Domov Ekonomika Tokijské hry sú už teraz najdrahšie v histórii a to ešte ani neboli

Tokijské hry sú už teraz najdrahšie v histórii a to ešte ani neboli

0
0

Olympijské hry v Tokiu sa ešte ani neuskutočnili a už sú najdrahšie v celej histórii letných hier. Naznačuje to rozsiahla štúdia odborníkov z Oxfordskej univerzity. Britskí vedci zároveň tvrdia, že neustále zvyšovanie nákladov na organizovanie OH má za následok veľký prepad verejných financií v organizátorských mestách a ich neúmerné zadlžovanie do budúcnosti.

Podľa analýzy je prekročenie pôvodne odhadovaných nákladov na Tokio už teraz 200-percentné.

„A to ešte neberieme do úvahy ďalšie náklady, ktoré vzniknú z ročného omeškania pre pandémiu COVID-19. Budú sa rátať na niekoľko miliárd dolárov. Tie budeme môcť započítať až vtedy, keď sa hry aj reálne uskutočnia,“ uviedol dánsky ekonóm a audítor Bent Flyvbjerg.

Jeho štúdia má názov „Úpadok až na dno! Prečo olympijským hrám hrozí explózia?“ a zameriava sa na náklady spojené s organizovaním olympijských hier od roku 1960.

Štúdia ponúka jednoznačný záver, že skutočné náklady neustále stúpajú napriek tvrdeniam Medzinárodného olympijského výboru o ich systematickom znižovaní.

Pritom drvivú väčšinu nákladov zabezpečujú organizátorské mestá, resp. vlády ich krajín a MOV prispieva iba malou časťou.

OH = neúmerné riziko pre mestá

„Možno sa to niekomu ťažko počúva, ale olympijské hry dnes predstavujú najvyššiu úroveň rizika, ktoré mesto môže podstúpiť.Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Sagan neľutuje, že nemá zelený dres. Urobil maximum

Peter Sagan tento rok vôbec prvýkrát od roku 2012 dokončil najslávnejšie preteky bez toho,…