Domov Šport Tour de France presunuli. Nech je majákom

Tour de France presunuli. Nech je majákom

0
0

Tak ako tisícky športových podujatí po celom svete, aj najslávnejšie cyklistické preteky museli ustúpiť pandémii koronavírusu. Vzhľadom na smrteľnú chorobu, s ktorou ľudstvo momentálne bojuje, bolo jasné, že Tour de France sa začiatkom leta neuskutoční. Organizátori ju však zrušiť neplánujú.

Stosedemročná „Stará dáma“ na rozdiel od mnohých ďalších celosvetových športových akcií nehodlá kapitulovať v boji s pandémiou koronavírusu.

Organizátori najslávnejších cyklistických pretekov Tour de France minulý týždeň oznámili, že v poradí 107. ročník tohto podujatia posunú, po novom sa začne 29. augusta v Nice a vyvrcholí 20. septembra záverečnou etapou na Elyzejských poliach v Paríži.

Najneskorší termín v histórii

Itinerár najslávnejších cyklistických pretekov sa oproti pôvodnému zámeru nezmenil. Oficiálny web podujatia uvádza, že spoločnosť ASO ako organizátor pretekov je v pravidelnom kontakte so všetkými zúčastnenými stranami – od miestnych komunít až po verejné orgány, s ktorými dosiahla dohodu.

„Tour de France sa uskutoční dva mesiace po vopred určenom začiatku. Takto neskoro to bude prvýkrát v histórii. Chceme dodržať presný rozpis všetkých 21 etáp.

Mal som včera na telefonickej linke 49 predstaviteľov z hostiteľských miest a všetci nám vyjadrili svoju podporu. Nech je Tour prvou udalosťou, ktorá sa uskutoční po ťažkom čase boja s koronavírusom, ktorý momentálne všetci zažívame.

Nech je majákom do budúcnosti, že to všetko zvládneme a symbolom obnovy krajiny. Teraz však ešte musíme bojovať,“ vyhlásil šéf pretekov Christian Prudhomme pre portál Cyclingnews.

Kolízia s MS

Vo vyše storočnej histórii „Starej dámy“ sa občas stalo, že preteky vyvrcholili v auguste, ale nikdy nie v septembri. Zatiaľ najneskorší termín konca Tour de France bol 9. august v roku 1908.

Z celkového víťazstva sa vtedy druhýkrát po sebe tešil Lucien Petit‑ Breton. Oneskorená verzia Tour de France zároveň znamená, že posledná etapa sa uskutoční v deň individuálnej časovky na majstrovstvách sveta vo švajčiarskom Martigny.

Tie  zatiaľ Medzinárodná cyklistická únia (UCI) ponechala v kalendári v pôvodnom termíne. Preteky mužov s hromadným štartom na MS 2020 by mali prísť na rad o týždeň neskôr 27. septembra.

Recept na katastrofu

Presne takto označila zámer usporiadať v tomto roku Tour de France profesorka a poradkyňa škótskej vlády na koronavírus Devi Sridharová.

Odborníčka na verejné zdravie varovala, že pravdepodobnosť mohutného šírenia vírusu na takomto podujatí je veľmi veľká.

„Tisíce ľudí z celého sveta, zhromažďujúci sa na jednom mieste a pohybujúci sa z mesta do mesta, práve v takomto prostredí môže vírus rozkvitať,“ povedala Sridharová v rozhovore pre Cycling News.

Organizátori by podľa rodáčky z Miami mali zvážiť riziká a nielen výhody organizovania pretekov. „Vírus tu je a vráti sa späť. A to aj po tom, keď Francúzsko bude v auguste vyzerať ako krajina, ktorá krízu prekonala.

Múdre by bolo preteky pre tento rok zrušiť. Bude to bolestivé rozhodnutie, no nie je iná možnosť,“ dodala Sridharová.

Cyklisti sú spokojní

Štvornásobný víťaz Tour de France Brit Christopher Froome privítal definitívny verdikt o posunutí tohtoročnej Tour de France. „Ak sa pozriem na to, čo potenciálne zostane v kalendári z tejto cyklistickej sezóny, tak Tour de France bude moja jednoznačná priorita.

Samozrejme, zaujímajú ma aj majstrovstvá sveta, pokiaľ nebudú termínovo zasahovať do záveru Tour de France,“ vyhlásil Chris Froome pre špecializovaný portál Cyclingnews.

Víťaza Tour de France z roku 2018 Gerainta Thomasa však znepokojuje skutočnosť, že by sa tohtoročné preteky mali konať bez priamej účasti divákov. Lebo aj takáto alternatíva stále prichádza do úvahy.

„Ak to bude nevyhnutné, prispôsobím sa. Treba si však uvedomiť, že Tour je predovšetkým o fanúšikoch a o neopakovateľnej atmosfére pri cestách.

Zároveň pripomínam, že v pelotóne nás bude 180 pretekárov a počet ľudí v našich tímoch, ktorí tam budú musieť byť, sa vyšplhá na tisícku,“ podotkol Geraint Thomas jazdiaci vo farbách Ineosu.

Veľkú radosť z oznámenia termínu TdF mal francúzsky cyklista Julian Alaphilippe. Vlani sa postaral takmer o zázrak, keď ešte niekoľko etáp pred koncom bol lídrom celkového poradia.

„Je to super správa. Už som strácal nádej v súčasnej situácii,“ uviedol Alaphilippe pre France Télévisions zo svojej rezidencie v Andorre. „Máme zrazu všetci vyklisti veľkú motiváciu a to isté platí aj o ľuďoch vo Francúzsku.

Verím, že zdravotná situácia v našej krajine sa dovtedy zlepší. Bolo by to skvelé,“ dodal univerzál tímu Deceuninck – Quick Step.

Nebude chýbať ani Sagan

Na štarte „posunutej“ Tour de France by nemal chýbať ani 7-násobný držiteľ zeleného dresu za víťazstvo v bodovacej súťaži Peter Sagan. Aspoň podľa pôvodného zámeru tímu Bora‑Hansgrohe by to tak malo byť.

Šéf tohto nemeckého družstva Ralph Denk už deň pred definitívnym schválením posunu TdF vyhlásil, že priorita tímu bude boj Emanuela Buchmanna o prvú trojku v celkovom poradí súbojov o žltý dres.

Vlani tento nemecký univerzál obsadil celkové 4. miesto o 1:56 min za víťazným Kolumbijčanom Eganom Bernalom.

Čo s inými podujatiami

UCI zatiaľ nespresnila, ako to bude s ďalšími dvoma podujatiami Grand Tour, a síce Giro d´Italia a Vuelta a Espaňa.

Každopádne, ak by sa mali v tomto roku uskutočniť, tak až po Tour de France a majstrovstvách sveta vo švajčiarskom Martigny, ktoré by mali mať prioritu. Značne oklieštená cyklistická sezóna by sa tak natiahla až do novembra.

sam, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…