Domov Cestovanie Tieto vianočné trhy ponúkajú nezameniteľnú vianočnú atmosféru

Tieto vianočné trhy ponúkajú nezameniteľnú vianočnú atmosféru

0
0

K predvianočnému obdobiu neodmysliteľne patria vianočné trhy. Tie európske patria k najkrajším na celom svete. Aj za hranicami nášho Slovenska môžete pocítiť tradičnú vôňu punču, ochutnať miestne špeciality a pripraviť sa na najkrajšie sviatky roka.

Pražské sú svetovým unikátom

V hlavnom meste našich bratov Čechov zažijete pravú vianočnú atmosféru so všetkým, čo k tomu patrí. Nielenže ide o najkrajšie trhy v Európe, čo dokazuje nejeden prieskum, ale ide aj o jedni z najkrajších vianočných trhov na celom svete.

Tie tohtoročné začali v prvý decembrový deň. Prebiehať budú na Staromestskom námestí, Václavskom námestí, Námestí republiky, ale tiež na očarujúcom Pražskom hrade.

Pre nás je najväčšou výhodou jednoduché dorozumievanie s predajcami a tiež ich priateľskosť vo vzťahu k nám. Okrem tradičných trhov ponúknu aj pestrý vianočný program na viacerých miestach v centre stovežatej.

Praha

Zimná rozprávka v Bruseli

Druhé najkrajšie vianočné trhy v Európe si môžete pozrieť v belgickom hlavnom meste Brusel. Bruselské trhy sa každoročne konajú na Námestí svätej Kataríny.

Pre ich návštevníkov je pripravených vyše 200 drevených chatiek, ktoré v sebe ukrývajú množstvo miestnych pokladov a darčekov. Nechýba tiež korčuľovanie na ľade, kolotoče a samozrejme bohatý kultúrny program.

Netreba však zabúdať ani na bezpečnosť. Trhy boli v posledných rokoch poznačené prísnejšími bezpečnostnými opatreniami z dôvodu zvýšeného rizika teroristických útokov.

Tie tohtoročné otvorili svoje brány 30. novembra a zatvoria sa až 6. januára. V Bruseli sa však počas vianočných trhov budete cítiť ako v nádhernej zimnej rozprávke.

Brusel

Viedenské trhy pred historickou budovou

Viedeň v predvianočnom čase takisto ponúka unikátne a výnimočné trhy. Tie najkrajšie sa odohrávajú práve v samotnom centre pred nádhernou historickou budovou mestskej radnice.

Radničné námestie je pre milovníkov punču a iných vianočných pochúťok otvorené už od 16. novembra. Pre návštevníkov je tu pripravených viac ako 150 stánkov, v ktorých si každý príde na svoje.

Okrem tých na Radničnom námestí však Viedeň vianočnú atmosféru pripraví aj na námestí Márie Terézie, tiež pri Karlskirche ale aj vo Freyungu.

Pri návšteve vianočnej Viedne však musíte počítať so zápchami ako na cestách, tak aj pri samotných stánkoch. Určite to však stojí za to. Viedenské vianočné trhy privítajú posledných milovníkov vianočnej atmosféry 26. decembra.

Viedeň

Trhy v Štrasburgu s 500 ročnou tradíciou

Francúzske mesto Štrasburg sa môže takisto pýšiť jednými z najkrajších trhov ako v Európe, tak aj na celom svete. V roku 2013 získali prvenstvo spomedzi všetkých európskych vianočných trhov.

Ich história sa začala písať už v roku 1570, kedy sa uskutočnil ich prvý ročník a boli to prvé vianočné trhy v Európe. Oprávnene mu teda prischlo aj meno hlavné mesto Vianoc.

Vianočný Štrasburg tento rok ožil 23. novembra a návštevníci trhov sa môžu tešiť na všetko, čo sa neodmysliteľne spája s najkrajšími sviatkami roka. Veď čo môže byť krajšie ako zažiť vianočnú atmosféru v tomto očarujúcom meste.

Štrasburg

Vyzdobená a voňavá Kodaň

Ak sa vám zachcelo vianočnej atmosféry, ktorá je pre nás o niečo vzdialenejšia, ale napriek tomu vám to nevadí, určite sa vyberte do hlavného mesta Dánska. V Kodani môžete vianočnú atmosféru zažiť hneď na viacerých miestach.

Či ale nahliadnete do prístavu, do centra, do záhrad alebo na zámok, všade budete cítiť nezameniteľnú atmosféru prichádzajúcich Vianoc. Ak na kodaňské trhy chystáte, určite si nenechajte ujsť tradičný nápoj, ktorý rozvoniava po celých trhoch.

Ide o glogg, čo je vlastne červené víno s pálenkou akvavit, mandľami a hrozienkami. Ďalším výnimočným nápojom je vianočné pivo Julebrig z miestnych pivovarov.

Ak chcete v Kodani zažiť ten najkrajší trh, ktorý mesto ponúka, zájdite do zábavného parku Tivoli. Množstvo svetielok, vianočných stromčekov, ozdôb či ľadové sochy. Môžete mať pocit, že sa jedná o gýč, ale o tom už tradične Vianoce sú a práve to ich robí také, aké ich poznáme.

Kodaň

Trhy našich južných susedov

Budapeštianske trhy snáď netreba nijako viac približovať. Okrem toho, že patria do európskej špičky, u Slovákov sú veľmi obľúbené. Stánky s občerstvením, suvenírmi či s rozličným tovarom.

Unikátom je však jedno z najväčších mestských klzísk v Európe, ktoré tu môžete nájsť a vyblázniť sa na ňom. Budapešť Vianocami ožila už 23. novembra a opäť sa očakáva, že ju navštívi obrovské množstvo nadšencov vianočných sviatkov.

Budapešť

Škandinávske trhy vo Švédsku

Ani severské krajiny nazaháľajú a každoročne pripravujú jedni z najkrajších trhov v Európe. Práve v hlavnom meste Švédska, v Štokholme, nájdete množstvo miestnych špecialít od vianočných cukroviniek až po pre nás netradičného údeného soba, či losie mäso.

Ak chcete vyskúšať niečo iné ako tradíciu vianočných trhov v strednej Európe, tie škandinávske vás iste nesklamú. Ich brány sa tento rok otvorili už 14. novembra. Ak túžite zažiť netradičnú vianočnú atmosféru, tie štokholmské sú presne to, čo hľadáte.

Štokholm

Felis Navidad z Barcelony

Vianočné trhy v Barcelone sú pre nás úplne iné ako tie, ktoré poznáme z okolitých krajín. Patria k jedným z najstarších v Európe a ich históriu sa snažia zachovať rok čo rok. Nájdete tu množstvo stánkov, čo sa nijak nelíši od tých, ktoré sme vám už predstavili.

Rozdiel je však v tom, že Barcelona si dáva pozor na to, aby väčšina predajcov patrila k remeselníkom. To znamená, že výrobok si zakúpite priamo od jeho výrobcu, čo mu zaručene pridá na hodnote.

Najstaršími, najväčšími a najtradičnejšími barcelonskými trhmi sú Feria de Santa Lucia, ktoré sa nachádzajú pred nádhernou barcelonskou katedrálou. Vianočnými trhmi Barcelona ožila už 24. novembra.

Barcelona

Trhy pri jednej z najdlhších riek

Nemecké trhy v Kolíne nad Rýnom pokojne môžu dostať prívlastok anjelské. Dôvodom sú anjeli rôznych tvarov a veľkostí, na ktorých narazíte na každom kroku.

Atmosféru dotvára historická stavba Dómu, pred ktorým sa stánky rozprestierajú. Okrem tradičných pokrmov a výrobkov však Kolín ponúka aj možnosť plavby cez rieku Rýn.

Centrum mesta trhmi každoročne ožíva posledný pondelok pred prvým adventom. Výnimkou nebol ani tento rok a trhy boli otvorené 26. novembra.

Kolín nad Rýnom

Bavorské vianoce

Rebríček najkrajších vianočných európskych trhov uzatvára nemecké mesto Mníchov. Trhy sa rozprestierajú pred vysvietenou historickou radnicou.

Námestie zaplnené stánkami s punčom, vareným vínom, grilovanými klobásami a vianočnými nadšencami, ktorých Mníchov každoročne privíta a uchváti. Tých tohtoročných bude Mníchov vítať od 27. novembra do 24. decembra.

Mníchov

Aj pri Vianociach, rovnako ako pri iných veciach platí, že buď ich milujete, alebo nie. Práve vianočné trhy sú tým pravým miestom pre tých, ktorí sa ďalších vianočných sviatkov nemôžu dočkať.

Ak vám koledy, vôňa vianočného punču, špecialít a vianočného stromčeka nie je príliš blízka, možno práve vďaka týmto magickým miestam zmeníte názor. Veď takúto atmosféru môžete zažiť len raz do roka.

puma, foto: internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Objavte krásu Zakaukazských krajín

Gruzínsko, Arménsko a Azerbajdžan sú krajiny nachádzajúce sa východne od Turecka. Keďže le…