Domov Slovensko TRAGÉDIA: Opitý vodič usmrtil päť ľudí

TRAGÉDIA: Opitý vodič usmrtil päť ľudí

0
0

K obrovskej tragédii došlo v nedeľu večer v centre Bratislavy. Opitý muž nezvládol riadenie svojho vozidla a vo vysokej rýchlosti narazil do ľudí stojacich na zastávke MHD. Výsledkom je päť usmrtených mladých ľudí a ďalších desať zranených.

K hrôzostrašnej nehode došlo v nedeľu po 22-hej hodine. Vodič osobného motorového vozidla značky Škoda Superb narazil do zastávky MHD Zochova, na ktorej sa v tom čase nachádzalo niekoľko desiatok osôb.

Podľa očitých svedkov auto vrazilo do ľudí vo veľkej rýchlosti a niekoľkých ťahalo, prípadne tlačilo pred sebou. Zastavil ho až náraz do stromu asi 100 metrov za zastávkou. Priamo na mieste nehody zahynuli štyria ľudia.

Niekoľko ďalších osôb bolo zranených, pričom podľa prvotných informácií minimálne dve boli v kritickom stave. Na druhý deň polícia oznámila, že hrôzostrašná nehoda má aj piatu obeť, ktorá svojim zraneniam podľahla v nemocnici.

Opitá posádka vozidla

Ešte v nedeľu večer sa začali objavovať prvé informácie o tom, že vinník nehody mal byť pod vplyvom alkoholu. Tieto informácie polícia v pondelok ráno potvrdila.

„Včera (02. 10. 2022) došlo na Staromestskej ulici v Bratislave k mimoriadne tragickej udalosti. V čase o 22.24 h viedol 60-ročný vodič vozidlo zn. Škoda SuperB v smere na Most SNP.

V stave vylučujúcom spôsobilosť viesť motorové vozidlo spôsobenom požitím alkoholu neprispôsobil jazdu svojim schopnostiam a vlastnostiam vozidla a vozidlom zišiel mimo vozovku na zastávku mestskej hromadnej dopravy Zochova.

Tam sa v tom čase nachádzalo viacero osôb, pričom vo vysokej rýchlosti došlo k zrážke vozidla s osobami.

V dôsledku tejto zrážky bezprostredne na mieste zahynuli štyri osoby, tri osoby boli v kritickom stave prevezení do nemocníc, ďalšie tri osoby utrpeli zranenia vyžadujúce si ich ošetrenie v nemocniciach,“ informovala polícia na sociálnej sieti.

Ako ďalej dodala „vodič motorového vozidla bol podrobený vykonaniu dychovej skúšky na zistenie prítomnosti alkoholu v dychu, tá skončila s pozitívnym výsledkom. Bola mu nameraná hodnota 0,81 mg/l, čo predstavuje 1,69 promile“.

Vodič bol na mieste obmedzený na osobnej slobode. Podľa vyjadrenia policajného prezidenta Štefana Hamrana sa vodič po nehode správal agresívne k policajtom i zdravotníkom.

V čase dopravnej nehody sa vo vozidle nachádzal aj 36-ročný spolujazdec, ktorý rovnako nafúkal, u neho policajti namerali jedno promile.

„Prípad si na mieste prevzali policajti odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave. Zo strany vyšetrovateľa PZ bolo začaté trestné stíhanie vo veci trestného činu usmrtenia,“ uzavrela polícia.

Obeťami sú mladí študenti

Všetkých päť obetí boli mladí ľudia, a tiež študenti, ktorí v tom čase cestovali na internáty do Mlynskej doliny. Medzi obeťami tragickej nehody boli študentka a študent Univerzity Komenského (UK) v Bratislave a ďalší študent Slovenskej technickej univerzity (STU).

„Dnes smútime. Je hrozné, koľko bolesti dokáže spôsobiť arogancia a nezodpovednosť. Vyjadrujeme úprimnú sústrasť rodinám, blízkym, priateľom a spolužiakom obetí včerajšej tragickej nehody na Zochovej ulici, medzi ktorými boli aj študentka a študent našej univerzity,“ uviedla UK.

„Miesto, kde nezmyselne vyhasli štyri ľudské životy, je tradičná prestupná zastávka našich študentov, ktorí smerujú na fakulty a internáty do Mlynskej Doliny. Jeden z nich tam už nikdy nepríde. Je smutné, že to spôsobila hrubá nezodpovednosť a tupá arogancia jednotlivca.

Musíme sa proti takýmto prejavom rázne postaviť a nedovoliť, aby ďalej devastovali našu spoločnosť,“ povedal rektor STU Oliver Moravčík. Nielen pre počet obetí, ale najmä preto, že životy mladých ľudí vyhasli kvôli alkoholu za volantom, sa táto nehoda dotkla celého Slovenska.

„Ide o mimoriadne citlivú situáciu a smrť prevažne študentov zarmútila celú krajinu,“ uviedol premiér Eduard Heger, ktorý ako dočasne poverený vedením rezortu školstva nechal na budove ministerstva vyvesiť čiernu vlajku.

Vinník nehody

Netrvalo dlho a identita nezodpovedného a bezohľadného vodiča, ktorý spôsobil jednu z najtragickejších dopravných nehôd v histórii Slovenska, bola odhalená.

Jednať sa má o generálneho sekretára Deflympijského výboru Dušana Dědečka. Spolujazdcom mal byť jeho syn Lukáš, ktorý taktiež pôsobí vo výbore.

ano, TASR, foto: TASR/Martin Baumann, Pavol Zachar, FB/PZ SR  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…