie o viac ako 20 percent.

Ak chcete vášmu telu dopriať primeraný čas na oddych a pritom sa vyvarovať zbytočným chorobám, skúste v posteli stráviť 6 hodín. Možno sa vám to teraz zdá málo a vaše telo bude mať prvé noci pocit, že je neoddýchnuté.

Postupom času si na to určite zvyknete a naozaj sa budete cítiť zdravšie. Okrem toho, aby bol spánok primerane dlhý, je dôležité dodržiavať aj jeho pravidelnosť. Najhoršie, čo môžete v takomto prípade spraviť, je prehýrená noc a následne spanie až do poobedňajších hodín.

Očkovanie spôsobuje autizmus

Veľkým strašiakom pre rodičov sa v posledných dňoch stalo očkovanie. To, čo bolo roky zaužívané a fungovalo, sa ukázalo ako zdraviu škodlivé, ba priam smrteľné.

Proti očkovaniam, ktoré každý z nás absolvoval ako dieťa, sa začali búriť rodičia detí, ktorí ho ostro kritizujú a dokonca sa mu aj vyhýbajú. Všetko to začalo po tom, ako sa objavili prvé dohady o tom, že očkovanie spôsobuje autizmus.

Okamžite to vyvolalo obavy a strach z očkovania. Dodnes však nik neobjavil žiadnu súvislosť medzi očkovaním a autizmom. Ani to však rodičov neupokojilo a rozhodli sa deti vystavovať riziku z chorôb, ktoré práve vďaka očkovaniam upadli do zabudnutia.

Namiesto autizmu by sa teda novodobí rodičia mali skôr báť toho, že kvôli ignorovaniu očkovania svoje dieťa vystavia chorobám ako osýpky, mumps či rubeola.

Domáci vývar je liek na všetko

Bolí vás hlava, máte žalúdočné problémy, prehnali ste to včera s alkoholom, máte zvýšenú teplotu? Naši starí rodičia by sa určite zhodli na tom, že jediným liekom, ktorý vyrieši každý z týchto problémov, je domáci vývar.

Či už zvolíte slepačí, hovädzí alebo kurací, určite tým nič nepokazíte a nijako neublížite vášmu zdraviu. Nie je však vôbec dokázané, že by takáto polievka liečila. Ide skôr o akýsi placebo efekt, ktorý však zaručene funguje.

Takáto polievka síce obsahuje vitamíny zo zeleniny, no pokiaľ vášmu telu chcete dopriať omnoho viac takýchto vitamínov, zvoľte len zeleninovú alternatívu, v ktorej bude viac zeleniny a menej mäsa. Teplá polievočka síce zahreje a naštartuje náš imunitný systém, ale sama vás z choroby nedostane.

PREČÍTAJTE SI AJ PRVÚ ČASŤ ČLÁNKU : Tieto mýty si čím skôr vyhoďte z hlavy (1. časť)

puma, foto: depositphotos, shutterstock



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…