Domov História Top 5 vrážd, ktoré zmenili históriu

Top 5 vrážd, ktoré zmenili históriu

0
0

V histórii ľudstva sa udialo množstvo skutočností, ktoré zmenili sled následných udalostí. Minulosť nikdy nezabúda a naše dejiny si pamätajú hlavne udalosti, ktoré boli tragické. Častou príčinou týchto udalostí je boj o moc. A presne toho sa týkajú i vraždy osobností, ktoré zmenili našu históriu.

Julius Caesar – 15. marec 44 pred Kristom

Smrť slávneho Júlia Cézara je jednou z najznámejších vrážd v histórii ľudstva. Cézar bol veľmi populárny a charizmatický populista, ktorý sa však v politických kruhoch neudržal dlho.

Už od mladého veku mal tendenciu rozkazovať. Žiadny panovník však nie je ideálny. Prostredníctvom úplatkov, vojen a agresívnej politiky viedol Rím do neznáma.

Dokonca sa sám prehlásil za večného panovníka Ríma. Rímsky Senát tak tolerantný nebol. Sprisahanie sa blížilo. A na prekvapenie Cézara pramenilo z najbližších kruhov.

Jeho verný priateľ Brutus spolu s ďalšími členmi senátu Cézara na ceste do budovy senátu zavraždili. Krviprelievanie, ktoré mal v krajine na svedomí Július Cézar, sa skončilo 23 bodnými ranami do jeho tela.

Abraham Lincoln – 15. apríl 1865

Hovorí sa o ňom ako o mužovi, ktorý má viac nepriateľov po smrti ako počas života. Muž, ktorý mal na svedomí zrušenie otroctva, si vyslúžil odsúdenie od najmocnejších mužov juhu a preklínal ho i sever za začatie vojny.

Z úst pyšných Američanov však znie, že zrušením otroctva v skutočnosti občiansku vojnu nezačal, ale ju ukončil. Jej konca sa však nedočkal. Pár dní pred jej koncom bol totiž Abraham Lincoln zastrelený vo Fordovom Divadle vo Washingtone.

Dodnes ide o najslávnejšiu vraždu na celom svete. Vrahom bol John Wilkes Booth, herec, ktorý Lincolnom pohŕdal. Boothove zámery boli zabiť veľké množstvo úradníkov, no z toho plánu upustil a rozhodol sa využiť svoju príležitosť. Počas predstavenia zastrelil prezidenta Lincolna priamo v jeho lóži.

František Ferdinand d’Este – 28. jún 1914

Atentát na rakúskeho arcivojvodu a nástupníka trónu mal za následok viac ako 30 miliónov mŕtvych. Vražda jedného človeka spustila krvavé domino, ktoré trvalo až do 1. novembra 1918.

Ferdinanda sa pokúsili zavraždiť už po príchode do Sarajeva, kde explodovala bomba a zranila členov kolóny, ktorá išla ulicami Sarajeva. Františkovi však nenapadlo, že útok by sa mohol zopakovať.

Po návšteve zranených v nemocnici sa 28. júna vydali na výlet ulicami Sarajeva. Spolu s manželkou sedeli v aute. Ich vrah Gavrilo Princip, srbský nacionalista, ktorému prvý útok nevyšiel, uskutočnil druhý pokus.

Úspešne. Princip vybehol z obchodu a strelil Ferdinanda do krku. Druhý výstrel zasiahol jeho manželku. Po atentáte sa Princip pokúsil zabiť, no cyankáliová kapsula s jedom, ktorú si pred atentátom dal, nezabrala.

Gavrilo mal len 19 rokov, nemohol čeliť trestu smrti, a tak ho odsúdili na 20 rokov. Zomrel 28. apríla 1918 vo väzení na tuberkulózu.

John Fitzgerald Kennedy – 22. november 1963

Smrť 35. prezidenta Spojených štátov amerických je v očiach mnohých dodnes najšokujúcejšou smrťou. Stalo sa to tak náhle, že sa to ani nezdalo ako skutočné.

Vrahom amerického prezidenta bol Lee Harvey Oswald. Vyšetrovanie neskôr ukázalo, že Harvey strieľal zo šiesteho poschodia budovy. Tri výstrely mu stačili na to, aby jednou guľkou do hlavy zastrelil prezidenta U.S.A.

Mnohé teórie hovoria, že zvuk zbrane, uhly guliek, ako i zábery lebky prezidenta sa nezhodujú so záverom, že strieľal iba Harvey. Ako to skutočne bolo a ako vraždu Harvey plánoval sa však svet nikdy nedozvedel.

24. novembra totiž Harveyho zastrelil majiteľ nočného klubu Jack Ruby, ktorému údajne povedal, že to on zastrelil amerického prezidenta. Oswald zomrel v tej istej nemocnici ako Kennedy.

Martin Luther King Jr. – 4. apríl 1968

Martin Luther King alebo jednoducho King bol symbolom boja za rovnosť v Amerike. V 50-tych a 60-tych rokoch bol ikonou, ktorá bojovala za práva ľudí a stála na strane poctivo pracujúcich.

Mal prejavy, ktoré ohúrili ľud, ktoré hovorili pravdu a čo bolo najdôležitejšie, dokázal o svojej pravde presvedčiť aj tých, ktorí sedeli v senáte v teplých kreslách.

Roku 1964 podpísali jeho zákon o občianskych právach a o rok neskôr aj zákon o hlasovacom práve pre každého občana U.S.A. Aj tak však skončil zakrvavený s guľkou v hlave na balkóne Lorraine Motela.

4. apríla 1968 počas telefonátu s hudobníkom Banom Branchom dostal jeden výstrel do líca, ktorí prešiel cez jeho miechu až do ramena. Išlo o vraždu, ktorá skutočne nemala svoj motív.

Vrahom bol James Earl Ray. Kinga sledoval dlhé obdobie, vedel vždy, kde presne sa King nachádza, no nevedel, prečo to robí. Ray svoj príbeh interpretoval rôzne, no pravdou je, že išlo o nájomného vraha, ktorý konal v mene neznámeho muža z Kanady menom Raoul.

Denis Ruščák, foto: internet



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…