Domov Slovensko Tohtoročné najväčšie vojenské cvičenie na Slovensku – Slovenský štít je skončené

Tohtoročné najväčšie vojenské cvičenie na Slovensku – Slovenský štít je skončené

0
0

Vo štvrtok, 24 júna, sa vyhlásením tzv. signálu ENDEX skončilo takmer mesiac trvajúce previerkové cvičenie Slovenský štít 2021. 

„Som rád, že celkový priebeh cvičenia preukázal, že aj napriek prestávke sme si udržali vysokú úroveň profesionality v plánovacích procesoch i v obsluhe zbraňových systémov.

Zároveň si z cvičenia tiež odnášame cenné poznatky a zapracujeme ich do systémových zmien, ktoré pomôžu zlepšiť našu pripravenosť reagovať na súčasnú, stále komplikovanú bezpečnostnú situáciu v našom záujmovom bezpečnostnom priestore,“ uviedol generál Daniel Zmeko, počas inšpekčného dňa.

Náročnosť a komplexnosť cvičenia

Tohtoročné cvičenie Slovenský štít bolo jedinečné svojou komplexnosťou. Od 2. júna boli prakticky všetky jednotky OS SR cvične uvedené do najvyššieho stupňa bojovej pohotovosti.

Následne plnili úlohy v troch líniách úsilia, ktorými bolo cvičné plnenie mobilizačných opatrení a zabezpečenie ochrany síl s nasledujúcim intenzívnym výcvikom pred nasadením do operácie na obranu Slovenskej republiky.

Jednou z dôležitých precvičovaných úloh bola aj eliminácia hrozieb za intenzívneho hybridného pôsobenia protivníka. Scenár cvičenia bol teda postavený na obdobie tesne pred vypuknutím ozbrojeného konfliktu, pričom príslušníci ozbrojených síl naďalej plnili aj úlohy v boji s pandémiou.

O náročnosti svedčí aj fakt, že napríklad príslušníci levického mechanizovaného práporu, ktorí tvorili jadro jednotiek cvičiacich v taktickej epizóde v Lešti, ešte 17. mája plnili úlohy v zdravotníckych zariadeniach vo svojom regióne a nasledujúci deň začali presun do výcvikového priestoru.

Minister obrany vyjadril spokojnosť

„Viackrát som bol vojačky a vojakov v Lešti počas cvičenia navštíviť. Úlohy museli zvládať v naozaj ťažkých podmienkach, náročnom teréne a pod časovým stresom.

Som maximálne spokojný s organizáciou tak rozsiahleho cvičenia, ktoré bolo rozložené na viacerých miestach na Slovensku, ale tiež s celkovým priebehom. Ďakujem kolegom a spojencom za výbornú spoluprácu,” hodnotil cvičenie minister obrany Jaroslav Naď.

Presuny techniky

S ukončením takto rozsiahleho cvičenia sú spojené aj presuny vojenskej techniky, ktoré budú v nasledujúcich dňoch nasledovať, či už pôjde o vlakové transporty techniky, alebo presuny po verejných komunikáciách, či vo vzdušnom priestore.

Ministerstvo obrany ubezpečilo verejnosť, že prijalo potrebné organizačné opatrenia, tak, aby vplyv na bežnú premávku bol minimalizovaný.

Slovenský štít 2021

Na cvičení sa celkom podieľalo okolo 8 000 vojakov s viac ako 650 kusmi techniky. Na epizóde cvičenia odohrávajúcej sa v centre výcviku Lešť sa okrem slovenských vojakov podieľali aj príslušníci ozbrojených síl Poľska, Maďarska, Českej republiky a Spojených štátov amerických aj so svojou technikou.

red, mo, foto: facebookNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

ČAPLOVIČ: Mystifikátor

Je tragédiou spoločnosti, ak sa do jej popredia dostane človek s pochybnou minulosťou. Muž…