Domov Kultúra Top 10 filmov roku 2016

Top 10 filmov roku 2016

0
0

Minulý rok bol bohatý na úspešné filmy. Zostavili sme pre vás rebríček tých, ktoré mali u divákov najväčší úspech. Na svoje si prídu milovníci rôznych žánrov od animovaných filmov až po drámu.

10. Captain America: Občianska vojna

Desiatym najúspešnejším filmom roku 2016 sa stal film režisérov Anthony Russoa a Joeho Russoa. Ústrednou postavou filmu je Steve Rogers, ktorého stvárnil herec Chris Evans. V poradí ide už o 13. celovečerný snímok série Marvel Cinematic Universe.

Tento film získal už 5 ocenení. V roku 2016 bol na Teen Choice Awards vyhodnotený ako najlepší sci‑fi film a ocenený bol aj herec Chris Evans ako najlepší filmový herec v kategórii sci‑fi.

Tento herec vyhral v kategórii najlepší filmový herec v akčnom filme aj na 43. ročníku odovzdávania cien People’s Choice Awards. V roku 2017 získal Chris Evans aj ocenenie na udeľovaní cien Kid’s Choice Awards v kategórii najobľúbenejší „nakopávač zadkov“.

Piate ocenenie pre film získal herec Tom Holland, ktorý vo filme stvárnil Petra Parkera, filmového spidermana. Ten získal ocenenie pre najlepšieho mladého herca vo filme pri udeľovaní cien Saturn Awards.

9. Sing street

Ďalším filmom, ktorý divákov zaujal bol hudobno‑dramatický komediálny film režiséra Johna Carneya. Dej filmu rozpráva príbeh chlapca, ktorý založí kapelu, aby sa mu podarilo zaujať dievča jeho snov.

Tento film bol nominovaný aj na prestížne udeľovanie cien Zlatý glóbus v kategórii najlepší film‑muzikál alebo komédia. Aj tento film získal celkovo 5 ocenení.

Jack Reynor zvíťazil v kategórii najlepší herec vo vedľajšej úlohe. Film získal ocenenie aj za najlepší soundtrack, najlepšia skladba či najsledovanejší film roku na odovzdávaní cien Phoenix Film Critics’ Circle.

8. American honey

Ďalším filmom je dráma z produkcie Andrey Arnoldovej, ktorá rozpráva o mladučkej Star, ktorú stvárnila herečka Sasha Lane. Tá sa musí starať o dvoch mladších súrodencov.

Aj tento film získal množstvo prestížnych ocenení. Vyhral v kategóriách najlepší nezávislý film či najlepšie obsadenie. Množstvo cien získala jeho režisérka, ale aj predstaviteľka ústrednej postavy.

7. Za každú cenu

Na 7. mieste je akčná dráma režiséra Davida MacKenzieho. Dej sa odohráva v západnom Texase a sleduje dvoch bratov, ktorí vykrádajú banky, aby zachránili farmu svojej rodiny.

V hlavných úlohách sa predstavili herci Chris Pine, Ben Foster a Jeff Bridges. Film mal tri nominácie pri odovzdávaní cien Zlatý glóbus v kategóriách najlepší film‑ dráma, najlepší herec vo vedľajšej úlohe a najlepší scenár.

Film vyhral v mnohých kategóriách na rôznych udeľovaniach cien za najlepšie obsadenie, najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe, najlepšiu kameru, najlepšieho režiséra a aj najlepší film pri udeľovaní cien San Diego Film Critics Society.

6. La la land

Šieste miesto rebríčka patrí romantickej muzikálovej komediálnej dráme režiséra Damiena Chazelleho. Film rozpráva príbeh muzikanta a začínajúcej herečky, u ktorých sa zrodí láska. V hlavných úlohách sa predstavil Ryan Gosling a Emma Stone.

Tento film vytvoril historický rekord pri udeľovaní cien Zlatý glóbus, kde mal 7 nominácií a každú z nich premenil. Zvíťazil v kategórii najlepší film‑muzikál alebo komédia, najlepší herec, najlepšia herečka, najlepší režisér, najlepšia scenáristka, najlepší skladateľ a najlepšia pôvodná skladba.

Na najprestížnejšom udeľovaní cien tohtoročných Oscarov mal film 14 nominácií, z ktorých napokon premenil 6. Ocenenie si odniesla Emma Stone ako najlepšia herečka i režisér filmu. Ocenená bola aj najlepšia pieseň, najlepšia hudba, najlepšia kamera a najlepšia výprava.

5. Everybody wants some!

Na 5. priečke sa umiestnila americká komédia, ktorú režíroval Richard Linklater. Film hovorí o univerzitných bejzbalových hráčoch v Texase v roku 1980.

V hlavných úlohách sa predstavili Will Brittain, Zoey Deutchová, Ryan Guzman, Tyler Hoechlin, Blake Jenner, Glen Powell a Wyatt Russel.

4. Zootopia

Na 4. mieste je americký animovaný film o malej zajačici, ktorá sa túži stať policajtkou. Režisérmi sú Byron Howard a Rich Moore.

Svoj hlas hlavným postavám prepožičali Ginnifer Goodwinová a Jason Bateman. Film na udeľovaní cien Oscar 2017 získal ocenenie za najlepší animovaný film roka.

3. Jackie

Bronzová priečka patrí životopisnej dráme Jackie, ktorú režíroval Pablo Larraín. Rozpráva príbeh Jackie Kennedyovej, ktorú vo filme stvárnila herečka Natalie Portmanová.

Jackie sa po zvolení J.F. Kennedyho stáva jednou z najmladších prvých dám, ktorá musí byť oporou pre svoje deti, ale aj celý národ. Film zabodoval na rôznych festivaloch.

Niekoľkokrát bola ocenená herečka Natalie Portmanová v kategórii najlepšia herečka. Ocenená bola aj inštrumentálna hudba filmu, scenár, masky, kostýmy či skladateľ.

2. Miesto pri mori

Druhým najlepším filmom uplynulého roka je americká dráma Miesto pri mori. Film režíroval Kenneth Lonergan. Ide o príbeh bostonského údržbára, ktorého stvárnil Casey Affleck.

Ten po smrti svojho staršieho brata zisťuje, že sa musí postarať o svojho synovca Patricka. Casey Affleck získal Oscara v kategórii najlepší herec v hlavnej úlohe.

Okrem tohto ocenenia získal film aj cenu za najlepší pôvodný scenár. Casey Affleck si odniesol aj Zlatý glóbus za najlepší mužský herecký výkon v dráme.

1. Moonlight

Za najlepší film roku 2016 bol niekoľkokrát ocenený film Moonlight. Túto drámu režíroval Barry Jenkins. Ide o príbeh dospievania a hľadania seba samého.

Mladý Chiron bojuje o svoje miesto v prostredí, v ktorom často rozhoduje právo silnejšieho. Chirona stvárnil herec Trevante Rhodes.

Ocenenia, ktoré tento film získal, jednoznačne potvrdzujú to, že ide o najlepší film roku 2016. Získal Zlatý glóbus v kategórii najlepšia dráma. Oscara získal v kategórii najlepší film, najlepší herec vo vedľajšej úlohe a najlepší adaptovaný scenár.

puma, foto: SITA, internet

Načítať ďalšie súvisiace články
 • Prípravný kemp repre

  Slovenská basketbalová reprezentácia žien sa v pondelok 1. júna zišla v Piešťanoch na spol…
 • Profitenis sa vráti v júli

  Po tom, čo sa v Európe postupne začínajú hrať rôzne futbalové súťaže, sa v júli môžu na ná…
 • Príde Istanbul o finále LM?

  Finále tohtosezónnej edície futbalovej Ligy majstrov sa možno neuskutoční v tureckom Istan…
Load More By admin
 • Keď Oscar putoval na Slovensko

  18. apríla 1966 sa slovenská kinematografia mohla tešiť z obrovského úspechu. Slovenský fi…
 • Top filmy roku 2019

  Pobyt v domácej karanténe si ľudia spríjemňujú rôznymi spôsobmi. Ak patríte medzi milovník…
 • Herecká kariéra Matta Damona

  Matt Damon je jedným z najuznávanejších hercov svojej generácie. Počas svojej kariéry prac…
Load More In Kultúra

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Prípravný kemp repre

Slovenská basketbalová reprezentácia žien sa v pondelok 1. júna zišla v Piešťanoch na spol…