Domov Cestovanie TOP 10 Najbizarnejšie stavby sveta

TOP 10 Najbizarnejšie stavby sveta

0
0

Na svete existuje množstvo vecí, javov i živých tvorov, ktorí sa tak nejako vymykajú štandardu. Niektoré veci označíme za unikátne alebo špeciálne. Iné zasa za extravagantné až bizarné. A práve bizarné architektonické skvosty sú niečím, čo môže ľudské oko naozaj zaujať. Ak chcete vedieť, ako vyzerá unikátna, špeciálna, extravagantná, alebo netradičná architektúra, tu sú najbizarnejšie stavby sveta.

Zakrivený dom (Sopot, Poľsko)

A na úvod sa nevyberieme až tak ďaleko. Hoci cez naše severné hranice zamierime až na samotný sever Poľska do mesta Sopot. Toto mesto obýva približne 39- tisíc obyvateľov.

Prímorské mestečko sa preslávilo aj vďaka svetoznámemu hudobnému festivalu. A možno aj práve preto, že sa tu nachádza Krzywy Domek, resp. Zakrivený dom.

Ten bol dokončený v roku 2004 a ide o neprehliadnuteľnú stavbu, ktorá sa rozprestiera na ploche 4000 m2. Nájdete ho na ulici Bohaterów Monte Cassino 53. Hlavnými architektmi sú Marcin Szancer a Peter Dahlberg.

La Pedrera (Barcelona, Španieslko)

Zdalo by sa, že Antonio Gaudí bol architektom, ktorý postavil celú Barcelonu. Toto mesto je totiž plné architektonických skvostov, ktoré sú dielom tohto geniálneho architekta.

La Pedrera je jedným z nich a známa je aj ako Casa Milá a v Barcelone ju nájdete na ulici Carrer Provenza. Budova bola postavená v rokoch 1906 až 1910.

La Pedrera v preklade znamená kameňolom a navonok jasne vidno, že silné črty surového neopracovaného kameňa sú prítomné. Stavba je dnes súčasťou Svetového dedičstva UNESCO. V budove sa nachádza aj múzeum Gaudího.

Verejná knižnica Kansas City (Missouri, USA)

Nie, nie, žiadna rozprávka to nie je. Knižnica s týmto unikátnym zjavom naozaj stojí. A hoci, ak ju chcete navštíviť musíte ísť za veľkú mláku, vidieť tento nevšedný skvost určite môže stáť za to.

Zvlášť, ak radi čítate. Obrie knihy, ktoré zdobia fasádu budovy vyberali samotní občania mesta vo verejnom hlasovaní. Priestory za fasádou ukrývajú prevažne parkovaciu plochu. Celkovo je fasáda skonštruovaná až z 22 titulov.

Habitat 67 (Montreal, Kanada)

V Spojených štátoch sa ešte krátko zdržíme. Za unikátny projekt možno označiť ten s názvom Habitat 67. Ide o obytný objekt, ktorého architektom je Izraelčan Moshe Safdie.

Habitat 67 bol projekt realizovaný v rokoch 1964-1967 a stal sa jednou z najlákavejších atrakcií svetovej výstavy Expo 67. Moshe si dal za cieľ vytvoriť obytný komplex, ktorý bude finančne dostupný pre každého.

Zároveň chcel architekt zabezpečiť to, aby na čo najmenšej ploche bývalo, čo najviac ľudí. Komplex je zložený zo 158 obytných modulov z betónu.

Paratizujúci domček (Viedeň, Rakúsko)

A tentoraz opäť len kúsok za hranice. A to doslova kúsok. V rakúskej Viedni sa totiž nachádza architektonický úkaz. V zásade ide o mierny úlet rakúskeho umelca, sochára a fotografa Ervina Wurma.

Pri pohľade na Múzeum moderného umenia vo Viedni zistíte, že niečo nie je úplne bežné. Na jeho streche sa totiž nachádza malý dom postavený naruby, ktorý prevísa cez okraj. Tento surrealistický Wurmov úlet dostal pomenovanie ako paratizujúci domček.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Najzaujímavejšie mosty sveta

Hotel Atlantis (Dubaj, Spojené Arabské Emiráty)

Hotelový rezort z Dubaja je známy po celom svete. No len málo ľudí vie, aká unikátna táto majestátna stavba je. Samotný hotel bol pri výstavbe inšpirovaný bájnym potopeným mestom Atlantída.

Hotel s 23 poschodiami a s viac ako 1 539 izbami bol postavený behom dvoch rokov (2006-2008). V hoteli sa nachádza viac ako 16 reštauračných zariadení, nachádza sa tu podzemné akvárium či vôbec najväčší vodný park v celom Oriente.

Projekt Eden (Cornwall, Veľká Británia)

Futuristický dizajn tohto miesta vo vás vzbudí podozrenie, či ste ešte skutočne na planéte Zem. V britskom Cornwalle sa nachádza enviromentnálny komplex, ktorý reprezentuje vzácnosť čistého životného prostredia.

Projekt Eden, ako ho nazvali, je najväčším rastlinným krytom na svete a rozprestiera sa na ploche 15-tich hektárov. Neďaleko od neho sa nachádza v kontraste veľká ťažobná jama. Projekt Eden bol dokončený v roku 2000. Architektom komplexu je Brit Nicholas Grimshaw.

Alexandrijská knižnica (Alexandria, Egypt)

Zavítame pre zmenu na africký kontinent. Pri krajine s názvom Egypt vám určite ako prvé napadnú pyramídy, Sfinga a mnohým zrejme aj dovolenka.

Ak sa do Egypta na dovolenku vyberiete, možno natrafíte aj na Alexandrijskú knižnicu. O tejto knižnici kolujú legendy už od 1. storočia pred n. l.

Malo ísť o najväčšiu a najslávnejšiu starovekú knižnicu.  Samozrejme, tá už dnes nestojí a preto v roku 2002 otvorili novú Alexandrijskú knižnicu.

Ročne ju navštívi viac ako 800 000 ľudí. Nachádzajú sa tu akademické výskumné centrá, deväť rôznych expozícií a sídlia tu mnohé inštitúcie. Okrem toho sú tu tri múzeá a planetárium.

Obrovské vajce (Peking, Čína)

Kuo‑ťia ta ťü‑jüan v preklade znamená Národné veľké divadlo. Ide o čínske národné divadlo, ktorého výstavba stála viac ako 315 miliónov eur. Otvorenie sa konalo v roku 2007.

Unikátne je už len to, že celá kupola, a teda celý plášť budovy je skonštruovaný z titánu a skla. Naokolo je vytvorené umelé jazero. Kupola je 46 metrov vysoká a futuristické divadlo pojme celkovo 5 452 hostí v troch sálach.

Francúzsky architekt Paul Andreu postavil toto divadlo preto, pretože v kontraste s tradičnou čínskou architektúrou majú byť podľa neho aj práve moderné stavby.

Múzeum súčasného umenia (Niterói, Rio de Janeiro, Brazília)

Brazílske mesto Niterói zrejme nebude nikomu príliš známe. Ide však o súčasť Rio De Janeira. Mesto má takmer pol milióna obyvateľov a okrem tradičného juhoamerického temperamentu tu môžete vidieť aj kus futuristického dizajnu.

Konkrétne v podobe unikátneho architektonického projektu Múzea súčasného umenia. Architekt Oscar Niemeyer otvoril túto stavbu ešte v roku 1996, no aj dnes vyzerá tak, akoby ju stavali mimozemšťania.

Niemeyer sa inšpiroval filmami s UFO tematikou a prišlo mu vhod, že UFO je nadčasové i dnes. Múzeum má symbolizovať lietajúci tanier. Kupola má priemer 50 metrov a má tri poschodia.

Denis Ruščák, foto: depositphotos, internet



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…